Ból piersi – kiedy powinien zaniepokoić? Zalecane badania

16.06.2024

Ból piersi to jedna z częstszych przyczyn zgłaszania się kobiet do poradni ginekologicznych i onkologicznych. Eksperci podkreślają, że pojawienie się bólu w piersiach może mieć różne podłoże. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny bolących piersi i jakie badania lekarz zleca, aby je ustalić.

1019-bol-piersi.jpeg

Spis treści

 Jakie są przyczyny bólu piersi?
Jakie objawy powinny zaniepokoić?
Do jakiego lekarza zgłosić się, gdy boli pierś?
Jak umówić wizytę
Jakie badania wykonać przy bólu piersi?

Ból piersi jest określany przez specjalistów jako mastalgia. Wyróżnia się trzy rodzaje – mastalgię cykliczną, mastalgię niecykliczną i bóle klatki piersiowej. Eksperci szacują, że bóle piersi występują u 50–70% kobiet w wieku 18-44 lat. W zależności od przyczyny może mieć różne nasilenie i czas trwania. Dowiedz się więcej na temat bólu piersi.

 Jakie są przyczyny bólu piersi?

Mastalgia cykliczna to ból piersi związany z cyklem miesiączkowym. Najbardziej odczuwalny jest w fazie lutealnej, która rozpoczyna się po owulacji i trwa do ostatniego dnia cyklu. Dolegliwości związane są z gromadzeniem płynów pod wpływem hormonów. Eksperci szacują, że ten rodzaj bólu w piersiach dotyczy ok. 40% kobiet przed menopauzą. Zgłaszany jest przeważnie przez panie w 3. dekadzie życia. Nie pojawia się w czasie ciąży i laktacji. Ból odczuwany jest zazwyczaj w obu piersiach. Kobiety opisują go jako ból rozsiany, przeszywający, rwący, kłujący, promieniujący do pleców i barku. Ból w piersiach przed okresem może sugerować zespół napięcia przedmiesiączkowego. Mastalgia cykliczna bywa też przejawem mastopatii. To choroba, w której przebiegu następują zmiany w strukturze tkanek budujących pierś.

Mastalgia niecykliczna ma wieloczynnikowe podłoże powstania. Najczęściej dotyczy kobiet w okresie przed i po menopauzie. Ból odczuwany jest zazwyczaj w jednej piersi, a nawet w konkretnym miejscu. Ma charakter przewlekły lub nawracający. Pacjentki opisują niecykliczny ból w piersiach jako ostry i piekący. Wśród możliwych przyczyn tego rodzaju dolegliwości bólowych eksperci wymieniają m.in.:

  •         stosowanie środków hormonalnych, leków psychotropowych (np. selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, haloperidol);
  •         narażenie na silny lub przewlekły stres;
  •         depresję, zaburzenia lękowe;
  •         chorobę alkoholową;
  •         inne zespoły bólowe o niejasnej etiologii, np. zespół jelita drażliwego;
  •         źle dopasowany biustonosz i inne przyczyny ucisku na piersi.

Inne możliwe przyczyny bólu piersi to:

  •         ciąża i połóg – ból związany ze zmianami hormonalnymi;
  •         torbiele, cysty, ropnie;
  •         stan zapalny gruczołu piersiowego;
  •         gruczolakowłókniaki w postaci zaawansowanej;
  •         brodawczaki wewnątrzprzewodowe;
  •         rak piersi – ból jest rzadkim symptomem, który pojawia się przeważnie w zaawansowanej postaci choroby.

Ostatni rodzaj to bóle klatki piersiowej. Eksperci podkreślają, że dolegliwości te nie mają związku z gruczołem piersiowym. Są w nim tylko odczuwane, z uwagi na promieniowanie z innych części ciała. Może to być ból w ścianie klatki piersiowej lub przestrzeniach międzyżebrowych, który będzie odczuwalny po bokach piersi. Najczęstszą jego przyczyną są choroby stawów mostkowo-żebrowych i mostkowo-obojczykowych.

Zobacz także: Rak sutka – jakie daje objawy i na czym polega jego diagnostyka? 

Jakie objawy powinny zaniepokoić?


Sam ból w piersiach jest wskazaniem do wizyty lekarskiej. Poza dolegliwościami bólowymi zaniepokoić cię powinny takie objawy jak m.in.:

  •         wydobywanie się ropnej lub krwistej wydzieliny z brodawki sutkowej;
  •         wyczuwalny guzek w piersi;
  •         utrzymująca się podwyższona temperatura ciała;
  •         wciągnięcie się brodawki sutkowej;
  •         powiększenie węzłów pachowych;
  •         zmiana rozmiaru lub kształtu piersi;
  •         zmiana wyglądu skóry piersi (tzw. skórka pomarańczowa);
  •         owrzodzenie brodawki lub skóry piersi;
  •         uczucie tkliwości i bolesności brodawek sutkowych;
  •         obrzęk, zaczerwienienie, ocieplenie piersi.

    Zobacz także: Poznaj zasady profilaktyki raka piersi

Do jakiego lekarza zgłosić się, gdy boli pierś?


Ból w piersiach powinnaś skonsultować z lekarzem. Za jego powstanie odpowiadać może wiele przyczyn, a część z nich stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego, kiedy boli pierś, lepiej umów się na wizytę do ginekologa. Lekarz ten na podstawie odpowiednich badań ustali podłoże dolegliwości. W razie potrzeby otrzymasz też skierowanie do poradni onkologicznej.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Jakie badania wykonać przy bólu piersi?


Kiedy zgłosisz się na wizytę z bólem piersi, lekarz najpierw przeprowadzi z tobą wywiad medyczny. Podczas rozmowy skupi się przede wszystkim na odczuwanych objawach (rodzaj, nasilenie, częstość występowania, okoliczności powstania, lokalizacja), historii zdrowia, przypadkach chorób piersi w rodzinie, czynnikach ryzyka chorób piersi oraz prowadzonym stylu życia. Następnie przejdzie do badania palpacyjnego piersi i dołów pachowych. Otrzymasz skierowanie na podstawowe badania diagnostyczne i badanie obrazowe.

Zazwyczaj najpierw wykonywane jest USG piersi, a w przypadku kobiet po 40. roku życia – mammografia. Jeśli jesteś w ciąży, powiedz o tym lekarzowi. W mammografii wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, które może się okazać szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Jeśli na podstawie tych badań nie uda się określić przyczyny bólu piersi lub ich wyniki będą niepokojące, lekarz skieruje cię na rezonans piersi. Przy podejrzeniu raka piersi ostateczne rozpoznanie zapewni biopsja i badania histopatologiczne pobranego materiału.

Jeśli w badaniach obrazowych lekarz nie stwierdzi żadnych zmian, które mogłyby powodować ból w piersiach, należy podejrzewać chorobę psychosomatyczną, skutek uboczny stosowanych leków lub inne niezwiązane z fizycznymi zmianami przyczyny dolegliwości bólowych. W zależności od stwierdzonego podłoża bolących piersi lekarz ustali odpowiednie postępowanie lecznicze.

 

Źródła

Bibliografia

B. Grzechocińska, Bóle piersi związane i niezwiązane z cyklem miesiączkowym, „Ginekologia po Dyplomie” 2018, nr 6, https://podyplomie.pl/ginekologia/31612,bole-piersi-zwiazane-i-niezwiazane-z-cyklem-miesiaczkowym [dostęp: 15.09.2023].

D. Koçoğlu, S. Kurşun, B. Akın i wsp., Mastalgia and associated factors: a cross-sectional study, „Ağrı” 2017, t. 29, nr 3, s. 100–108.

M. Martin-Diaz, M. Maes-Carballo, K.S. Khan KS i wsp.,To image or not in noncyclic breast pain? A systematic review, „Current Opinion in Obstetrics and Gynecology” 2017, t. 29, nr 6, s. 404–412.

Zobacz także

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie
Diagnostyka

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.