Urologia
Leukocyty w moczu – co oznaczają? Jak leczyć tę przypadłość?
Zdrowie układu moczowego to niezbędny element dobrego samopoczucia. Obecność w moczu leukocytów, czyli białych krwinek, może wskazywać na problemy w tej sferze. Sprawdź, co może być przyczyną tego stanu, jakie ma on znaczenie dla organizmu i jak wygląda leczenie!
Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?
Krew w moczu – krwiomocz lub hematuria – to objaw, który może sygnalizować różnorodne schorzenia: od niegroźnych do poważnych. Dlatego każdy przypadek, niezależnie od nasilenia, wymaga konsultacji lekarskiej, aby ustalić źródło problemu i wdrożyć właściwe leczenie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny obecności krwi w moczu i dowiedz się, jak przebiega diagnostyka.
Jak rozpoznać kolkę nerkową? Co robić w przypadku ataku?
Nagłe, intensywne dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowej, promieniujące do pachwiny, narządów płciowych lub cewki moczowej – to najpowszechniejsze objawy kolki nerkowej. Stan ten jest najczęściej spowodowany obecnością kamieni w układzie moczowym, a towarzyszące mu dolegliwości bólowe bywają nawet porównywane z porodem. Dowiedz się, jak rozpoznać atak kolki nerkowej i jak prawidłowo zareagować.
Kwas moczowy – jakie są normy i co oznacza jego podwyższony poziom?
Kwas moczowy to naturalny produkt przemiany materii, który powstaje w wyniku rozkładu zasad purynowych. Jego optymalny poziom we krwi świadczy o zachowaniu równowagi między produkcją a wydalaniem tej substancji. Zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Dowiedz się, jakie są normy tego składnika we krwi.
Jakie są przyczyny bólu podbrzusza u kobiet? Diagnostyka i leczenie
Ból w dolnej części brzucha to dość częsty problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Może on mieć różnorodne przyczyny – od fizjologicznych procesów związanych z cyklem miesiączkowym przez choroby narządów płciowych aż po problemy z układem pokarmowym czy moczowym. Prawidłowa identyfikacja przyczyny bólu podbrzusza jest kluczowa, na jej podstawie można bowiem wdrożyć skuteczne leczenie. Sprawdź, do jakiego specjalisty się udać i jakie badania warto zrobić.
Jakie są objawy i przyczyny priapizmu? Metody leczenia
Wzwód członka to naturalna i pożądana reakcja organizmu na bodźce seksualne. Jednak w niektórych przypadkach dochodzi do niekontrolowanego i bolesnego wzwodu, który nie jest związany z podnieceniem seksualnym. To zaburzenie, fachowo określane jako priapizm, negatywnie wpływa na komfort życia. Sprawdź, jakie są jego przyczyny, jak je leczyć i w jaki sposób zapobiegać nawrotom.
Jak radzić sobie z zapaleniem pęcherza? Objawy, diagnostyka i przyczyny infekcji
Zapalenie pęcherza to najczęściej występujący stan zapalny w obrębie dróg moczowych. Za jego powstanie odpowiada zazwyczaj infekcja bakteryjna. Poznaj czynniki sprzyjające rozwojowi zapaleniu pęcherza i dowiedz się, jak sobie radzić z nim poradzić.
Czym jest zapalenie jąder? Jak przebiega leczenie?
Zapalenie jąder to stan zapalny, który może wystąpić u mężczyzn w różnym wieku. Dolegliwość może być bolesna i prowadzić do poważnych powikłań, takich jak utrata płodności. W tym artykule przedstawimy przyczyny, objawy oraz metody leczenia zapalenia jąder.
Skąpomocz – co to jest? Przyczyny i diagnostyka
Skąpomocz nie jest chorobą, tylko objawem, który może towarzyszyć rozmaitym schorzeniom i stanom chorobowym. Poznaj możliwe przyczyny skąpomoczu. Dowiedz się, na podstawie jakich badań lekarz stwierdza zbyt rzadkie oddawanie moczu.
Ból w podbrzuszu – co go może powodować i do jakiego lekarza się zgłosić?
Podbrzusze” to termin używany przez specjalistów dla określenia dolnej części brzucha, pod linią pępka. Znajdują się tutaj różne narządy – jelita, część układu moczowego i rozrodczego. W związku z tym za ból w podbrzuszu odpowiadać może wiele przyczyn. Sprawdź jakie!
Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Żylaki powrózka nasiennego występują najczęściej u mężczyzn w młodszym i średnim wieku. Powstają na skutek poszerzenia naczyń żylnych splotu wiciowatego. Żylaki powrózka nasiennego mogą nie dawać objawów, ale ich obecność sprzyja zaburzeniom płodności.
Zakażenie układu moczowego – przyczyny powstania, objawy, sposoby leczenia
Zakażenie układu moczowego to częsta przypadłość. Może dotyczyć konkretnego narządu lub kilku narządów wchodzących w skład tego układu: nerek, moczowodów, pęcherza i cewki moczowej. Najczęściej spotykanymi objawami zakażenia układu moczowego są pieczenie, kłucie i ostry ból w okolicach cewki moczowej.