Ból w podbrzuszu – co go może powodować i do jakiego lekarza się zgłosić?

08.10.2023

Podbrzusze” to termin używany przez specjalistów dla określenia dolnej części brzucha, pod linią pępka. Znajdują się tutaj różne narządy – jelita, część układu moczowego i rozrodczego. W związku z tym za ból w podbrzuszu odpowiadać może wiele przyczyn. Sprawdź jakie!

Ból w podbrzuszu.jpg

Spis treści

O czym może świadczyć ból w podbrzuszu?
Do jakiego lekarza zgłosić się z bólem w podbrzuszu?
Jakie badania wykonać w przypadku bólu podbrzusza?

Ból brzucha to powszechna przyczyna zgłaszania się Pacjentów do lekarza. Jedną z częstszych lokalizacji doświadczanych dolegliwości jest podbrzusze. Przeczytaj, co może powodować ból w dole brzucha. Dowiedz się, na podstawie jakich badań lekarz stara się ustalić przyczyny bólu w podbrzuszu.

O czym może świadczyć ból w podbrzuszu?

Eksperci zwracają uwagę na wiele potencjalnych przyczyn bólu w dole brzucha.

Choroby narządów jamy brzusznej

W większości przypadków stanowi on przejaw chorób narządów jamy brzusznej. Podbrzusze boli przy ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego (typowe jest nasilenie bólu podczas unoszenia kończyny dolnej w pozycji leżącej), nieswoistym zapaleniu jelit, zapaleniu uchyłków, niedrożności jelit czy zespole jelita drażliwego. Ból w dole brzucha to objaw towarzyszący zaawansowanej przepuklinie brzusznej, która polega na przemieszczeniu fragmentu zawartości jamy brzusznej na zewnątrz przez miejsce w powłokach brzusznych o osłabionej strukturze (np. w okolicy pępka, w pachwinie).

Zapalenie pęcherza moczowego

Nierzadko za dyskomfort w podbrzuszu odpowiada zapalenie pęcherza moczowego. Zazwyczaj stan zapalny związany jest z infekcją bakteryjną, rzadziej wywołują go grzyby czy wirusy. Objawami towarzyszącymi są głównie: częstomocz, nagłe parcie na mocz, oddawanie moczu w nocy, ból podczas oddawania moczu, trudności w rozpoczęciu mikcji, wrażenie nie do końca opróżnionego pęcherza.

Kolka nerkowa

Ból w podbrzuszu towarzyszy również kolce nerkowej, której przyczyną jest obecność i przemieszczanie kamieni. Ból może promieniować do pachwiny, zewnętrznych narządów płciowych, wewnętrznej powierzchni ud.

Choroby układu rozrodczego

Osobną kategorią jest ból podbrzusza u kobiet związany z patologiami toczącymi się w układzie rozrodczym. Może być on związany z zaburzeniami miesiączkowania, zespołem napięcia przedmiesiączkowego, endometriozą, zapalną chorobą narządów miednicy, zapaleniem przydatków, skrętem jajowodów, torbielą lub skrętem jajnika, mięśniakami macicy, a w przypadku, gdy kobieta jest w ciąży, może świadczyć o nieprawidłowym jej przebiegu, poronieniu czy ciąży pozamacicznej. Niektóre kobiety odczuwają także tzw. ból owulacyjny. Pojawia się on około 14. dnia cyklu i jest związany z pęknięciem pęcherzyka Graafa – uwolnieniem komórki jajowej.

Zapalenie gruczołu krokowego

Ból podbrzusza to objaw pojawiający się w przebiegu zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn. Może promieniować w okolice odbytu, nasady członka, odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zazwyczaj poza bólem w podbrzuszu u mężczyzn występują:

  • podniesiona temperatura ciała,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • potrzeba częstego oddawania moczu,
  • ból w czasie mikcji,
  • słaby strumień moczu,
  • ból podczas stosunku,
  • bolesna ejakulacja,
  • zaburzenia erekcji.

Poznaj przyczyny bólu brzucha i sprawdź, w jaki sposób się go leczy.

Do jakiego lekarza zgłosić się z bólem w podbrzuszu?

Jeśli doskwiera Ci ból podbrzusza, zgłoś się na konsultację do internisty, który zajmuje się leczeniem chorób wewnętrznych. U kobiet zalecana jest dodatkowo wizyta u ginekologa. W przypadku pojawiającego się nagle ostrego bólu podbrzusza o znacznym nasileniu, któremu towarzyszą dodatkowe objawy (np. gorączka, wymioty, krwawienie z dróg rodnych), wezwij pomoc medyczną, dzwoniąc pod numer 112 lub 999.

Jakie badania wykonać w przypadku bólu podbrzusza?

Diagnozowanie przyczyn bólu podbrzusza rozpoczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu lekarskiego. Lekarz zada Ci pytania o okoliczności powstania bólu w podbrzuszu, dokładną jego lokalizację, charakter, intensywność, częstość występowania i czas utrzymywania się, czynniki łagodzące i nasilające, objawy towarzyszące. Zapytany zostaniesz o prowadzony styl życia, przyjmowane leki, historię zdrowia oraz choroby, z jakimi aktualnie się zmagasz. Następnie lekarz przejdzie do badania fizykalnego. Składa się na nie oglądanie, osłuchiwanie, opukiwanie i badanie palpacyjne brzucha z uwzględnieniem badania objawu Goldflama, objawu Chełmońskiego i objawów otrzewnowych.

Otrzymasz skierowania na podstawowe badania laboratoryjne. Jeśli lekarz uzna to za stosowne i będą ku temu wskazania medyczne, zleci dodatkowe badania krwi, moczu, stolca w zależności od podejrzewanej przyczyny bólu podbrzusza.

Kolejnym elementem diagnostyki bólów w podbrzuszu są badania obrazowe. Tzw. złotym standardem, od którego zwykle rozpoczyna się obrazowanie, jest USG jamy brzusznej. Lekarz może także zlecić  RTG przeglądowe jamy brzusznej. Jeśli na podstawie tych badań nie można ustalić przyczyn bólu podbrzusza, to poszerza diagnostykę o bardziej specjalistyczne metody obrazowania – rezonans magnetyczny, tomografię komputerową. W razie potrzeby może  zlecić wykonanie dodatkowych badań, np.: endoskopię układu pokarmowego, USG przezodbytnicze, USG ginekologiczne. Tylko precyzyjne określenie źródła bólu w dole brzucha pozwoli na wprowadzenie właściwego leczenia i zlikwidowanie doświadczanych objawów.

Źródła

Bibliografia

  1. 1.  G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. J. Górnicka, Choroby układu pokarmowego, AWM, Raszyn 2019.
  3. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2023, Medycyna Praktyczna, Kraków 2023.

Zobacz także

Żółte upławy z pochwy – możliwe przyczyny i leczenie
Ginekologia

Żółte upławy z pochwy – możliwe przyczyny i leczenie

Wydzielina z pochwy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia narządów intymnych. Jej prawidłowy wygląd, konsystencja i zapach są oznaką zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Niestety, w przebiegu różnych schorzeń śluz z pochwy może ulegać niepożądanym zmianom, nabierając nieprawidłowej barwy, zapachu czy konsystencji. Jednym z niepokojących objawów są żółte upławy z pochwy. Sprawdź, jakie mogą być ich przyczyny i jak poradzić sobie z tym problemem.

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie
GinekologiaEndokrynologia

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to zaburzenie endokrynologiczne, które dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Chociaż nazwa sugeruje problem z jajnikami, PCOS jest złożonym problemem, który może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania  całego organizmu. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia i w jaki sposób należy je leczyć.

Jakie są przyczyny bólu podbrzusza u kobiet? Diagnostyka i leczenie
GinekologiaUrologia

Jakie są przyczyny bólu podbrzusza u kobiet? Diagnostyka i leczenie

Ból w dolnej części brzucha to dość częsty problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Może on mieć różnorodne przyczyny – od fizjologicznych procesów związanych z cyklem miesiączkowym przez choroby narządów płciowych aż po problemy z układem pokarmowym czy moczowym. Prawidłowa identyfikacja przyczyny bólu podbrzusza jest kluczowa, na jej podstawie można bowiem wdrożyć skuteczne leczenie. Sprawdź, do jakiego specjalisty się udać i jakie badania warto zrobić.