Przewlekłe zapalenie gardła – objawy, przyczyny, leczenie
Zapalenie gardła to częsta przypadłość, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Może ono towarzyszyć infekcjom górnych dróg oddechowych lub występować samoistnie. Zazwyczaj nie powinno trwać dłużej niż 5-10 dni,.Gdy objawy utrzymują się kilka tygodni , można mówić o przewlekłym zapaleniu gardła. Jak sobie z nim radzić?
Spis treści
Czym jest przewlekłe zapalenie błony śluzowej gardła?
Przewlekłe zapalenie błony śluzowej gardła to sytuacja, w której stan zapalny gardła utrzymuje się długo lub stale powraca. To dolegliwość, której nie należy bagatelizować, ponieważ może ona świadczyć o tym, że organizm przestał reagować na leczenie lub istnieją jakieś inne przyczyny, z powodu których nie jest on w stanie oprzeć się infekcji i jej zwalczyć2.
Warto dokładnie zdiagnozować długotrwałe zapalenie gardła, ponieważ może ono być pierwszym objawem poważnych chorób, np. związanych z zaburzeniami odporności (AIDS) lub nieprawidłową pracą układu krwiotwórczego (szpiczak, ziarniak, chłoniak, białaczka)4.
Zobacz także: Angina – objawy, leczenie, przyczyny i rodzaje
Przewlekłe zapalenie gardła – przyczyny
Przewlekłe zapalenie błony śluzowej gardła diagnozujemy najczęściej u pacjentów po 50. roku życia. Jest to związane z naturalnym procesem „starzenia” się śluzówki, a zmiany, które w niej zachodzą, powodują zmniejszone wydzielanie śluzu, co prowadzi do uczucia suchości i podrażnienia gardła. Chroniczne zapalenie gardła może być także wywołane zmianami hormonalnymi okresu menopauzy, powodującymi spadek produkcji śluzu przez błony śluzowe i wynikające z tego niedostateczne ich nawilżenie1.
Poza wiekiem rozwojowi przewlekłego zapalenia śluzówki gardła sprzyja długotrwałe przebywanie w miejscach o bardzo suchym powietrzu, niedostateczna ilość przyjmowanych płynów, a także choroby, np. cukrzyca, refluks żołądkowo-przełykowy czy alergia.
Jakie są objawy przewlekłego zapalenia błony śluzowej gardła?
W przewlekłym zapaleniu gardła objawy dotyczą głównie górnych dróg oddechowych, bez współistniejącej gorączki czy symptomów ogólnoustrojowych (takich jak rozbicie, bóle mięśniowe, zmęczenie itp.). Do najczęściej występujących objawów przewlekłego nieżytu gardła należą2:
- zaczerwienienie i ból gardła,
- suchość w jamie ustnej,
- chrząkanie,
- kaszel – suchy, nieproduktywny,
- uczucie ciała obcego w gardle,
- trudności w przełykaniu śliny.
W przewlekłym zapaleniu błony śluzowej gardła objawy nie muszą występować stale – często dochodzi do ich wycofania, a następnie nawracania dolegliwości.
Przewlekłe zapalenie gardła – leczenie
Przewlekły nieżyt gardła leczy się głównie objawowo. Aby zmniejszyć odczuwalne dolegliwości, wskazane jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniach (zwłaszcza w sezonie grzewczym), wypijanie około 2 litrów płynów dziennie oraz ograniczenie picia herbaty i kawy. Niewskazane są bardzo gorące płyny, pikantne potrawy, alkohol oraz palenie papierosów. Jeżeli zapalenie gardła związane jest z chorobami towarzyszącymi, należy prowadzić leczenie właściwe dla danej jednostki chorobowej, np. przy refluksie odpowiednia dieta, preparaty łagodzące dostępne bez recepty i leki od gastrologa.
W celu poprawy funkcjonowania śluzówki gardła wskazane jest stosowanie preparatów nawilżających i łagodzących błonę śluzową – zarówno w postaci aerozoli, jak i tabletek do ssania. Istnieją także specjalne witaminowe płukanki, które może zapisać lekarz. Można stosować również inhalacje parowe z dodatkiem olejków eterycznych, np. tymiankowego i lawendowego3.
Ciągłe zapalenie gardła predysponuje Cię do częstszych infekcji gardła i górnych dróg oddechowych, jednak nie ma konieczności, aby z każdą z nich zgłaszać się do laryngologa. Leczenie może prowadzić internista lub specjalista Centrum Leczenia Infekcji.