W placówce
null

Picie kawy, herbaty i palenie tytoniu to czynniki, które najczęściej wpływają na powstawanie przebarwień na zębach. Powierzchownych zmian można pozbyć się dzięki regularnemu szczotkowaniu, jednak czasami domowa higiena nie przynosi oczekiwanych efektów. Zewnętrzne przebarwienia mogą zostać usunięte także podczas profesjonalnej higienizacji zębów w gabinecie stomatologicznym. Ale co w sytuacji, gdy w/w sposoby nie pozwalają uzyskać białego uśmiechu? W takim przypadku sprawdzonym rozwiązaniem jest wybielanie zębów. Sprawdź, jak przygotować się do zabiegu i co zrobić, aby rezultat utrzymał się jak najdłużej!

Jaki jest najlepszy sposób wybielania zębów?

W wielu przypadkach codzienne szczotkowanie zębów, nawet pastą o właściwościach wybielających, może nie wystarczyć, aby osiągnąć wymarzony uśmiech. Najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalne wybielanie zębów, czyli zabieg wykonywany w ramach stomatologii estetycznej.

Jedną z dostępnych możliwości jest zabieg z użyciem lampy. Dzięki niej zęby mogą stać się nawet o 8 odcieni jaśniejsze. Podczas zabiegu wykorzystywany jest specjalny żel  lub pianka oraz lampa, która emituje zimne światło i aktywuje substancje wybielające. Ten rodzaj kuracji usuwa zarówno powierzchowne, jak i głębsze przebarwienia.

Czy można przeprowadzić wybielanie zębów w domu? To możliwe, jednak od początku powinno odbywać się pod kontrolą stomatologa. Tzw. metoda nakładkowa polega na tym, że dentysta na podstawie wycisku tworzy nakładki, z których później pacjent korzysta w domu. Nakładki wypełnione są specjalnym żelem wybielającym. Należy nosić je na zębach zazwyczaj przez kilka godzin dziennie. Czynność należy powtarzać według zaleceń lekarza, zwykle przez 2 tygodnie.

Zobacz również, na czym polega leczenie nakładkowe wad zgryzu.

Wybielanie zębów – wskazania i przeciwwskazania

Najważniejszym wskazaniem do wybielania zębów są przebarwienia. Wybielanie zębów to zabieg mający na celu poprawę estetyki uśmiechu. Można go wykonać wtedy, gdy stan zdrowia zębów i jamy ustnej jest prawidłowy. Lista przeciwwskazań do wykonania zabiegu jest dość długa.

Wśród najczęstszych przeszkód można wymienić:

  • zaawansowana próchnica;
  • nieszczelne wypełnienia;
  • choroby dziąseł i przyzębia;
  • nadwrażliwość zębów;
  • uczulenie na środki zawarte w preparacie wybielającym;
  • odsłonięte korzenie zębowe;
  • ogólne osłabienie organizmu i układu odpornościowego;
  • ciąża i karmienie piersią.

Przeciwwskazaniem są także stany zapalne w jamie ustnej – zabieg można przeprowadzić dopiero wtedy, gdy zostaną one całkowicie wyleczone. Co ważne, wybielanie zębów można wykonać dopiero około 4 tygodnie po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Zabiegu nie przeprowadza się też u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Jak przygotować się do wybielania zębów?

Wybielanie zębów to zabieg, który wymaga odpowiednich przygotowań:

  1. Kwalifikacja do zabiegu – ponieważ lista przeciwwskazań jest dość długa, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem.
  2. Higienizacja zębów – przed wybielaniem zębów stomatolog zleca skaling i piaskowanie. Obecność osadu i kamienia nazębnego uniemożliwia efektywne rozjaśnienie tkanek zęba. Profesjonalne czyszczenie powinno odbyć się kilka dni przed planowanym zabiegiem wybielania.

Dodatkowo każdy pacjent powinien przed zabiegiem zweryfikować swoje codzienne nawyki, aby dłużej utrzymać efekt białych zębów – m.in. ograniczyć palenie papierosów czy picie kawy.

Jak przebiega wybielanie zębów? Ile trwa?

Wybielanie zębów odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Bez względu na wybraną metodę schemat jest zawsze ten sam. Najpierw dentysta nakłada na powierzchnię zębów preparat wybielający , a następnie utrwala efekt za pomocą specjalnej lampy, najczęściej takiej, która emituje niebieskie, zimne światło o wysokiej częstotliwości.

Czy wybielanie zębów jest bolesne?

Wybielanie zębów jest bezbolesne, choć pacjent może odczuwać pewien dyskomfort o charakterze nadwrażliwości.

Jak postępować po wybielaniu zębów?

Posiłki i napoje można spożywać dopiero po upływie 2 godzin od zabiegu. Przez ten czas nie należy również płukać jamy ustnej ani żuć gumy. Lekarze zalecają także, aby przez 48 godzin po zabiegu powstrzymać się od jedzenia słodkich posiłków i picia słodzonych napojów. Przez 72 godziny (3 dni) wskazana jest tzw. biała dieta, czyli jadłospis, który wyklucza herbatę, kawę, czerwone wino, cytrusy, sosy oraz warzywa i owoce, która zawierają barwniki, np. jagody, porzeczki, brokuły.

Aby zoptymalizować efekt, warto stosować się do zaleceń białej diety nawet przez 2 tygodnie i przez ten czas zweryfikować swoje nawyki żywieniowe, a przede wszystkim ograniczyć picie kawy i herbaty oraz zrezygnować z palenia papierosów.

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania zębów?

Efekt wybielania zębów powinien utrzymywać się przez 2–3 lata.  Zależny jest jednak od diety, nawyków higienicznych i palenia papierosów.

Jak często należy powtarzać wybielanie zębów?

Wybielanie zębów z użyciem lampy można wykonywać co 2 lata. Częstsze przeprowadzanie tego rodzaju zabiegu mogłyby doprowadzić do nadwrażliwości zębów.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

stomatologia-zachowawcza-2.jpg
Stomatolog

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.