Czym są BRCA 1 i BRCA 2? Badanie genetyczne

08.10.2023

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet. Eksperci wymieniają wiele czynników przyczyniających się do jego rozwoju, w tym m.in. palenie papierosów, wczesną miesiączkę czy późną menopauzę. Jednak szczególną rolę odgrywają obciążenia genetyczne – mutacje w genach BRCA1 i BRCA2.

BRCA 1 i BRCA 2.jpg

Spis treści

Czym są BRCA 1 i BRCA 2?
Mutacja genów BRCA 1 i BRCA 2
Jak sprawdzić, czy ma się zmutowane geny BRCA 1 i BRCA 2?
Dlaczego ważne jest badanie BRCA1 i BRCA2?
Badanie BRCA1 i BRCA2
Kto powinien wykonać testy genetyczne BRCA1 i BRCA2?
Co robić, gdy wykryto mutację w genie BRCA?

BRCA1 i BRCA2 to tzw. antyonkogeny. Ich zadaniem jest utrzymanie stabilności genetycznej komórki. Ich dysfunkcje zwiększają ryzyko nie tylko na raka piersi, lecz także raka jajnika czy prostaty. Dowiedz się więcej o genach BRCA1 i BRCA2. Sprawdź, na czym polega ich badanie i dla kogo jest ono zalecane.

Czym są BRCA 1 i BRCA 2?

Gen BRCA1 znajduje się na chromosomie 17, a gen BRCA2 – na chromosomie 13. To tzw. antyonkogeny, geny supresorowe. Hamują procesy proliferacji, czyli namnażania się komórek. Uczestniczą w procesach utrzymania stabilności genetycznej komórki. Biorą udział w mechanizmie naprawy uszkodzonego materiału genetycznego – odpowiadają za wytwarzanie białek zdolnych do naprawy uszkodzonego DNA. Geny BRCA1 i BRCA2 odgrywają rolę swego rodzaju strażników w tkankach piersi i jajników.

Mutacja genów BRCA 1 i BRCA 2

Mutacje genów BRCA1 i BRCA2 są dziedziczone w sposób autosomalny dominujący. Oznacza to, że ryzyko zachorowania występuje już wówczas, gdy rodzic przekaże dziecku nawet jedną zmutowaną kopię genu. Zatem dziecko rodzica będącego nosicielem mutacji BRCA1 lub BRCA2 ma 50% szans na odziedziczenie tej zmiany genetycznej. Do powstania mutacji genetycznych dochodzi na skutek błędów przy powielaniu DNA poprzedzającym podział komórki.

Jak sprawdzić, czy ma się zmutowane geny BRCA 1 i BRCA 2?

Jedynym sposobem na sprawdzenie tego, czy jest się posiadaczem zmutowanych genów BRCA1 i BRCA2, jest badanie genetyczne. Na jego podstawie dokonuje się oceny predyspozycji do zachorowania na wybrane nowotwory złośliwe. Badanie genetyczne charakteryzuje bardzo wysoka wiarygodność. Świadomość, jakim ryzykiem jest się obarczonym, pozwala zaplanować odpowiednio postępowanie – kontrolne badania profilaktyczne, a w razie rozwoju choroby szybkie wykrycie jej przez onkologa i rozpoczęcie działań terapeutycznych, zanim jeszcze wystąpią objawy.

Dlaczego ważne jest badanie BRCA1 i BRCA2?

Specjaliści z National Cancer Institute podają, że obecność mutacji BRCA wiąże się z ryzykiem choroby nowotworowej. Jednak jego stopień jest różny w zależności od rodzaju mutacji:

  • mutacja BRCA1 wiąże się z 39–44-proc., a mutacja BRCA2 z 11–17-proc. ryzykiem rozwoju raka jajnika przed 70.–80. rokiem życia;
  • mutacja BRCA1 wiąże się z 55–72-proc., a mutacja BRCA2 z 45–69-proc. ryzykiem rozwoju raka piersi przed 70.–80. rokiem życia.

Eksperci informują, że mutacje w tych genach podnoszą też ryzyko powstania innych chorób nowotworowych, w tym raka prostaty, raka przełyku, czerniaka, raka trzustki, raka żołądka.

Badanie BRCA1 i BRCA2

Na badanie BRCA1 i BRCA2 kieruje z reguły ginekolog onkolog. Badanie genetyczne polega na pobraniu próbki krwi z naczynia żylnego (zazwyczaj żyły łokciowej), która następnie zostaje przekazana do laboratorium, gdzie jest poddawana szczegółowej analizie. Do badania genetycznego na obecność mutacji BRCA nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Nie jest wymagane stawienie się na nie o określonej godzinie, bycie na czczo czy odstawienie zażywanych codziennie leków. Możliwe jest też przeprowadzenie badania BRCA1 i BRCA2 na podstawie wymazu z ust – wystarczy kilkukrotnie potrzeć specjalną wymazówką po wewnętrznej stronie policzka. Z wynikami badania zgłoś się do lekarza, najlepiej tego, który Cię na nie skierował.

Kto powinien wykonać testy genetyczne BRCA1 i BRCA2?

Badania genetyczne na obecność mutacji BRCA1 i BRCA2 są wskazane dla kobiet:

  • które uzyskały niepomyślny wynik badania obrazowego w USG piersi, mammografii;
  • w których rodzinie występowały przypadki zachorowań na nowotwory złośliwe, zwłaszcza zaś raka układu pokarmowego, piersi i jajnika;
  • w których rodzinie zdiagnozowano mutację genetyczną BRCA1 i/lub BRCA2;
  • u których stwierdzono niezłośliwe zmiany (np. torbiele w piersiach i/lub na jajnikach);
  • stosujących antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą;
  • u których stwierdzono postać raka rdzeniastego piersi;
  • z rozpoznanym rakiem piersi lub jajnika, zwłaszcza gdy choroba rozwinęła się przed 50. rokiem życia;
  • które doświadczyły nietypowej postaci choroby (np. raka obustronnego czy wczesnego).

Co robić, gdy wykryto mutację w genie BRCA?

Obecność mutacji BRCA nie oznacza od razu raka, ale zwiększone ryzyko zachowania. Mimo mutacji choroba może nigdy się nie rozwinąć, jednak konieczna jest wzmożona czujność. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne kobietom obarczonym mutacją BRCA zaleca:

  • samobadanie piersi raz w miesiącu;
  • od 25. roku życia badanie palpacyjne piersi u ginekologa przynajmniej co pół roku;
  • badanie ginekologiczne i USG dopochwowe co pół roku w przypadku kobiet po 30. roku życia, wcześniej raz w roku;
  • badanie obrazowe piersi raz na pół roku, w przypadku kobiet po 35. roku życia mammografię, wcześniej USG lub rezonans magnetyczny piersi;
  • badanie krwi pod kątem markera raka jajników CA 125 raz na pół roku;
  • prowadzenie zdrowego stylu życia, zwłaszcza zaprzestanie palenia tytoniu, dbanie o prawidłową masę ciała, regularną aktywność fizyczną, odpowiednio zbilansowaną dietę, unikanie stresu;
  • unikanie antykoncepcji hormonalnej.
Źródła
  1. C. Forbes, D. Fayter, S. de Kock I wsp., A systematic review of international guidelines and recommendations for the genetic screening, diagnosis, genetic counseling, and treatment of BRCA-mutated breast cancer, “Cancer Management and Research” 2019, nr 11, s. 2321–2337.
  2. U. Varol, Y. Kucukzeybek, A. Alacacioglu i wsp., BRCA genes: BRCA 1 and BRCA 2, „JBUON” 2018, t. 23, nr 4, s. 862–866.




Zobacz także

Żółte upławy z pochwy – możliwe przyczyny i leczenie
Ginekologia

Żółte upławy z pochwy – możliwe przyczyny i leczenie

Wydzielina z pochwy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia narządów intymnych. Jej prawidłowy wygląd, konsystencja i zapach są oznaką zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Niestety, w przebiegu różnych schorzeń śluz z pochwy może ulegać niepożądanym zmianom, nabierając nieprawidłowej barwy, zapachu czy konsystencji. Jednym z niepokojących objawów są żółte upławy z pochwy. Sprawdź, jakie mogą być ich przyczyny i jak poradzić sobie z tym problemem.

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie
GinekologiaEndokrynologia

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to zaburzenie endokrynologiczne, które dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Chociaż nazwa sugeruje problem z jajnikami, PCOS jest złożonym problemem, który może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania  całego organizmu. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia i w jaki sposób należy je leczyć.

Jakie są przyczyny bólu podbrzusza u kobiet? Diagnostyka i leczenie
GinekologiaUrologia

Jakie są przyczyny bólu podbrzusza u kobiet? Diagnostyka i leczenie

Ból w dolnej części brzucha to dość częsty problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Może on mieć różnorodne przyczyny – od fizjologicznych procesów związanych z cyklem miesiączkowym przez choroby narządów płciowych aż po problemy z układem pokarmowym czy moczowym. Prawidłowa identyfikacja przyczyny bólu podbrzusza jest kluczowa, na jej podstawie można bowiem wdrożyć skuteczne leczenie. Sprawdź, do jakiego specjalisty się udać i jakie badania warto zrobić.