Mięśniaki macicy – objawy, diagnostyka i leczenie
Mięśniaki macicy mogą dotyczyć kobiet w każdym wieku. Chociaż początkowo mogą nie dawać żadnych objawów i nie wymagać leczenia, to wymagają one systematycznego monitorowania, aby stale mieć pewność, że nie dzieje się nic niepokojącego.
Spis treści
Czym są mięśniaki macicy? Jakie są przyczyny ich powstawania?
Mięśniaki macicy to łagodne guzy gładkokomórkowe powstające z tkanki mięśniowej macicy. Mięśniaki stanowią około 95% wszystkich łagodnych guzów narządu rodnego. Bardzo rzadko złośliwieją, tworząc wtedy mięsaki gładkokomórkowe.
Najczęściej wymienianą przyczyną powstawania mięśniaków macicy jest nadmiernie wysoki poziom estrogenów lub też nadwrażliwość komórek na estrogeny. Ponadto istnieje kilka czynników ryzyka, choć żaden z nich nie determinuje w zupełny sposób pojawienia się choroby. Jednymi z bardziej istotnych są otyłość oraz nadwaga.
Rodzaje mięśniaków macicy
Ze względu na umiejscowienie w ścianie macicy zmiany dzieli się na:
● mięśniaki śródścienne – umiejscowione w centralnej części ściany macicy; wywołują obfite krwawienia,
● mięśniaki podśluzówkowe – zlokalizowane są pod błoną śluzową macicy; mogą być przyczyną różnych dolegliwości bólowych oraz obniżonej płodności,
● mięśniaki podsurowicówkowe – znajdują się najbardziej na zewnątrz, konkretnie pod błoną surowiczą.
Jakie objawy powodują mięśniaki macicy?
Zazwyczaj mięśniaki macicy nie dają żadnych odczuwalnych objawów i szacuje się, że mniej niż połowa kobiet w ogóle ich nie doświadcza. Dolegliwości mogą różnić się w zależności od rozmiarów zmian czy miejsca, w którym się znajdują. Do najczęstszych objawów zalicza się:
● ból i uczucie dyskomfortu w podbrzuszu, uczucie wzdęcia,
● bardzo obfite lub przedłużające się krwawienia miesiączkowe,
● krwawienia między miesiączkami,
● bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
● ból podczas współżycia seksualnego,
● częstsze oddawanie moczu, zaparcia.
● ból miednicy.
Jak diagnozuje się mięśniaki macicy?
Diagnoza mięśniaków macicy opiera się na badaniach fizykalnych, takich jak badanie przez pochwę oraz badaniach obrazowych typu ultrasonografia. Badanie wewnętrzne pozwala lekarzowi ocenić wielkość i lokalizację guzów. Ultrasonografia jest natomiast skuteczną metodą wizualizacji mięśniaków macicy, pozwalającą na dokładną ocenę ich cech morfologicznych.
W przypadku wątpliwości diagnostycznych wykonuje się również dodatkowe badania, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy.
Leczenie mięśniaków macicy
Leczenie zależy od wielu czynników, m.in. od wielkości i liczby mięśniaków, ich lokalizacji, objawów, które powodują, wieku kobiety oraz od jej planów prokreacyjnych. Lekarze wybierają najczęściej metody laparoskopowe lub embolizację.
Leczenie farmakologiczne to niejednokrotnie pierwsza linia terapii, mająca na celu zmniejszenie objawów i poprawę jakości życia pacjentki. Istnieje wiele leków, które działają na różnych poziomach, dążąc do osiągnięcia wspólnego celu – zmniejszenia stężenia estrogenu, hormonu stymulującego rozwój mięśniaków.
Zobacz także: Rak szyjki macicy – rozpoznanie, objawy i sposoby leczenia
Czy mięśniaki macicy są niebezpieczne dla zdrowia?
Chociaż są one łagodnymi guzami, mogą stanowić problem dla zdrowia kobiety, a mianowicie powodować objawy, które wpływają na jakość życia, takie jak obfite krwawienia miesiączkowe czy przedłużające się bóle brzucha. W niektórych przypadkach mięśniaki mogą również wpływać na zdolność kobiety do zajścia w ciążę.
W przypadku wystąpienia objawów ważne jest, aby skonsultować się z ginekologiem w celu odpowiedniej diagnozy i leczenia. Dzięki postępom w dziedzinie medycyny istnieje coraz więcej opcji terapeutycznych, które mogą pomóc w poprawie jakości życia pacjentek.
Należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego tak ważna jest możliwie wczesna konsultacja z lekarzem w celu ustalenia optymalnego planu leczenia.