Zapalenie cewki moczowej – skąd się bierze? Jak je rozpoznać i leczyć?

19.12.2024

Ból podczas oddawania moczu może być objawem zapalenia cewki moczowej. Ten problem – z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni – to nie tylko dyskomfort, ale schorzenie wymagające leczenia i prowadzące do powikłań w przypadku jego braku. Dowiedz się, jak rozpoznać i właściwie zdiagnozować zapalenie cewki moczowej, jakie są jego przyczyny i jak wygląda leczenie.

zapalenie cewki moczowej.jpeg

Spis treści

Czym jest zapalenie cewki moczowej?
Przyczyny zapalenia cewki moczowej
Objawy zapalenia cewki moczowej
Na czym polega diagnostyka zapalenia cewki moczowej?
Leczenie zapalenia cewki moczowej
Jakie mogą być powikłania zapalenia cewki moczowej?

Czym jest zapalenie cewki moczowej?

Zapalenie cewki moczowej – znane również jako urethritis – to stan zapalny błony śluzowej cewki moczowej, który występuje na skutek zakażenia różnymi drobnoustrojami. Może być wywołane przez bakterie, wirusy, a nawet grzyby, przy czym w części przypadków jest to choroba przenoszona drogą kontaktów seksualnych.

Cewka moczowa jest końcowym odcinkiem dróg moczowych, przez który mocz wydobywa się na zewnątrz organizmu. U kobiet jest ona znacznie krótsza (około 3–5 cm) niż u mężczyzn (15–20 cm), a budowa anatomiczna żeńskich narządów płciowych sprzyja przedostawaniu się bakterii do układu moczowego. Dlatego schorzenie częściej dotyka pań.

Przyczyny zapalenia cewki moczowej

Najczęstszą przyczyną zapalenia cewki moczowej są bakterie, takie jak Neisseria gonorrhoeae, odpowiedzialna za rzeżączkę, oraz Chlamydia trachomatis, która wywołuje nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej. Zakażenie najczęściej rozwija się w wyniku kontaktów płciowych z osobą zakażoną, ale może również być spowodowane innymi czynnikami, takimi jak: urazy mechaniczne (np. w wyniku wprowadzenia cewnika do pęcherza moczowego) czy podrażnienia chemiczne.

Warto zaznaczyć, że niektóre osoby mogą być nosicielami wymienionych patogenów, nie wykazując jednocześnie żadnych objawów. Z tego powodu istotne jest, aby osoby aktywne seksualnie regularnie sprawdzały stan swojego zdrowia, wykonując odpowiednie badania.

Objawy zapalenia cewki moczowej

Objawy zapalenia cewki moczowej mogą być różne, w zależności od przyczyny zakażenia. Wiele zachorowań przebiega bezobjawowo, co znacznie utrudnia diagnostykę. U kobiet nawet 70% przypadków choroby wywołanej przez Chlamydia trachomatis nie daje żadnych objawów.

 U mężczyzn objawy są zazwyczaj bardziej nasilone i mogą obejmować:

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu;
  • częste oddawanie moczu w małych ilościach;
  • ból jąder lub dyskomfort porównywalny do uczucia ciężkości;
  • wydzielinę z cewki moczowej, która może mieć ropną lub śluzową konsystencję.
  • swędzenie i zaczerwienienie w okolicach intymnych.

U kobiet symptomy są zazwyczaj mniej charakterystyczne i obejmują ból w dolnej części brzucha, upławy (zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy), pieczenie podczas oddawania moczu czy plamienia między cyklami menstruacyjnymi.

Na czym polega diagnostyka zapalenia cewki moczowej?

Po zaobserwowaniu niepokojących objawów warto zgłosić się do lekarza, (urologa, ginekologa lub internisty), który przeprowadzi dokładny wywiad i zbierze informacje dotyczące kontaktów seksualnych, aktualnych dolegliwości oraz historii medycznej Pacjenta. Podczas badania może ocenić obecność wydzieliny z cewki moczowej oraz jej charakter.

W diagnostyce zapalenia cewki moczowej stosuje się badania laboratoryjne, takie jak badanie ogólne moczu, posiew moczu czy wymaz z cewki moczowej w celu identyfikacji patogenu.

Leczenie zapalenia cewki moczowej

Leczenie zapalenia cewki moczowej opiera się głównie na stosowaniu antybiotyków, które są skierowane przeciwko patogenowi wywołującemu zakażenie. W przypadku rzeżączkowego zapalenia cewki moczowej lekarz może zalecić stosowanie ceftriaksonu lub cyprofloksacyny, natomiast w zakażeniach nierzeżączkowych najczęściej przyjmuje się doksycyklinę lub azytromycynę. Ważne, aby Pacjent przestrzegał zaleceń lekarza i ukończył pełny cykl leczenia, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej.

Chociaż podstawą leczenia omawianego schorzenia są antybiotyki, istnieją domowe metody, które przyspieszają łagodzenie objawów. Picie dużej ilości wody pomaga w wypłukiwaniu bakterii z układu moczowego. W czasie choroby warto unikać alkoholu, który może nasilać objawy. Kluczowa jest także prawidłowa higiena narządów intymnych.

Jakie mogą być powikłania zapalenia cewki moczowej?

Nieleczone zapalenie cewki moczowej może prowadzić do poważnych powikłań. U mężczyzn będzie to najczęściej zapalenie prostaty, które objawia się bólem w dolnej części brzucha, trudnościami w oddawaniu moczu oraz bólem w okolicy krocza. U kobiet z kolei mogą wystąpić problemy ginekologiczne, np. zapalenie miednicy mniejszej, które niekiedy powoduje problemy z płodnością (powstają blizny i zrosty w jajowodach, utrudniające lub uniemożliwiające przemieszczanie się komórki jajowej do macicy). W przypadku dzieci zapalenie cewki moczowej jest rzadkie, ale może prowadzić do zakażenia innych części układu moczowego, które również wymaga szybkiej interwencji medycznej.

Źródła
  1. T. Drewa i in., Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
  2. J. Górnicka, Choroby układu moczowego – biblioteka zdrowia, AWM Agencja Wydawnicza, Warszawa 2012.
  3. A. Cieszanowski, Diagnostyka obrazowa – układ moczowo-płciowy, gruczoł piersiowy i gruczoły wewnętrznego wydzielania, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.

Zobacz także

zespół niespokojnych nóg.jpeg
NeurologiaZdrowie na co dzień

Skąd bierze się zespół niespokojnych nóg? Jak leczyć RLS?

Zespół niespokojnych nóg (RLS) to zaburzenie ruchowe, które charakteryzuje się nieodpartą potrzebą poruszania kończynami dolnymi. Objawy te często nasilają się w nocy lub w czasie odpoczynku, co negatywnie wpływa na jakość snu i codzienne funkcjonowanie Pacjentów. Sprawdź, jakie są przyczyny tego problemu i jak można sobie z nim poradzić.

Grzybica jamy ustnej.jpg
Zdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny grzybica jamy ustnej? Objawy i leczenie

Grzybica jamy ustnej to schorzenie wywołane przez drożdżaki z rodzaju Candida. Zakażenie może występować w różnych formach, a jego objawy są zazwyczaj nie tylko uciążliwe, ale również bolesne. Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy oraz metody leczenia grzybicy jamy ustnej.

białko w moczu.jpeg
Zdrowie na co dzieńUrologia

Białko w moczu (białkomocz) – o czym może świadczyć?

Białko w moczu – określane również jako białkomocz – to stan, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Do nieprawidłowości w wynikach badań laboratoryjnych dochodzą również objawy kliniczne, takie jak obrzęki czy podwyższone ciśnienie krwi. Sprawdź, jakie są przyczyny białkomoczu i jak postępować, gdy pojawi się ten problem.