W szpitalu
Leczenie chrapania
Leczenie chrapania

Chrapanie nie jest chorobą. To objaw wskazujący na utrudniony przepływ powietrza przez gardło. Najczęściej pojawia się w czasie głębokiego snu. Chrapanie może być związane z otyłością, paleniem papierosów, piciem alkoholu lub nieprawidłową pozycją do spania. Przerośnięte migdałki, zbyt wiotkie podniebienie miękkie bądź skrzywiona przegroda nosowa również sprzyjają chrapaniu. Problem często nasila się w czasie infekcji, zwłaszcza w przypadku zapalenia zatok. Sprawdź, jak skutecznie go rozwiązać!

Chrapanie to zjawisko, które może zakłócać sen nie tylko samego chorego, ale także osób w jego otoczeniu. Odpoczynek i regeneracja organizmu, które są celem snu, stają się wówczas niemożliwe, a długotrwałe zmęczenie negatywnie wpływa na funkcjonowanie w ciągu dnia. Jak sobie z tym poradzić? Z pomocą przychodzi lekarz laryngolog. Warto umówić się na konsultację, nawet jeśli objawy nie są jeszcze bardzo uciążliwe. 

Chrapanie i bezdech senny – z czym się wiążą?

Osoby chrapiące mają zwykle problem ze swobodnym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Mówiąc dokładniej, do zjawiska dochodzi, gdy tkanki znajdujące się na drodze, jaką pokonuje wydychane powietrze, delikatnie drgają. W trakcie snu zachodzi dodatkowo wiotczenie mięśni gardła, w wyniku czego powietrze może wprawiać w drganie jego ściany. Taki stan rzeczy ma swoje konkretne przyczyny. Niedrożność dróg oddechowych podczas snu może wynikać m.in. z:

  • otyłości;
  • nadmiernego spożywania alkoholu;
  • palenia papierosów;
  • przerostu migdałków podniebiennych;
  • różnego rodzaju nieprawidłowości anatomicznych nosa i zatok.

Do naszych Szpitali zgłaszają się pacjenci chrapiący w wyniku takich wad, jak:

  • skrzywienie przegrody nosowej;
  • polipy;
  • przerośnięte małżowiny nosowe.

Takie nieprawidłowości nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale ich diagnozowanie i leczenie są możliwe i jak najbardziej wskazane. Chrapanie jest także objawem bezdechu sennego, a ten z kolei prowadzi często do poważnych konsekwencji ogólnoustrojowych – w tym:

  • nadciśnienia tętniczego;
  • nadciśnienia płucnego;
  • choroby niedokrwiennej serca (przy bezdechu sennym rośnie ryzyko zawału);
  • zaburzeń rytmu serca;
  • niewydolności serca;
  • zaburzeń krążenia mózgowego;
  • nietolerancji glukozy, cukrzycy, zespołu metabolicznego.

Czy chrapanie jest groźne? Diagnostyka

Pamiętaj, żeby nie bagatelizować chrapania, ponieważ objaw ten może świadczyć o obturacyjnym bezdechu sennym, który zagraża życiu. Najczęściej wskazują na niego problemy z koncentracją, częste bóle głowy, spadek sprawności intelektualnej, ciągłe uczucie senności i rozdrażnienie. Dodatkowo chrapanie wpływa na jakość snu innych domowników.

W zależności od nasilenia objawów choroby pacjenci kwalifikowani są do różnych metod leczenia. Pacjenci z obturacyjnym bezdechem podczas snu powinni otrzymać zalecenie redukcji masy ciała (jeśli mają nadwagę lub otyłość) oraz podjęcia zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, przestrzegania diety, unikania przyjmowania środków nasennych i spożywania alkoholu przed snem.

Aby ustalić przyczynę chrapania, lekarz może skierować Pacjenta na:

W razie potrzeby specjalista zleci polisomnografię, czyli pełne badanie snu. Umożliwia wykrycie zaburzeń snu, a także ocenę wzorca oddychania, poziomu natlenienia krwi i pracy serca. Dodatkowo kontroluje reakcje fizjologiczne organizmu na bezdechy.

Jeśli masz problemy z chrapaniem, wybierz się do laryngologa. Specjalista ustali przyczynę chrapania, a następnie zaproponuje odpowiednie leczenie.

Przeczytaj też: Foniatra – czym się zajmuje?

Leczenie chrapania aparatem CPAP

Jednym z najprostszych sposobów leczenia obturacyjnego bezdechu sennego jest wytwarzanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych przy użyciu CPAP – Continous Positive Airway Pressure. Leczenie za pomocą aparatu CPAP polega na stosowaniu podczas snu specjalnego urządzenia, które składa się z pompy powietrznej oraz maski, wspomagając oddech podczas snu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje masek do terapii CPAP – nosową (zakładaną na nos) oraz ustno-nosową (obejmuje jednocześnie nos i usta). Dzięki stałemu podtrzymywaniu ciśnienia powietrza przez pompę osoba chora może spokojnie spać. Pacjenci mówią, że już po pierwszej nocy stosowania aparatu CPAP odczuli poprawę w jakości snu i obudzili się bardziej wypoczęci.

Jak działa metoda wytwarzania stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych?

Zasada działania jest bardzo prosta. W większości przypadków przyczyną bezdechu jest zapadanie się tkanek w gardle podczas snu i blokowanie przez nie dróg oddechowych. Aby temu zapobiec, stosuje się regulowany przepływ powietrza pod ciśnieniem. Powoduje on, że górny odcinek dróg oddechowych pozostaje otwarty i uniemożliwia wystąpienie bezdechu. Powietrze pod ciśnieniem jest wytwarzane przez niewielkie urządzenie i wtłaczane do maski zakładanej na czas snu. Dopóki pacjent wdycha powietrze wtłaczane pod ciśnieniem, którego wartość została dobrana przez lekarza, jego sen nie będzie zakłócany bezdechem sennym. Wspomniana metoda jest wskazana nie tylko dla osób zmagających się z chrapaniem, lecz także bezdechem sennym. Można ją również stosować u Pacjentów z powikłaniami ze strony układu krążenia i układu oddechowego. Urządzenie wytwarza dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, uniemożliwiając zapadanie się miękkich struktur gardła. Dzięki temu zmniejsza częstotliwość chrapania i bezdechów.

Do aparatu dołączony jest nawilżacz i maska, którą należy zakładać zarówno podczas nocnego wypoczynku, jak i drzemek w ciągu dnia. Jeśli Pacjent odczuwa dyskomfort, warto rozważyć zakup aparatu z funkcją autoCPAP. Sprzęt generuje dodatnie ciśnienie tylko wtedy, gdy stwierdzi zaburzenia w przepływie powietrza przez drogi oddechowe.

Zobacz również: Sposoby na chrapanie – w jaki sposób można je leczyć?

Chirurgia radiofalowa – na czym polega?

Chirurgia radiofalowa jest jednym ze skutecznych sposobów leczenia chrapania. Specjalista wykonuje precyzyjne, niewielkie, delikatne nacięcia w podniebieniu miękkim. Chirurg używa do tego specjalnego noża w kształcie cienkiego drucika, przewodzącego fale radiowe. Zabieg trwa tylko kilka minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent może wrócić tego samego dnia do domu. Metoda jest małoinwazyjna, co znacznie skraca czas rekonwalescencji. Aby Pacjent został zakwalifikowany do zabiegu, musi przedstawić zaświadczenie laryngologa. Wspomnianą metodę stosuje się też u osób, które cierpią na bezdech senny.

Przeczytaj także: Chirurgia laserowa – wskazania

Plastyka języczka i podniebienia pozwalają pozbyć się chrapania. W ten sposób poprawia się jakość snu Pacjenta. Metoda znajduje zastosowanie, gdy problem jest spowodowany przerostem błony śluzowej języczka i podniebienia. Chirurg poszerza drogi oddechowe na poziomie gardła. Dzięki temu lekarz usztywni podniebienie, w razie potrzeby może też skrócić języczek i naciąć łuki podniebienne.

Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu może pojawić się dyskomfort i ból gardła podczas przełykania. Dolegliwości są najsilniejsze w pierwszych dobach, po czym stopniowo ustępują. Zazwyczaj znikają w ciągu 10 dni. W tym czasie Pacjent może przyjmować leki przeciwbólowe. Oprócz tego obserwuje się tymczasowy obrzęk, który nasila chrapanie.

Przez 3 dni po zabiegu należy zrezygnować z gorących kąpieli i sauny. Ponadto powinniśmy oszczędzać głos. Przez tydzień nie wolno pić alkoholu, kwaśnych soków owocowych i napojów gazowanych, a także jeść gorących, pikantnych potraw.

Operacyjne leczenie chrapania

Jeśli chrapanie jest spowodowane powiększonymi migdałkami podniebiennymi, lekarz może zalecić ich usunięcie. Podobnie postępuje się w przypadku przerostu migdałka gardłowego. Chrapanie może wynikać ze skrzywienia przegrody nosowej. W takiej sytuacji lekarz skieruje Pacjenta na operację mającą na celu udrożnienie nosa.

Leczenie zaburzeń drożności nosa (m.in.: septoplastyka – korekcja przegrody nosowej, operacje zatok przynosowych metodą FESS)

Septoplastyka to nowoczesna, małoinwazyjna metoda endoskopowa korekcji przegrody nosa. Niedrożność spowodowana przez poważne odkształcenia przegrody prowadzi do przewlekłych schorzeń zatok oraz jest przyczyną bezdechu sennego. Septoplastyka przywraca drożność jamy nosa, korygując kształt przegrody nosowej poprzez wycięcie niektórych jej fragmentów lub przebudowę jej struktury.

Operacje zatok przynosowych metodą FESS - Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (FESS) stanowi podstawową metodę leczenia przewlekłego zapalenia zatok przynosowych oraz wspiera leczenie bzdechu sennego. Metoda ta przywraca prawidłową wentylację i drenaż zatok oraz zapewnia sprawny mechanizm oczyszczania jam zatok. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym z dostępem przez otwory nosowe – bez nacinania powłok skórnych twarzy lub śluzówki jamy ustnej. Szpital CM MAVIT w Katowicach, jako jeden z nielicznych ośrodków, po operacji nosa i zatok przynosowych, stosujemy nowoczesne, wewnątrznosowe opatrunki typu Merocel.

Operacje zmniejszające upośledzenie drożności gardła (m.in.: usunięcie migdałków podniebiennych i/lub migdałka gardłowego – tonsilectomia lub adenotomia)

Tonsillektomia jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięcie migdałków podniebiennych. Stosuje się ją w przypadku nawracających infekcji oraz przewlekłego zapalenia migdałów. Celem zabiegu jest przywrócenie swobody oddychania oraz zniwelowanie objawów nawracających zapaleń, infekcji dróg oddechowych. Adenotomia natomiast to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu trzeciego migdała. Przerośnięty migdałek gardłowy może być przyczyną wystąpienia mowy nosowej, a także chrapania czy nawet bezdechu sennego – na skutek zamykania światła dróg oddechowych podczas snu. Celem zabiegu jest przywrócenie swobodnego oddechu, a także redukcja chrapania i bezdechów sennych.

Zobacz również: Leczenie zaburzeń snu

Nieoperacyjne leczenie chrapania - aparat nazębny

Nieoperacyjna technika walki z chrapaniem. Bezpieczny sposób, by przesunąć żuchwę i język do przodu, rozszerzając drogi oddechowe i umożliwiając tym samym swobodne oddychanie.


Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Toruń ul. M. Skłodowskiej-Curie 73, Toruń

LUX MED Szpital MAVIT w Katowicach ul. Szopienicka 65, Katowice

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

leczenie-zaburzen-snu.jpg
Leczenie zaburzeń snu
Liposukcja brzucha
Zabieg liposukcji brzucha i boczków
liposukcja ud.jpg
Zabieg liposukcji ud

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi