Wyciek z sutka – przyczyny, objawy, diagnostyka
Wyciek z sutka jest niepokojącym objawem, z którym kobiety stosunkowo często zgłaszają się do lekarza. Specjaliści zwracają uwagę na liczne potencjalne przyczyny wycieku z brodawki piersiowej. Podzielili je na fizjologiczne i chorobowe. Dowiedz się więcej na ten temat.
Spis treści
Wyciek z brodawki sutkowej jest kojarzony przede wszystkim z laktacją. Jednak pojawienie się wydzieliny z sutka może być oznaką m.in. choroby nowotworowej piersi, zaburzeń hormonalnych, ropnia piersi czy zakażenia grzybiczego. Sprawdź, w jaki sposób lekarz ustala przyczynę wycieku z sutka.
Wyciek z brodawki sutkowej – objawy
Mówiąc o wycieku z brodawki sutkowej, należy zaznaczyć, że wydobywająca się z niego wydzielina może różnić się konsystencją i kolorem. W zależności od przyczyn płyn z sutka może być zielony, żółty, biały, brązowy, przezroczysty czy podbarwiony krwią. Wyciek z brodawki może dotyczyć jednego lub obu gruczołów piersiowych. Pojawić się może dopiero po naciśnięciu brodawki piersiowej. Może mu towarzyszyć wiele objawów, w tym m.in.:
- ból i tkliwość piersi,
- obrzęk i zaczerwienienie gruczołu,
- stwardnienie i nadmierne ucieplenie gruczołu,
- powiększone okoliczne węzły chłonne,
- podwyższona temperatura ciała,
- wciągnięcie lub zniekształcenie brodawki sutkowej,
- objaw „skórki pomarańczowej”,
- zniekształcenie skóry piersi lub jej owrzodzenie,
- asymetria lub zmiana kształtu piersi.
Zobacz także: USG - jak się przygotować na badanie?
Wyciek z sutka a poziom prolaktyny
Fizjologiczny wyciek z brodawki jest wynikiem laktacji. Mleczna wydzielina z sutka może pojawić się jeszcze w ciąży, kiedy organizm przygotowuje się do karmienia dziecka. Naturalny jest również przez cały czas przystawiania dziecka do piersi. Największe jego nasilenie zaobserwować możesz na początku laktacji, która nie została jeszcze uregulowana. Za pojawienie się mleka w piersiach odpowiada podwyższony poziom prolaktyny.
Wspomniana prolaktyna podnosi swój poziom m.in. w przewlekłych sytuacjach stresowych, podczas stosunku płciowego, hipoglikemii (stan zmniejszonego poziomu glukozy we krwi) czy przewlekłego drażnienia brodawek sutkowych. Stanom tym może towarzyszyć obecność białej wydzieliny z sutka. Za zbyt wysoki poziom tego hormonu odpowiadać mogą również stany patologiczne, takie jak m.in.: gruczolaki przysadki, zmiany w obrębie podwzgórza, choroba Cushinga, choroba Addisona, niewydolność nerek, endokrynopatie, czyli choroby tarczycy. Jednym z objawów towarzyszącym tym patologiom jest mlekotok.
Zobacz także: Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy?
Możliwe przyczyny wycieku z brodawki piersiowej
Krwisty lub brązowy wyciek z sutka wymaga oceny onkologicznej. Jest bowiem jednym z objawów nowotworu piersi. Zielona wydzielina z sutka występuje w ropniu piersi. Wówczas możesz zaobserwować miękki, bolesny i chełboczący guz. Kolor płynu wydobywającego się z piersi wskazuje na charakter ropny, za co najczęściej jest odpowiedzialne zakażenie gronkowcowe. Zielono-żółty wyciek z sutka towarzyszyć może również zapaleniu piersi. Wśród głównych przyczyn tego stanu eksperci wymieniają nieodpowiednie postępowanie podczas zastoju pokarmu – zbyt duże przerwy między karmieniami, zbyt mocny masaż i uciskanie piersi, nieodpowiednia technika i pozycja do karmienia. Serowata wydzielina z sutka może być objawem zakażenia grzybiczego, surowicza zaś – rozstrzenia przewodów wyprowadzających. Ta druga patologia oznacza poszerzone i skrócone przewody wyprowadzające sutka położone pod brodawką. Przyczyną wycieku z sutka mogą być dodatkowo mastopatia, urazy piersi, torbiel piersi.
Zobacz także: Jak wygląda diagnostyka polipa endometrialnego? Objawy i leczenie
Wyciek z sutka – diagnostyka
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości ze strony gruczołów piersiowych zgłoś się do lekarza. Najczęściej jest to ginekolog. Możesz też udać się na konsultację do lekarza rodzinnego, który po wstępnym rozpoznaniu skieruje Cię do specjalisty. W rozpoznaniu przyczyn wycieku z sutka ważną rolę odgrywa badanie podmiotowe (wywiad), podczas którego lekarz zada pytania przede wszystkim odnośnie do objawów – ich charakteru, intensywności, czasu utrzymywania się itp., historia zdrowia – urazy, choroby gruczołu piersiowego, stosowane leki, wywiad rodzinny – obciążenia w kierunku raka piersi.
Następnie specjalista przeprowadzi badanie przedmiotowe. Wzrokiem i palpacyjnie oceni gruczoł piersiowy. Aby ustalić przyczynę wycieku z piersi, zleci badania obrazowe.
W przypadku niepewności diagnostycznej może zostać zlecony m.in. rezonans magnetyczny. Badanie to wykazuje dużą czułość w przypadku podejrzenia nowotworu piersi. Zmiany wykryte w badaniach obrazowych należy dalej zdiagnozować, wykonując biopsję.
W diagnostyce wycieku z sutka lekarz posiłkuje się również badaniami laboratoryjnymi. W zależności od podejrzewanej przyczyny wycieku z brodawki sutkowej zlecić może m.in.: oznaczenie hormonów płciowych, badanie hormonów tarczycowych, badanie cytologiczne wraz z płukaniem przewodów mlecznych lub badaniem rozmazów pobieranych szczoteczką. W razie potrzeby lekarz zleca dodatkowe badania.