Zdrowie na co dzień
Stwardnienie zanikowe boczne – jak przebiega choroba? Jak opiekować się osobą chorą na SLA?
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) to poważna, postępująca choroba neurodegeneracyjna, która zaburza funkcjonowanie układu ruchowego. W miarę postępu schorzenia Pacjenci doświadczają coraz większych trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak jedzenie czy mówienie. Sprawdź, jakie są objawy tej choroby, jak wygląda jej przebieg i opieka nad osobą, która zmaga się z SLA.
Niedobór witaminy B12 – jak się objawia i dlaczego może być niebezpieczny?
Witamina B12 – znana również jako kobalamina – jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ponieważ wpływa m.in. na produkcję czerwonych krwinek, metabolizm oraz funkcjonowanie układu nerwowego. Konsekwencją jej niedoboru może być niedokrwistość i poważne problemy neurologiczne. Sprawdź, jak rozpoznać zbyt niski poziom tego składnika i w jaki sposób uzupełnić braki.
Zapalenie cewki moczowej – skąd się bierze? Jak je rozpoznać i leczyć?
Ból podczas oddawania moczu może być objawem zapalenia cewki moczowej. Ten problem – z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni – to nie tylko dyskomfort, ale schorzenie wymagające leczenia i prowadzące do powikłań w przypadku jego braku. Dowiedz się, jak rozpoznać i właściwie zdiagnozować zapalenie cewki moczowej, jakie są jego przyczyny i jak wygląda leczenie.
Skąd bierze się zespół niespokojnych nóg? Jak leczyć RLS?
Zespół niespokojnych nóg (RLS) to zaburzenie ruchowe, które charakteryzuje się nieodpartą potrzebą poruszania kończynami dolnymi. Objawy te często nasilają się w nocy lub w czasie odpoczynku, co negatywnie wpływa na jakość snu i codzienne funkcjonowanie Pacjentów. Sprawdź, jakie są przyczyny tego problemu i jak można sobie z nim poradzić.
Jakie są przyczyny grzybica jamy ustnej? Objawy i leczenie
Grzybica jamy ustnej to schorzenie wywołane przez drożdżaki z rodzaju Candida. Zakażenie może występować w różnych formach, a jego objawy są zazwyczaj nie tylko uciążliwe, ale również bolesne. Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy oraz metody leczenia grzybicy jamy ustnej.
Białko w moczu (białkomocz) – o czym może świadczyć?
Białko w moczu – określane również jako białkomocz – to stan, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Do nieprawidłowości w wynikach badań laboratoryjnych dochodzą również objawy kliniczne, takie jak obrzęki czy podwyższone ciśnienie krwi. Sprawdź, jakie są przyczyny białkomoczu i jak postępować, gdy pojawi się ten problem.
Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna? Jak ją rozpoznać i leczyć?
Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekłe schorzenie zapalne, dotyczące przewodu pokarmowego. Może występować w różnych jego częściach: od jamy ustnej po odbyt, przez co jest trudna do zdiagnozowania i leczenia. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy tej choroby oraz najczęściej stosowane metody jej leczenia.
Erytrocyty w moczu – skąd się biorą? Co oznacza ich obecność?
Erytrocyty – czyli czerwone krwinki – transportują tlen do komórek i usuwają jednocześnie dwutlenek węgla. Są one niezbędnym elementem krwi człowieka, ale ich obecność w moczu (erytrocyturia) może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych. Sprawdź, co oznaczają erytrocyty w moczu, jakie są normy i na czym polega leczenie tej nieprawidłowości.
Przewlekłe zapalenie zatok – przyczyny i objawy. Czy jest wyleczalne?
Przewlekłe zapalenie zatok jest to długotrwały stan zapalny błony śluzowej zatok i nosa. Towarzyszą mu takie objawy jak: zatkany nos, gęsta wydzielina spływająca do gardła, czy ból głowy. Dolegliwości te utrzymują się dłużej niż 12 tygodni. Dowiedz się, jak postępować w przypadku przewlekłego zapalenia zatok.
Kalendarz grudniowy – jak zadbać o zdrowie, spokój i energię w grudniu
Grudzień to miesiąc pełen wyzwań – chłodne dni, świąteczny zgiełk i mała ilość światła słonecznego mogą wpływać na nasze samopoczucie. To jednak również idealny czas, by zadbać o siebie holistycznie – fizycznie i psychicznie. W naszym kalendarzu znajdziesz znajdziesz porcję wskazówek i rad na każdy dzień aż do Wigilii, które pomogą Ci wzmocnić zdrowie, zachować równowagę i czerpać radość z ostatnich dni roku. Grudzień może być czasem troski o siebie w najlepszym wydaniu. Zacznij małymi krokami, a Twoje ciało i umysł Ci podziękują!
Przewlekłe zapalenie gardła – objawy, przyczyny, leczenie
Zapalenie gardła to częsta przypadłość, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Może ono towarzyszyć infekcjom górnych dróg oddechowych lub występować samoistnie. Zazwyczaj nie powinno trwać dłużej niż 5-10 dni,.Gdy objawy utrzymują się kilka tygodni , można mówić o przewlekłym zapaleniu gardła. Jak sobie z nim radzić?
Przerost lub przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych – co warto wiedzieć?
Migdałki to istotny element bariery immunologicznej organizmu, jednak potrafią one przysporzyć problemów. Gdy dochodzi do przewlekłego zapalenia i przerostu migdałków podniebiennych, mogą pojawiać się nieprzyjemne objawy. Problem ten najczęściej dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym, ale dotyka także młodzieży i dorosłych. Jak leczyć wspomniane dolegliwości i co jeszcze musisz o nich wiedzieć?