Jak wygląda diagnostyka polipa endometrialnego? Objawy i leczenie

25.06.2024

Polip endometrialny to efekt nieprawidłowego rozrostu błony śluzowej macicy. To łagodna zmiana, która nie jest uznawana za stan przedrakowy, mimo to wymaga leczenia. Zwykle rozpoznawana jest przypadkowo, gdyż z reguły przez długi czas nie daje żadnych objawów.

0341-polip-endometrialny.jpeg

Spis treści

Czy polip endometrium to rak?
Czy polip endometrialny jest groźny?
Polipy endometrium – diagnostyka
Jak umówić wizytę
Czy polip endometrialny trzeba usunąć?
Kiedy polip macicy jest złośliwy?

Czy polip endometrium to rak?


Polip endometrialny to przerośnięty fragment błony śluzowej szyjki macicy. Inaczej nazywany jest polipem trzonu macicy. Zmiany wyrastają z jamy macicy. To guzki o maczugowatym kształcie, w kolorach od różowego przez fioletowy do czerwonego, z lśniącą, połyskującą powierzchnią. Mogą być pojedyncze lub mnogie. Polipy endometrialne mają różne rozmiary – od kilku milimetrów do kilku centymetrów – lecz z reguły nie przekraczają 3 cm średnicy.

Przyczyny powstania polipa endometrium nie zostały jak dotąd w pełni poznane. Specjaliści podejrzewają, że jego rozwój ma związek z utrzymywaniem się przewlekłego stanu zapalnego kanału szyjki macicy czy ze zwiększonym stężeniem/aktywnością żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Polip endometrialny to zmiana łagodna, nie uznaje się go także za stan przedrakowy.

 

Czy polip endometrialny jest groźny?


Niewielkich rozmiarów polip endometrialny może nie dawać żadnych objawów, lecz wraz z jego rozwojem pojawiają się uciążliwe dolegliwości, które skłaniają do wizyty u ginekologa. Głównym objawem polipa endometrialnego jest nieprawidłowe krwawienie z narządów rodnych (mowa np. o krwawieniach kontaktowych – po stosunku płciowym czy badaniu ginekologicznym, o krwawieniach międzymiesiączkowych, o przedłużającej się miesiączce), które dotyczą 64–88% kobiet.

Uszkadzanie błony śluzowej przez polip predysponuje do wzmożonego wydzielania śluzu i do upławów. Z reguły dużym polipom endometrialnym towarzyszą bóle podbrzusza, które mają charakter ucisków i skurczów. Duże zmiany mogą blokować kanał szyjki macicy, a nawet wystawać do pochwy.

Polipy endometrialne zwykle mają charakter nienowotworowy. Jednak nie należy ich lekceważyć – w niektórych przypadkach zezłośliwiają się i prowadzą do rozwoju nowotworów. Podkreślić trzeba także, że polipy endometrialne wpływają na płodność, utrudniając zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja.

Zobacz także: Jak rozpoznać endometriozę?

Polipy endometrium – diagnostyka


Rozpoznaniem i leczeniem polipa endometrialnego zajmuje się ginekolog. Diagnostyka rozpoczyna się od badania podmiotowego – wywiadu, w którym zadawane są najczęściej pytania odnośnie do niepokojących objawów oraz dotychczasowych chorób i zabiegów. Dalsze postępowanie obejmuje badanie ginekologiczne. W badaniu przedmiotowym nie ma jednak możliwości uwidocznienia polipów endometrialnych, w odróżnieniu od polipów szyjkowych, które często uwidaczniają się we wzierniku pochwowym, gdyż wystają z ujścia zewnętrznego szyjki macicy.

Lekarz zleca wykonanie przezpochwowego badania ultrasonograficznego, podczas którego może obejrzeć jamę macicy i uwidocznić polip. Najlepszy moment na USG to 5.–10. dzień cyklu – błona śluzowa macicy jest wówczas dość cienka, przez co zmiana jest najbardziej widoczna.

Gdy są problemy w uwidocznieniu polipów, tzn. w kolejnych badaniach ultrasonograficznych raz się pojawia polip, a raz znika, wykonuje się sonohisterografię. To badanie ultrasonograficzne po wypełnieniu jamy macicy płynem przez cienki cewnik. „Złotym standardem” w diagnostyce polipa endometrium jest histeroskopia. Badanie to polega na wprowadzeniu niewielkiej kamery przez szyjkę macicy do wnętrza macicy i wzrokowej ocenie jej jamy. Ostateczne rozpoznanie polipa endometrialnego ustala się na podstawie badania histopatologicznego.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Czy polip endometrialny trzeba usunąć?


Leczenie polipa endometrialnego zależy od charakteru zmiany. W przypadku bardzo małych polipów lekarz może zalecić jedynie obserwację – istnieje szansa na złuszczenie się polipa w trakcie miesiączki, choć z reguły wprowadzana jest terapia hormonalna, której celem jest zmniejszenie rozmiarów zmiany, a nawet jej zanik.

Duże polipy endometrialne oraz zmiany objawowe i niewrażliwe na farmakoterapię wymagają leczenia zabiegowego. Przeprowadzona może zostać histeroskopia lub abrazja, czyli wyłyżeczkowanie jamy macicy. W histeroskopii operacyjnej, tak samo jak w diagnostycznej, do macicy wprowadza się malutką kamerę, a dodatkowo mikronarzędzia chirurgiczne. Zmianę usuwa się za pomocą pętli elektrycznej, małych nożyczek lub kleszczyków.

Zobacz także: Czym jest przepuklina pachwinowa? Objawy, diagnostyka, leczenie

Kiedy polip macicy jest złośliwy?


W przeważającej większości przypadków polip endometrialny nie stanowi powodów do niepokoju. Specjaliści podkreślają, że ryzyko zezłośliwienia się tej zmiany jest bardzo niskie. Szacuje się, że w mniej więcej 1% przypadków dochodzi do rozwoju raka. Potwierdzenie charakteru zmiany uzyskuje się na podstawie badania histopatologicznego – analizy mikroskopowej pobranego materiału, w której wykrywa się zmienione nowotworowo komórki. Zezłośliwienie polipów stwierdza się najczęściej u kobiet po menopauzie.

Źródła
  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2.  W. Kuczyński, A. Kuczyńska, Polip w jamie macicy – plan postępowania, „Ginekologia po Dyplomie” 2017, nr 1. Online: https://podyplomie.pl/ginekologia/24728,polip-w-jamie-macicy-plan-postepowania [dostęp: 08.02.2023].
  3. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące zastosowania histeroskopii w ginekologii, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2019, t. 4, nr 3, s. 133–142.

Zobacz także

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie
Diagnostyka

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.