VenaSeal – skuteczna metoda leczenia żylaków

VenaSeal to nowatorska metoda leczenia żylaków podudzi, które są dość mocno rozpowszechnionym problemem zdrowotnym. Rozwiązanie to polega na zamykaniu zmienionego chorobowo naczynia żylnego specjalnym klejem. VenaSeal posiada wiele zalet, a jednymi z ważniejszych są wysoka skuteczność, brak konieczności noszenia pończoch uciskowych, a także szybki powrót do normalnego funkcjonowania.

VenaSeal – metoda leczenia żylaków

Spis treści

VenaSeal – co to za metoda?
Jakie są przeciwwskazania do VenaSeal?
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Jak przebiega i jak się przygotować do leczenia żylaków metodą VenaSeal?
Jakie są zalety metody VenaSeal?
Jakie mogą być powikłania po zabiegu VenaSeal?
Profilaktyka przeciwżylakowa

VenaSeal należy do grupy zabiegów nieoperacyjnych. Cała procedura trwa kilkadziesiąt minut i oprócz momentu wkłucia jest bezbolesna. Pacjenci kwalifikowani są do zabiegu głównie na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego i USG Doppler. Ta bezoperacyjna metoda leczenia żylaków nie powinna być wykonywana u osób z powierzchniową lub głęboką zakrzepicą żylną.

VenaSeal – co to za metoda?

VenaSeal to jedna z wielu metod leczenia żylaków. Polega na zamknięciu zmienionych chorobowo naczyń żylnych przy użyciu specjalnego kleju, który wprowadza się do środka naczynia. W metodzie tej wykorzystuje się polimerowy klej, którego głównym składnikiem jest cyjanoakryl. To substancja od wielu lat wykorzystywana w medycynie. VenaSeal to zabieg o minimalnej inwazyjności, nie wymaga bowiem wykorzystania wysokiej temperatury jako czynnika zamykającego żyłę, jak to ma miejsce w wewnątrznaczyniowych procedurach termoablacyjnych, np. laseroterapii.

Leczeniu żylaków metodą VenaSeal poddawane są zazwyczaj pnie naczyń żylnych – żyły odstrzałkowej i odpiszczelowej. Zamknięcie głównych pni żylnych powoduje, że część żylaków znika samoistnie, a pozostałe można usunąć, stosując skleroterapię (tzw. ostrzykiwanie żylaków). W ciągu kilku tygodni od aplikacji preparatu ma miejsce stopniowe zamykanie naczynia krwionośnego, aż dochodzi do jego całkowitego zrośnięcia i zaniku.

Jakie są przeciwwskazania do VenaSeal?

Przeciwwskazaniem do VenaSeal jest powierzchniowa lub głęboka zakrzepica żylna, alergia na środki znieczulające czy składniki kleju, miejscowe infekcje, miażdżyca, zrosty, obrzęk chłonny, problemy z układem krzepnięcia (np. trombofilia – tzw. nadkrzepliwość krwi, powodująca powstawanie zakrzepów żylnych), astma oskrzelowa, niewydolność żylna. Zabieg nie powinien być wykonywany u kobiet w ciąży.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Osoby, u których rozwinęły się żylaki, powinny zgłosić się na konsultację do chirurga naczyniowego. Wizyta u tego specjalisty wymaga uzyskania skierowania od lekarza pierwszego kontaktu – internisty, lekarza rodzinnego lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Żylaki? Wylecz je w LUX MED Szpital Puławska

Jak przebiega i jak się przygotować do leczenia żylaków metodą VenaSeal?

Zabieg metodą VenaSeal wymaga pewnego przygotowania. Lekarz kierujący może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych, m.in. morfologii, układu krzepnięcia (ocena m.in. wskaźników aPTT, INR), glukozy, elektrolitów, a także badania EKG. Osoby przyjmujące na stałe leki, które zmniejszają krzepliwość krwi, powinny omówić kwestię ich odstawienia lub zmniejszenia dawki przed zabiegiem. Wskazane jest, aby pacjent usunął owłosienie w miejscu dostępu do leczonego naczynia krwionośnego. Najlepiej, aby przybył na zabieg wygodnie i luźno ubrany.

Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Rozpoczyna się od wyboru miejsca wkłucia do żyły pod kontrolą USG. Następnie wprowadza się port naczyniowy, co wiąże się z podaniem podskórnie niewielkiej ilości środka znieczulającego. Cewnik pozycjonuje się pod kontrolą USG, tak aby znajdował się w bezpiecznej odległości od żyły udowej. Lekarz używa go do wprowadzenia kleju wewnątrznaczyniowego. Wyciska porcję o długości kilku centymetrów, po czym dociska naczynie krwionośne, dzięki czemu klej łączy ze sobą jego ścianki. Cewnik przesuwa się dalej i powtarza procedurę do zaklejenia całej żyły. Proces zamykania naczynia przebiega bezboleśnie. Na koniec usuwa się port i nakłada opatrunek. Szczegółowe postępowanie po zabiegu ustala indywidualnie lekarz. Niemniej jednak po jego zakończeniu zalecany jest krótki spacer.

Jakie są zalety metody VenaSeal?

VenaSeal to małoinwazyjne leczenie żylaków, które ma wiele zalet. Wśród nich wymienia się zwłaszcza:

  • Niemalże bezbolesny przebieg zabiegu wiąże się z brakiem konieczności stosowania rozległego znieczulenia. Używa się wyłącznie znieczulenia miejscowego.
  • Krótki czas trwania zabiegu i brak konieczności hospitalizacji – VenaSeal to zabieg jednodniowy, po którym wraca się natychmiast do codziennego funkcjonowania.
  • W większości przypadków nie ma potrzeby stosowania pończoch uciskowych w okresie pozabiegowym.
  • Możliwość przeprowadzenia zabiegu w okresie letnim i na dwóch nogach jednocześnie.
  • Brak przeciwwskazań do podróżowania po kilku dniach od zabiegu, w tym także samolotem.
  • Szybkie rezultaty – natychmiastowe zamknięcie żylaka, który po sklejeniu włóknieje.
  • Wysoka skuteczność (ponad 95%), szczególnie w przypadku dużych żylaków.
  • Nie ma ryzyka uszkodzenia gałęzi nerwowych zlokalizowanych niedaleko zamykanych żył.
  • Nie ma ryzyka powstania szpecących blizn, istotnych zasinień, dolegliwości bólowych w okresie pozabiegowym. Oprócz niewielkiego opatrunku w miejscu wkłucia nie ma żadnych śladów po zabiegu.

Jakie mogą być powikłania po zabiegu VenaSeal?

Zabieg VenaSeal jest zabiegiem minimalnie inwazyjnym, jednak jak każda procedura zabiegowa, może być obciążony powikłaniami. W przypadku VenaSeal występują one bardzo rzadko, mimo to każdy pacjent powinien zapoznać się z nimi przed zabiegiem. Należą do nich m.in.: reakcja alergiczna na użyty klej, krwawienie z miejsca wkłucia, krwiak, zapalenie żył powierzchownych, zakażenie w miejscu dostępu do żyły. Więcej informacji o zabiegu i jego efektach można uzyskać od lekarza przeprowadzającego procedurę.

Profilaktyka przeciwżylakowa

Profilaktyka przeciwzakrzepowa obejmuje m.in.:

  • unikanie długiego stania i siedzenia oraz noszenia obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie,
  • przyjmowanie prawidłowej pozycji siedzącej – należy zrezygnować z zakładania nogi na nogę,
  • spanie z nieco uniesionymi kończynami dolnymi,
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała, w czym pomocna będzie dieta bogata w błonnik,
  • ograniczenie ekspozycji na wysoką temperaturę np. solarium, sauna, gorące kąpiele,
  • podejmowanie aktywności fizycznej.

Przeczytaj także: Żylaki na nogach – jak usunąć je estetycznie i skutecznie?


Podobne usługi:

lekarz-nietrzymanie-moczu.jpg
Leczenie żylaków odbytu
Wodorowo-metanowe20testy20oddechowe.png
Gastroskopia
Zespol polanda.jpg
Angiolog
Kapilaroskopia.png
Kapilaroskopia
Chirurg
Chirurg naczyniowy
Internista
Internista
skleroterapia
Skleroterapia
Chirurg
Chirurg
Źródła
  1. R. Kolluri, J. Chung, S. Kim i wsp., Network meta-analysis to compare VenaSeal with other superficial venous therapies for chronic venous insufficiency, „Journal of Vascular Surgery: Venous and Lymphatic Disorders” 2020, t. 8, nr 3, s. 472–481.
  2. I. Park, Successful use of VenaSeal system for the treatment of large great saphenous vein of 2.84-cm diameter, „Annals of Surgical Treatment and Research” 2018, t. 94, nr 4, s. 219–221.
  3. Medtronic, VenaSeal – klejenie żylaków, online: https://www.medtronic.com/pl-pl/dla-pacjentow/treatments-therapies/varicose-vein-therapies/our-treatments/venaseal-closure-system.html [dostęp: 16.11.2021].

Zobacz także

Żylaki na udach (1).jpg
Artykuły -Szpital PuławskaUroda i sport

Skąd biorą się żylaki na udach? Jakie są metody ich leczenia?

Żylaki na udach to powszechny problem zdrowotny, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Powiększone, skręcone żyły mogą powodować ból i dyskomfort oraz zwiększać ryzyko wystąpienia poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Dowiedz się, jakie są możliwe przyczyny żylaków i metody zapobiegania ich powstawaniu oraz sposoby leczenia.

bol-kregoslupa-szyjnego.jpg
RehabilitacjaPierwsze objawyUroda i sportDiagnostyka

Ból kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, badania i leczenie

Ból kręgosłupa jest jedną z częściej zgłaszanych dolegliwości. Przeczytaj, jakie są rodzaje bólu kręgosłupa i jakie stany mogą go powodować. Dowiedz się, jakie badania pozwalają określić przyczynę bólu kręgosłupa i jak się go leczy. Poznaj ćwiczenia, które możesz wykonywać, aby zapobiegać bólom kręgosłupa i wzmocnić mięśnie.

Lifting brwi.jpg
ChirurgiaUroda i sport

Lifting brwi – co to jest? Efekty zabiegu podniesienia brwi

Lifting brwi to zabieg trwałego podniesienia brwi. Przywraca twarzy pogodny wygląd, niweluje wrażenie zmęczonych oczu, sprawia, że stają się one bardziej „otwarte”. Lifting brwi może być przeprowadzony jako osobna procedura lub w połączeniu z innymi zabiegami w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów.