Bóle zębów
jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.

rana po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba? Co jest normą, a co powinno niepokoić?

Ekstrakcja to zabieg chirurgiczny, po którym organizm musi się zregenerować. Cały proces trwa nawet kilkanaście tygodni, a jego najważniejszym, wstępnym elementem jest gojenie się rany. W pustym miejscu po wyrwanym zębie najpierw tworzy się skrzep, a następnie powstaje ziarnina, czyli nowa tkanka. Sprawdź, jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba i na jakie symptomy należy zwracać szczególną uwagę!

co jeść po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Co jeść po wyrwaniu zęba, a czego unikać? Zalecenia i wskazówki

Odpowiednia higiena jamy ustnej po ekstrakcji zapobiega zakażeniom i wspomaga proces gojenia się rany. Po zabiegu Pacjenci otrzymują również zalecenia dietetyczne – z jadłospisu na pewien czas powinny zniknąć gorące dania, ale za to mogą pojawić się w nim lody. Sprawdź, co jeść po wyrwaniu zęba, aby zmniejszyć dyskomfort.

Skrzep po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Czym jest skrzep po wyrwaniu zęba? Jak powstaje i ile się utrzymuje?

Usunięcie zęba to niezbyt przyjemny moment, po którym trzeba szczególnie zadbać o dziąsła. Natura zdaje się nas w tym wspierać, ponieważ po ekstrakcji w zębodole zaczyna tworzyć się skrzep, który odgrywa bardzo ważną rolę w procesie gojenia. Dowiedz się, jak powstaje skrzep po wyrwaniu zęba, jakie ma znaczenie dla naszego zdrowia oraz jak długo się utrzymuje.

Antybiotyki na ból zęba.jpeg
Stomatologia

Antybiotyki na ból zęba – kiedy są konieczne? Wskazania do stosowania

Ból zęba to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do stomatologa. Wiele osób – odczuwając dyskomfort, który utrudnia codzienne funkcjonowanie – zastanawia się, czy w takiej sytuacji mogłyby pomóc antybiotyki. Warto pamiętać, że te środki nie są lekami przeciwbólowymi i powinno się je stosować tylko w uzasadnionych przypadkach. Sprawdź, w jakich sytuacjach antybiotyk na ból zęba może być wskazany.

Martwy ząb.jpeg
Stomatologia

Czym jest martwy ząb? Kiedy występuje?

Martwy ząb to taki, który stracił swoją żywotność. Oznacza to, że miazga zębowa – tkanka znajdująca się wewnątrz zęba, zawierająca nerwy i naczynia krwionośne – obumarła. Taki ząb może zmienić kolor, powodować nieprzyjemny zapach z ust lub stać się źródłem zakażenia kości. Dowiedz się więcej!

zdrowie jamy ustnej a organizm.jpeg
Stomatologia

Jak zepsute zęby wpływają na organizm? Choroby ogólnoustrojowe

Zepsute zęby to nie tylko problem estetyczny, ale także zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że stan jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie różnych układów w ciele. Sprawdź, jakie choroby ogólnoustrojowe – które na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z zębami – mogą wystąpić w wyniku zaniedbania zdrowia jamy ustnej oraz jak zepsute zęby wpływają na organizm.

Elektryczne szczoteczki do zębów.jpeg
Stomatologia

Elektryczne szczoteczki do zębów – dlaczego warto ich używać? Jaki model wybrać?

Elektryczne szczoteczki do zębów stały się popularne, a ich skuteczności w usuwaniu płytki nazębnej nie da się podważyć. Wiele osób zastanawia się, jakie rozwiązanie wybrać spośród modeli obrotowych, sonicznych, oscylacyjno-rotacyjnych czy ultradźwiękowych. Dowiedz się, czym charakteryzuje się każdy z nich, jakie są ich najważniejsze zalety, i wybierz szczoteczkę elektryczną, dopasowaną do Twoich potrzeb.

Co zrobić,gdy wypadła plomba.jpeg
Stomatologia

Co zrobić po wypadnięciu plomby z zęba?

Wypadnięcie plomby z zęba to sytuacja, która wywołuje niepokój i dyskomfort. Oczywiście konieczna jest jak najszybsza konsultacja ze stomatologiem, aby uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych, jednak ważna okazuje się również pierwsza pomoc  –  odpowiednia reakcja bezpośrednio po zdarzeniu. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!