Czy rezonans magnetyczny w ciąży jest bezpieczny?

28.05.2024

Rezonans magnetyczny uznawany jest współcześnie za jedno z najbardziej precyzyjnych i najbezpieczniejszych badań obrazowych, które umożliwiają postawienie diagnozy w przypadku wielu patologii, chorób i urazów ludzkiego ciała. Czy jednak mogą poddawać mu się kobiety w ciąży, która jest wyjątkowym czasem dla nich samych i płodu? Rezonans magnetyczny a ciąża – warto wiedzieć, jaki wpływ ma tego typu badanie na zdrowie kobiet w ciąży i dzieci.

0117-kobieta-w-ciazy.jpg

Spis treści

Bezpieczeństwo badania MR w ciąży
Rezonans magnetyczny płodu – wskazania
Jak umówić wizytę
Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny w ciąży?
Przeciwskazania do wykonania badania rezonansem w ciąży
Czy kontrast jest bezpieczny w badaniu rezonansem?

Bezpieczeństwo badania MR w ciąży

Do najczęściej wykonywanych i zalecanych badań dla kobiet w ciąży należy USG – badanie ultrasonograficzne, jednak rezonans magnetyczny (RM, MR) może być jego doskonałym uzupełnieniem. Pierwszy raz został on wykonany u kobiety w ciąży w 1983 roku, aby ocenić anatomię miednicy matki i budowę łożyska. Dynamiczny rozwój tej metody obrazowania spowodował, że zakres wskazań do prenatalnego obrazowania znacznie się rozszerzył. Rezonans jest nieinwazyjnym i bezpiecznym badaniem obrazowym, ze względu na brak promieniowania jonizującego. Umożliwia znacznie bardziej szczegółową analizę morfologii płodu, łożyska i ocenę stanu narządów jamy brzusznej oraz miednicy kobiet w ciąży.

Rezonans magnetyczny płodu – wskazania

Rezonans magnetyczny w ciąży może potwierdzić, skorygować lub uzupełnić wyniki ultrasonografii. Szczególnie wskazane jest badanie tego typu w przypadkach:

  • małowodzia lub wielowodzia,
  • otyłości matki,
  • diagnostyki złożonych wad płodu (wady mózgowia, narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej, zespoły wad wrodzonych, powikłania zakażeń wewnątrzmacicznych),
  • obciążonego wywiadu rodzinnego, np. cukrzyca matki, wcześniejsze poronienia, obecność wad wrodzonych albo genetycznych u rodzeństwa dziecka,
  • planowania wewnątrzmacicznego zabiegu operacyjnego,
  • konieczności natychmiastowej interwencji chirurgicznej po urodzeniu dziecka,
  •  konieczności rozwiązania ciąży, jeśli występują poważne wady płodu lub patologia łożyska (przodujące, wrośnięte lub przerośnięte),
  • występowania schorzeń dotyczących narządów jamy brzusznej i miednicy małej u kobiety ciężarnej.

Zobacz także: Kiedy wykonać rezonans magnetyczny głowy?

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny w ciąży?

Badanie rezonansem magnetycznym odradzane jest zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży, który jest okresem, kiedy matka szczególnie musi zadbać o zdrowie własne i rozwijającego się dziecka. Brak co prawda badań, które wykazywałyby szkodliwość rezonansu magnetycznego dla dzieci, ale z reguły w pierwszym trymestrze ciąży unika się przeprowadzania jakichkolwiek procedur medycznych, które nie są niezbędne. Badania RM, zarówno płodu, jak i matki, można więc bezpiecznie wykonywać w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Przeciwskazania do wykonania badania rezonansem w ciąży

Najważniejszymi przeciwwskazaniami do wykonania badania rezonansem w ciąży są więc:

  • okres pierwszego trymestru ciąży,
  • używanie przez kobietę w ciąży kardiostymulatora (sztucznego rozrusznika serca) lub kardiowertera-defibrylatora.

Zobacz także: Bezpieczeństwo badań diagnostycznych

Czy kontrast jest bezpieczny w badaniu rezonansem?

Kobietom w ciąży odradza się natomiast poddawanie się badaniu rezonansem magnetycznym z kontrastem – środkiem zwiększającym różnice kolorystyczne między obrazowanymi tkankami, co pozwala na uzyskanie dokładniejszego obrazu. Środki kontrastowe zawierają zazwyczaj gadolin – metal, który może przeniknąć przez łożysko i skumulować się w organizmie płodu, co negatywnie wpływa na jego rozwój. RM z użyciem kontrastu przeprowadzane jest więc w przypadkach ostatecznych, kiedy korzyści związane z tego typu badaniem są większe niż zagrożenia. Badanie trwa wówczas jak najkrócej, a po jego wykonaniu ciężarne powinny intensywnie nawodnić organizm, co pozwoli szybko wypłukać z niego środek kontrastowy.

Zobacz także

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie
Diagnostyka

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.