W placówce
null

Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku i żołądka). Jest jednym z najlepszych sposobów na zlokalizowanie zmian chorobowych (m.in. wrzodów żołądka, przełyku Baretta) i pobranie fragmentu błony śluzowej do dalszych analiz.

Wskazaniami do wykonania gastroskopii są także krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego (objawiające się wymiotami z krwią i smolistymi stolcami), anemia i niedobór żelaza. Badanie to może mieć również zastosowanie terapeutyczne (np. w przypadku zamykania żylaków, a także usuwania polipów czy zmian przednowotworowych).


Jak przebiega badanie?

Przed zabiegiem wykonuje się znieczulenie gardła, które łagodzi odczucia bólowe i odruch wymiotny (pojawiający się w trakcie badania). Pacjent kładzie się na lewym boku. Lekarz lub pielęgniarka zakłada następnie ustnik zapobiegający zamykaniu ust i uszkodzeniu przewodu, a przez ustnik wprowadza endoskop – giętki przewód z kamerką i światłem rozjaśniającym obraz wewnętrznych ścian przewodu pokarmowego.


Badanie trwa zwykle od 5 do 30 minut; w tym czasie należy zgłaszać Osobie przeprowadzającej badanie nagłe dolegliwości.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania


Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat gastrologii i chorób układu pokarmowego

Zaparcia – co warto o nich wiedzieć? Przyczyny, dieta, leczenie
GastrologiaDietetykaZdrowie na co dzień

Zaparcia – co warto o nich wiedzieć? Przyczyny, dieta, leczenie

Zaparcia to dokuczliwy problem, z którym boryka się wiele osób. Choć często postrzega się je jako niegroźne, mogą one znacząco wpływać na jakość życia i ogólne samopoczucie.  Istnieje wiele skutecznych sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością. Sprawdź, jakie są przyczyny zaparć, poznaj sprawdzone metody łagodzenia nieprzyjemnych objawów, a także główne zasady diety przy tej dolegliwości.

 Ból po prawej stronie brzucha – przyczyny i zalecane badania
DiagnostykaGastrologia

Ból po prawej stronie brzucha – przyczyny i zalecane badania

Ból brzucha to powszechna dolegliwość. W określeniu przyczyn jej powstania pomocne są informacje o umiejscowieniu źródła bólu. Sprawdź, co może powodować ból po prawej stronie brzucha.

1228-sdf.jpeg
DiagnostykaGastrologia

Zapalenie jelita grubego – rodzaje i sposoby leczenia

Zapalenie jelita grubego to grupa, na którą składa się kilka różnych jednostek chorobowych o odmiennych mechanizmach powstawania, ale stosunkowo podobnych dolegliwościach. Leczeniem zapalenia jelita grubego zazwyczaj zajmuje się gastrolog.