Klejenie żylaków to jedna z nieinwazyjnych, a jednocześnie bardzo skutecznych metod leczenia niewydolności żylnej. Polega na wprowadzeniu do niedrożnej żyły specjalnego kleju, co powoduje jej obumarcie, a następnie zwłóknienie i wchłonięcie. Cały zabieg trwa maksymalnie pół godziny i jest bezbolesny, można po nim od razu iść do domu.
Czym jest klejenie żylaków?
Leczenie żylaków klejem wewnątrznaczyniowym, czyli specjalnym polimerowym klejem tkankowym, stanowi bezpieczną i szybką procedurę, która ma wiele zalet, m.in.:
- jest bardzo skuteczna;
- trwa ok. 30 minut;
- po zabiegu można od razu wrócić do swoich obowiązków;
- nie trzeba stosować znieczulenia;
- jest obarczona niezwykle niskim ryzykiem pojawienia się przebarwień oraz stanów zapalnych w obrębie tkanek w leczonym obszarze.
Jaka jest najlepsza metoda usuwania żylaków?
Usuwanie żylaków jest uzależnione od wielu czynników m.in. od stopnia zaawansowania schorzenia, lokalizacji i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Nie ma jednej „najlepszej” i uniwersalnej metody, która byłaby odpowiednia dla każdego. Decyzja o jej wyborze powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem specjalistą, takim jak chirurg naczyniowy, angiolog lub flebolog.
Najważniejsze metody zabiegowego leczenia żylaków obejmują:
- skleroterapię – to jedna z najczęstszych metod leczenia żylaków. Polega na wstrzykiwaniu specjalnego roztworu do chorych żył, co powoduje to ich uszczelnienie. Skleroterapia jest najczęściej stosowana w leczeniu żylaków niewielkich i średnich;
- klej wewnątrznaczyniowy – światła niedrożnych żył są zaklejane specjalnym polimerem, który jest w nie wstrzykiwany; w rezultacie żyły włóknieją i zostają wchłonięte przez organizm;
- ablację endowaskularną – obejmuje ona zamknięcie lub usunięcie żylaków za pomocą ciepła. Dwie główne metody ablacji to laserowa ablacja światłem (EVLA) i radiofrekwencyjna ablacja ściany żyły (RFA). Te procedury są stosowane głównie w leczeniu większych żył głównych;
- flebektomię, safenektomię, miniflebektomię, parvektomię – to zabiegi chirurgiczne, w których chirurg usuwa żylaki przez małe nacięcia w skórze. Stanowią skuteczne metody leczenia żylaków, zwłaszcza tych bliżej powierzchni skóry;
- chirurgię naczyniową – w niektórych przypadkach, szczególnie gdy żylaki są bardzo duże lub skomplikowane, może być konieczna tradycyjna chirurgia naczyniowa. Usuwa się je wówczas przez większe nacięcia w skórze.
Metodę usuwania i leczenia żylaków należy wybrać indywidualnie po konsultacji z lekarzem. Ważne jest także regularne monitorowanie i kontrolowanie stanu naczyń krwionośnych, aby uniknąć ewentualnych powikłań oraz nie doprowadzać do sytuacji, w których niezbędne będą poważne interwencje chirurgiczne.
Wskazania do wykonania zabiegu klejem wewnątrznaczyniowym
Zabieg klejenia żylaków jest wykonywany przede wszystkim w przypadku żylaków głównych pni żylnych, czyli żyły odstrzałkowej albo odpiszczelowej. To również metoda polecana w przypadku:
- naczyniaków;
- zespołu nieszczelnych naczyń żylakowych (CVI);
- malformacji naczyniowych, a przede wszystkim wrodzonych nieprawidłowości naczyniowych lub tętniaków naczyń krwionośnych;
- przewlekłych owrzodzeń nóg, które są spowodowane zaburzeniami naczyniowymi;
- leczenia objawowego, czyli łagodzenia objawów takich jak ból, obrzęk, pieczenie lub swędzenie nóg, nawet jeśli nie ma znacznych zmian strukturalnych w naczyniach.
Przeczytaj także: Żylaki – poznaj metody ich leczenia
Przeciwwskazania do zabiegu
Procedura leczenia żylaków klejem wewnątrznaczyniowym nie jest wskazana, gdy w żyłach, które mają zostać poddane zabiegowi, są zrosty oraz kręte przebiegi. To ogólne przeciwwskazania. Konkretną decyzję dotyczącą przeprowadzenia zabiegu klejem wewnątrznaczyniowym podejmuje lekarz po dokładnym zbadaniu pacjenta i ocenie jego stanu zdrowia.
Zabiegu leczenia żylaków klejem wewnątrznaczyniowym nie wykonuje się w okresie ciąży i karmienia piersią.
Przygotowanie do zabiegu
Wskazane jest ogolenie lub wydepilowanie obszaru, który będzie objęty zabiegiem. Zalecane jest również włożenie takiej bielizny, która nie będzie utrudniała lekarzowi dostępu do pachwiny.
Przebieg zabiegu klejenia żylaków
Procedura zabiegu klejem wewnątrznaczyniowym jest przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych, a wszystko trwa nie dłużej niż 30 minut. Dla większego komfortu pacjenta czasami podawane jest znieczulenie miejscowe.
Lekarz monitoruje stan żył i przebieg zabiegu na ekranie ultrasonografu (USG). Dzięki temu może wkłuć mikroigłę do światła leczonej żyły. Przez igłę wprowadza cewnik, którym będzie wpuszczany klej medyczny dawkowany przy użyciu urządzenia wyglądającego jak pistolet. Następnie lekarz uciska miejsce podania kleju głowicą USG, dzięki czemu ściany naczynia, do którego został podany klej, się sklejają. W ten sposób rozpoczyna się proces włóknienia żyły.
Następnym etapem jest założenie opatrunku uciskowego. Jeżeli leczona była noga, używa się specjalnej pończochy kompresyjnej, której nie wolno zdejmować przez najbliższe 2–3 doby. Od razu po zabiegu zalecany jest spokojny, 30-minutowy spacer.
Zalecenia po zabiegu klejenia żylaków
Kilka dni po zabiegu leczenia żylaków klejem wewnątrznaczyniowym nie ma konieczności stosowania kompresjoterapii, czyli ucisku specjalną pończochą lub opatrunkiem. Rzadko zdarza się, że niewydolność żylna przebiega wyłącznie w prostych pniach żył, ponieważ z reguły towarzyszą im żylaki kręte, które leczy się skleroterapią, a ta wymaga stosowania ucisku po zabiegu.
Ponadto kompresjoterapia znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań, w tym zakrzepicy, dlatego stanowi rekomendowane postępowanie po zabiegu klejenia żył. O tym, jak długo powinna trwać, poinformuje lekarz prowadzący leczenie.
Kiedy można wrócić do pracy po zabiegu klejem wewnątrznaczyniowym?
Dzięki temu, że to procedura małoinwazyjna i przebiegająca bez konieczności podawania znieczulenia, nie ma hospitalizacji i do większości obowiązków można wrócić tuż po zabiegu. To, czego trzeba unikać przez kilka dni od operacji, to pozostawanie przez dłuższy czas w jednej pozycji. Niewskazany jest także intensywny wysiłek fizyczny i aktywności bardzo obciążające nogi.
Lekarze i specjaliści wykonujący usługę
LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa
Miejsca, w których zrealizujesz usługę
Szpitale
Zarezerwuj wizytę