W placówce
Stomatologia zachowawcza

Regularne wizyty u stomatologa oraz świadome dbanie o higienę jamy ustnej są kluczowe zarówno dla zdrowia jamy ustnej jak I zdrowia ogólnego. Sprawdź, kiedy warto udać się do stomatologa i jak przebiega wizyta.

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza to inaczej stomatologia ogólna. Jej podstawowym celem jest profilaktyka próchnicy, chorób zębów i przyzębia oraz niedopuszczenie do powstawania ubytków. Innymi słowy, jej zadaniem jest zadbanie o to, byś cieszył się naturalnym uśmiechem jak najdłużej.

Szacuje się, że w Polsce u przeszło 90% siedmiolatków stwierdza się próchnicę. Część rodziców błędnie uznaje, że nie opłaca się leczyć zębów mlecznych, bo i tak wypadną. To nieprawda. Chore zęby mleczne mają olbrzymi wpływ na zęby stałe. Jeśli dziecko od najmłodszych lat nie jest nauczone higieny jamy ustnej i regularnych wizyt u stomatologa, może mieć w dorosłym życiu problem z uzębieniem. Dlatego właśnie stomatologia zachowawcza ma tak istotne znaczenie już od najmłodszych lat.

Stomatologia zachowawcza – dla kogo?

Stomatologia zachowawcza zalecana jest każdemu, niezależnie od wieku i ogólnego stanu zdrowia. Rodzice powinni dbać o regularne wizyty u dentysty swoich dzieci już od pierwszego mlecznego ząbka. Dzięki regularnym spotkaniom ze stomatologiem można uniknąć rozwoju wielu chorób zębów i przyzębia oraz cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Do stomatologa należy udać się koniecznie wtedy, gdy poczujesz ból zęba lub dziąseł, doskwierają Ci krwawiące dziąsła, masz nieprzyjemny oddech albo widzisz zmiany w wyglądzie swoich zębów. Im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym większa szansa, że uda się uratować ząb.

Zakres porad stomatologii zachowawczej

W ramach stomatologii zachowawczej przeprowadza się takie zabiegi jak:

  • badanie kontrolne jamy ustnej i zębów;
  • instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej;
  • higienizacja zębów;
  • lapisowanie zębów mlecznych;
  • leczenie nadwrażliwości zębów i krwawiących dziąseł;
  • diagnostyka i leczenie próchnicy i jej powikłań;
  • wypełnianie ubytków;
  • leczenie kanałowe;
  • kosmetyczna odbudowa korony;
  • leczenie stanów pourazowych zębów.

Na higienizację zębów składają się takie etapy jak skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja. Może być ona pełna lub częściowa.

Celem stomatologii zachowawczej jest niedopuszczenie, aby powstały puste przestrzenie, które wpływają na ustawienie i zdrowie pozostałych zębów. W ramach stomatologii ogólnej lekarz może zastosować różne sposoby leczenia. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór wypełnień, dzięki czemu można je niemal idealnie dopasować do koloru naturalnych zębów. Do innych sposobów postępowania należą koronki, mosty i implanty. W ramach stomatologii zachowawczej lekarz może także wykonać wypełnienie czasowe, szynowanie zębów lub rekonstrukcję materiałem światłoutwardzalnym.

Pamiętaj, aby odwiedzać stomatologa regularnie co najmniej raz w roku. Choroby zębów bowiem nie zawsze objawiają się bólem. Jeśli zaniedbasz regularne kontrole, może się okazać, że na leczenie jest już za późno i konieczna będzie ekstrakcja zęba lub leczenie wieloetapowe.

Czym jest stomatologia zachowawcza z endodoncją?

Endodoncja jest jednym z elementów stomatologii zachowawczej. Stosuje się ją w profilaktyce oraz leczeniu próchnicy u dzieci i dorosłych.

Endodoncja zajmuje się leczeniem kanałowym. Polega ono na oczyszczeniu i poszerzeniu kanałów korzeniowych oraz wypełnieniu ich specjalnym środkiem. Jego celem jest zachowanie korzeni i uniknięcie konieczności usunięcia zębów. Dzięki temu możliwa staje się późniejsza odbudowa zniszczonej korony.

Próchnica to jedna z najczęstszych chorób zębów. Jej przyczyną jest zmiękczenie szkliwa przez kwasy powstające w wyniku nagromadzenia się bakterii w płytce nazębnej. W większości przypadków za próchnice odpowiada zła dieta i niewystarczająca higiena jamy ustnej. Jej powstawaniu sprzyja spożywanie słodkich pokarmów oraz napojów.

Na wizytę z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją powinny stosować osoby, które zauważą u siebie bądź swojego dziecka pierwsze objawy próchnicy, takie jak:

  • ból zęba;
  • wrażliwość na ciepłe i zimne napoje;
  • wyraźne ubytki lub czarne plamki na zębach;
  • wgłębienia w zębach bądź zmiana ich faktury.

Podczas wizyty lekarz przyjrzy się zmianom i zadecyduje o  najskuteczniejszej metodzie leczenia. Jeśli zmiany zostaną szybko wykryte i będą niewielkie, wystarczy wypełnienie powstałych ubytków. W przypadku dużych zmian konieczne jest leczenie kanałowe.

Stomatologia zachowawcza – jak przebiega wizyta?

Podczas wizyty stomatolog przeprowadza dokładny wywiad i wizualną ocenę Twojej jamy ustnej i uzębienia. Czasami zleca wykonanie pantomogramu. Dzięki temu jest w stanie ocenić stan wszystkich zębów. Do sprawdzenia uzębienia może używać także takich narzędzi jak:

  • mikroskop;
  • kamera wewnątrzustna;
  • laser diagnostyczny.

Dzięki temu lekarz jest w stanie zdiagnozować próchnicę już na początkowym jej etapie. Czasami zleca także dodatkowo tomografię komputerową i na tej podstawie opracowuje dalszy plan leczenia.

Jak przygotować się do wizyty?

Przede wszystkim umyj dokładnie zęby. Podczas wizyty postaraj się zrelaksować. Jeśli źle znosisz zabiegi stomatologiczne, poproś dentystę o znieczulenie miejscowe.

Czas wizyty u dentysty zależy od jej celu i ewentualnych zabiegów. Wizyta kontrolna trwa zazwyczaj ok. 15 minut, zabiegi higieniczne 30–45 minut, natomiast wypełnianie ubytków lub leczenie kanałowe może trwać nawet ponad godzinę.

Umów się na konsultację: Stomatolog KatowiceStomatolog WarszawaStomatolog KrakówStomatolog GdańskStomatolog SzczecinStomatolog Poznań

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.