Jakie są przyczyny bólu podbrzusza u kobiet? Diagnostyka i leczenie
Ból w dolnej części brzucha to dość częsty problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Może on mieć różnorodne przyczyny – od fizjologicznych procesów związanych z cyklem miesiączkowym przez choroby narządów płciowych aż po problemy z układem pokarmowym czy moczowym. Prawidłowa identyfikacja przyczyny bólu podbrzusza jest kluczowa, na jej podstawie można bowiem wdrożyć skuteczne leczenie. Sprawdź, do jakiego specjalisty się udać i jakie badania warto zrobić.
Spis treści
Jakie mogą być przyczyny bólu podbrzusza u kobiet?
Ból podbrzusza może mieć swoje źródło m.in. w cyklu menstruacyjnym, endometriozie, chorobach układu pokarmowego, zaburzeniach układu moczowego, a nawet mięśniowo-szkieletowego. Na tę dolegliwość często skarżą się także przyszłe mamy.
Bolesne miesiączki
Bolesne miesiączki to zespół bólowy występujący przed lub / i na początku menstruacji. Dolegliwości te mają charakter ostry lub skurczowy, a ból najczęściej promieniuje do pleców lub ud. Może mu towarzyszyć zmęczenie, rozdrażnienie, zawroty głowy, biegunka oraz nudności. Do najczęstszych przyczyn bolesnych miesiączek, które powinien zdiagnozować ginekolog, należą wąski kanał szyjki macicy, mięśniaki macicy, zrosty wewnątrzmaciczne, duże polipy wewnątrzmaciczne.
Ciąża
Ból podbrzusza w ciąży wiąże się przede wszystkim ze stopniowym powiększaniem się macicy i rozciąganiem więzadeł. W trzecim trymestrze dolegliwości te mogą przypominać bóle miesiączkowe i oznaczają, że organizm przygotowuje się do porodu. Jest to zjawisko całkowicie normalne, o ile nie towarzyszą mu takie symptomy jak krwawienie z dróg rodnych.
Zobacz także: Ból brzucha w ciąży
Endometrioza – przewlekłe bóle podbrzusza
Jest to choroba, w której komórki błony śluzowej macicy (endometrium) występują poza jej normalnym umiejscowieniem, najczęściej w obrębie jamy brzusznej. Tkanki endometrialne poza jamą macicy krwawią podczas cyklu miesiączkowego, powodując reakcję zapalną i ból.
Choroby układu pokarmowego
Dolegliwości bólowe w podbrzuszu mogą być również wynikiem chorób układu pokarmowego, np zespółu jelita drażliwego (IBS), wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (WZJG), choroby Leśniowskiego-Crohna. Ból podbrzusza może być też objawem ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia uchyłków jelita grubego, a nawet niedrożności jelit.
Zaburzenia układu moczowego
Ból podbrzusza może także wynikać z chorób układu moczowego, takich jak zapalenie pęcherza moczowego, kamica nerkowa, odmiedniczkowe zapalenie nerek.
Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego
Ból podbrzusza może być także spowodowany zaburzeniami w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego, w szczególności nadmiernym napięciem mięśni lub dysfunkcjami powięziowymi. U kobiet miewa to związek z mięśniami dna miednicy – wówczas pomóc może fizjoterapeuta uroginekologiczny.
Choroby autoimmunologiczne
Choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty układowy czy reumatoidalne zapalenie stawów, mogą również powodować dolegliwości bólowe w obrębie podbrzusza. Ból jest zwykle jednym z wielu objawów tych schorzeń.
Zaburzenia psychogenne
Stres i zaburzenia emocjonalne, takie jak depresja czy lęk, mogą manifestować się bólami w obrębie podbrzusza. W tych przypadkach ból nie ma organicznego podłoża, a jego mechanizm jest złożony i wiąże się z reakcjami psychosomatycznymi.
Zaburzenia statyki narządu rodnego
Obniżenie lub nawet wypadnięcie macicy i pochwy może powodować ból i dyskomfort w podbrzuszu. Jest to związane z zaburzeniem prawidłowej pozycji i napięcia narządów miednicy mniejszej.
Zobacz także: Przepuklina brzuszna
Diagnostyka bólu podbrzusza u kobiet
Ustalenie przyczyny bólu podbrzusza wymaga dokładnego wywiadu, badania fizykalnego, a w niektórych przypadkach badań obrazowych i laboratoryjnych. Do najważniejszych badań należą:
- badanie ginekologiczne,
- badania krwi (morfologia, badania biochemiczne),
- badanie ogólne moczu,
- badanie USG jamy brzusznej,
- inne badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny),
- badania endoskopowe (kolonoskopia, gastroskopia).
W przypadku, kiedy wykonane badania nie wykazują odchyleń, a ból nie ustępuje – dobrym rozwiązaniem może okazać się konsultacja z psychologiem.
Jak można leczyć ból podbrzusza u kobiet?
Terapia bólu podbrzusza zależy od jego przyczyny. Może ona obejmować leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem odpowiednio dobranych środków przeciwbólowych, rozkurczowych, leków przeciwzapalnych, antybiotyków lub leków hormonalnych. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne, np. usunięcie wyrostka robaczkowego, zmian związanych z endometriozą czy korekcja zaburzeń statyki narządu rodnego. Pomocna może okazać się także fizjoterapia (ćwiczenia mięśni dna miednicy, terapia manualna) oraz terapia psychologiczna w przypadkach bólu o podłożu psychogennym.