Postępowanie po usunięciu zęba

Wysoką jakość treści zapewnia LUX MED Stomatologia.

LX Stomatologia.png
11.01.2023

Tampon zabezpieczający zębodół trzeba przygryzać przez około pół godziny, a następnie wypluć. Niewielkie krwawienie może utrzymywać się do kilkunastu godzin po zabiegu. Jeśli krwawienie jest obfite lub utrzymuje się dłuższy czas, należy skontaktować się ze stomatologiem.

Fotolia_66495057_Subscription_Monthly_XL-scaled.jpg

Przez dwie godziny po zabiegu nie wolno nic jeść i pić.

Przez 24 godziny od zabiegu:

Stomatolog

  • nie należy spożywać żadnych gorących pokarmów i napojów,
  • nie wolno palić ani pić alkoholu,
  • nie wolno płukać jamy ustnej,
  • należy unikać wysiłku fizycznego.

Przez kilka dni po zabiegu zaleca się spożywanie miękkich, niewymagających intensywnego żucia pokarmów. Stopniowo można wracać do normalnej diety, starając się jednak przez kilka dni oszczędzać okolicę po usuniętym zębie.

Po zabiegu chirurgicznym może pojawić się obrzęk – nawet do 4-5 dni. Aby mu zapobiec, należy po zabiegu zastosować zimne okłady. Zimny kompres należy stosować z przerwami, aby nie dopuścić do odmrożenia okolicy poekstrakcyjnej. W razie potrzeby należy przyjąć lek przeciwbólowy, ogólnodostępny bez recepty, lub lek na receptę, jeśli stomatolog taki przepisał.

Z chwilą ustąpienia znieczulenia może pojawić się ból. Należy wówczas zastosować środek przeciwbólowy dostępny w aptece bez recepty lub lek przepisany przez lekarza stomatologa. Jeśli po 3 dniach od zabiegu ból się nasili, należy zgłosić się do lekarza.

Powikłaniem po usunięciu zęba może być utrata skrzepu krwi i stan zapalny zębodołu (tak zwany suchy zębodół). Aby nie dopuścić do jego powstania, należy:

Chirurgia stomatologiczna

  • do 12 godzin po zabiegu nie szczotkować zębów, a przez kolejne dni należy podczas mycia omijać tę okolicę,
  • przez 24 godziny nie płukać jamy ustnej, a podczas kilku kolejnych dni robić to delikatnie,
  • nie należy zasysać śliny z zębodołu oraz pić przez słomkę napojów. Należy zachować ostrożność podczas kichania. 

Niepokojące objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza:

  • obfite krwawienie,
  • wysoka gorączka,
  • nasilający się ból, który nie ustąpi po lekach przeciwbólowych,
  • narastający obrzęk po okresie dłuższym niż 3 dni.

Umów się na konsultację: Stomatolog WarszawaStomatolog KrakówStomatolog GdańskStomatolog SzczecinStomatolog Poznań, Stomatolog Katowice

Podobne usługi:

leczenie_chorob_przyzebia.jpg
Periodontologia
stomatologia-zachowawcza-2.jpg
Stomatolog
usuniecie-migdalkow (1).jpg
Zabieg usunięcia migdałków
profilaktyka_i_higiena.jpg
Higienizacja zębów
pakiet-protetyczny.png
Protetyka
skleroterapia
Skleroterapia

Zobacz także

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.

Wszystkie artykuły i poradniki