Diagnostyka różnicowa autyzmu a inne zaburzenia

06.01.2025

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, które może być zdiagnozowane zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Symptomy zaburzeń ze spektrum autyzmu najczęściej są wyraźne przed ukończeniem 3 roku życia, jednak czasami pojawiają się również u niemowlaków. Dowiedz się więcej na ten temat.

Diagnostyka różnicowa autyzmu a inne zaburzenia

Spis treści

Diagnoza autyzmu – ważne zadanie
Z czym można pomylić autyzm?

Diagnoza autyzmu – ważne zadanie

Autyzm definiowany jest jako zaburzenie neurorozwojowe, którego przyczyny są różnorodne i wieloczynnikowe, a jednocześnie niedokładnie sprecyzowane. Zwykle uznaje się, że szczególne znaczenie mają czynniki genetyczne i środowiskowe, jednak mogą pojawić się również inne dodatkowe elementy. Diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu jest niezwykle ważna, ponieważ umożliwia wcześniejsze wdrożenie odpowiednich działań, leczenie oraz wsparcie dziecka, a później nastolatka i osoby dorosłej w wielu codziennych sytuacjach.

Diagnoza autyzmu wymaga kompleksowego podejścia i wnikliwej analizy objawów w kontekście innych możliwych zaburzeń. Kluczowa jest obserwacja rozwoju dziecka, zrozumienie motywacji stojących za jego zachowaniami oraz ocena zdolności do komunikacji i nawiązywania relacji. Diagnozą autyzmu zajmuje się zwykle psycholog, chociaż tylko lekarz psychiatra może wystawić odpowiednie orzeczenie.

Przeczytaj również: Pakiet diagnoza w kierunku zaburzeń ze spectrum autyzmu przy wykorzystaniu narzędzia ADOS-2 – dorośli

Z czym można pomylić autyzm?

Zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą zostać pomylone, zwłaszcza przez rodziców lub opiekunów dziecka, z innymi problemami, takimi jak afazja, zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości, depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, choroby genetyczne i neurologiczne. W praktyce jednak szczególne znaczenie mają spotkania z psychologiem w poradni oraz z psychiatrą, ponieważ tylko specjaliści są w stanie dokonać diagnostyki różnicowej, przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi.

Przeczytaj także: Pakiet diagnoza w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu dzieci – ADOS-2

Zaburzenia lękowe i mutyzm

Zaburzenia lękowe oraz mutyzm w pewnych przypadkach wyglądają podobnie do autyzmu. Dzieci z mutyzmem wybiórczym unikają kontaktów społecznych i mogą sprawiać wrażenie wycofanych. Należy zaznaczyć, że w autyzmie stosunkowo często występują problemy z komunikacją, z kolei przy mutyzmie lęk przed mówieniem pojawia się tylko w specyficznych sytuacjach społecznych i nie jest wynikiem trudności w zrozumieniu norm społecznych, jak to często bywa w autyzmie.

Zaburzenia językowe i afazja

Dzieci z zaburzeniami językowymi, takimi jak opóźnienie rozwoju mowy lub zaburzenie ekspresji językowej, mogą sprawiać wrażenie dzieci autystycznych, zwłaszcza jeśli ograniczenia w mowie utrudniają im kontakt z rówieśnikami. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku zaburzeń językowych problemem jest głównie komunikacja werbalna, podczas gdy w autyzmie trudności dotyczą również komunikacji niewerbalnej i rozumienia zasad interakcji społecznych.

Zaburzenia osobowości

Niektóre zaburzenia osobowości, zwłaszcza osobowość schizoidalna czy unikająca, mogą być mylone z autyzmem, szczególnie u młodzieży i dorosłych. Osoby z osobowością schizoidalną są wycofane, mało komunikatywne i mogą mieć trudności z nawiązywaniem relacji, co sprawia, że przypominają osoby autystyczne. Różnica polega jednak na tym, że osoby z zaburzeniami osobowości nie wykazują zwykle sztywności zachowań ani powtarzających się wzorców, które są typowe dla autyzmu. Ponadto osoby z osobowością schizoidalną są często świadome swojego wycofania i podejmują świadomą decyzję o unikaniu relacji, natomiast osoby autystyczne mogą nie rozumieć, jak te relacje budować.

Choroby genetyczne i neurologiczne

Niektóre choroby genetyczne, takie jak zespół Retta czy zespół Williamsa, również mogą wywoływać objawy podobne do autyzmu. W zespole Retta pojawiają się regresja rozwoju, stereotypowe ruchy dłoni oraz trudności w komunikacji, ale charakterystyczny przebieg rozwoju i utrata wcześniej nabytych umiejętności pozwala na odróżnienie tego zespołu od autyzmu. Z kolei zespół Williamsa może wiązać się z trudnościami w rozwoju, jednak osoby z tym zespołem są zazwyczaj bardzo towarzyskie i przyjazne, w przeciwieństwie do objawów typowych dla autyzmu.

Źródła

Literatura:

  1. F. Rybakowski, A. Białek, I. Chojnicka, P. Dziechciarz, A. Horvath, M. Janas-Kozik, Zaburzenia ze spektrum autyzmu-epidemiologia, objawy, współzachorowalność i rozpoznawanie, „Psychiatria Polska”, nr 48, 2014.
  2. A. Rynkiewicz, M. Kulik, Wystandaryzowane, interaktywne narzędzia do diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu a nowe kryteria diagnostyczne DSM-5, „Psychiatria”, nr 10, 2013.
  3. A. Sumiła, Ł. Szostakiewicz, M. Bogotko, M. Pawłowicz, Autyzm – dylematy diagnostyczne. Między biologią a objawami, „Psychologia Rozwojowa”, nr 2, 2022.
  4. K. Yates, C.A. Le, E. Szczęsny, Diagnostyka autyzmu, „Paediatr Child Health”, nr 19, 2009.

Zobacz także

Czym objawia się projekcja psychologiczna? Na czym polega?
Psychologia

Czym objawia się projekcja psychologiczna? Na czym polega?

Każdy człowiek w swojej codzienności mierzy się z różnymi sytuacjami, które mogą być odbierane jako trudne. W psychologii wyodrębniono pewne mechanizmy obronne, które uaktywniają się, aby uchronić nas samych przed lękiem, wyrzutami sumienia, poczuciem winy czy wstydem. Jednym z nich jest projekcja psychologiczna. Dowiedz się więcej na jej temat.

Czy niemowlę może mieć autyzm? Objawy autyzmu u niemowlaka
Psychologia

Czy niemowlę może mieć autyzm? Objawy autyzmu u niemowlaka

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, które może być zdiagnozowane zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Symptomy zaburzeń ze spektrum autyzmu najczęściej są wyraźne przed ukończeniem 3 roku życia, jednak czasami pojawiają się również u niemowlaków. Dowiedz się więcej na ten temat.

Czym są zaburzenia paranoiczne? Jak przebiega ich diagnostyka i leczenie?
Psychologia

Czym są zaburzenia paranoiczne? Jak przebiega ich diagnostyka i leczenie?

Zaburzenia paranoiczne opisywane są w literaturze jako jeden z rodzajów zaburzeń psychotycznych lub zaburzeń osobowości, charakteryzujących się przede wszystkim podejrzliwością wobec innych ludzi, a także całego świata. Leczenie w tym przypadku opiera się przede wszystkim na psychoterapii, która dodatkowo może być wspomagana farmakoterapią. Dowiedz się więcej!