Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

Spis treści
Dlaczego higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest tak ważna?
W czasie leczenia ortodontycznego Pacjenci powinni utrzymać dotychczasowe nawyki związane z higieną jamy ustnej – szczotkowanie zębów powinno przebiegać bez zmian, do codziennych rytuałów warto dodać czyszczenie aparatu ortodontycznego.
O higienę aparatu warto dbać również dlatego, aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi z ust i zmniejszyć ryzyko przebarwień, które mogą pojawić się w tkankach zęba w okolicy elementów aparatu.
Zobacz także: Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?
Jak czyścić ortodontyczny aparat ruchomy? Najważniejsze zasady
Ruchomy aparat ortodontyczny jest łatwy w czyszczeniu, a ta forma leczenia ortodontycznego pozwala też na dokładną – zgodną z dotychczasowymi przyzwyczajeniami – higienę jamy ustnej. Przynajmniej 2 razy dziennie warto wyczyścić aparat i zęby według następującego schematu:
- Wyjmij aparat z ust.
- Umyj ręce – zawsze myj ręce przed czyszczeniem aparatu i po nim, aby uniknąć przenoszenia bakterii.
- Oczyść aparat – użyj do tego miękkiej szczoteczki do zębów i pasty przeznaczonej do czyszczenia aparatu, aby delikatnie wyczyścić jego wszystkie powierzchnie. Możesz również sięgnąć po specjalne tabletki lub płyny do czyszczenia protez zębowych. Po każdym czyszczeniu dokładnie opłucz aparat pod bieżącą wodą.
- Oczyść jamę ustną – po wyczyszczeniu aparatu dokładnie umyj zęby, użyj nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej.
- Przechowuj aparat w przeznaczonym do tego pudełku.
Unikaj gorącej wody, która może zdeformować niektóre elementy aparatu, podobnie jak twardych szczoteczek, które mogą porysować jego powierzchnię. Do czyszczenia aparatu ruchomego nie używaj pasty do zębów.
Zobacz także: Aparat ortodontyczny dla dorosłych.
Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego?
Czyszczenie zębów z aparatem stałym wymaga szczególnej staranności. Do codziennej higieny potrzebne są takie akcesoria, jak: miękka szczoteczka (manualna lub elektryczna), szczoteczka ortodontyczna z włosiem w kształcie litery „V”, nić dentystyczna oraz irygator do usuwania płytki nazębnej z przestrzeni między powierzchnią zębów a aparatem.
- Szczotkuj zęby po każdym posiłku – używaj szczoteczki o miękkim włosiu, najlepiej przeznaczonej do aparatów ortodontycznych. Staraj się szczotkować zęby przez około 2-3 minuty, dokładnie usuwając resztki jedzenia oraz płytkę nazębną. Szczotkuj także aparat – szczególnie zamki i druty.
- Używaj nici dentystycznej – nici dentystyczne są niezwykle ważne w przypadku aparatu stałego. Zastosowanie specjalnego sznurka dentystycznego ułatwi Ci czyszczenie przestrzeni między zębami. Możesz również wykorzystać szczoteczki międzyzębowe, które są łatwiejsze do manewrowania w przypadku aparatu.
- Stosuj irygator wodny – irygator wodny może być świetnym rozwiązaniem do usuwania resztek jedzenia i płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc. Regularne stosowanie irygatora poprawia higienę jamy ustnej i wspomaga czyszczenie aparatu.
- Płucz usta płynem antybakteryjnym – używanie płynu do płukania jamy ustnej po każdym szczotkowaniu pomoże w walce z bakteriami i utrzyma świeży oddech. Wybieraj płyny, które są przeznaczone dla osób noszących aparat ortodontyczny, aby uniknąć podrażnień.
- Regularnie sprawdzaj stan aparatu – co jakiś czas kontroluj, czy żadne elementy aparatu nie zostały poluzowane ani uszkodzone. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, skontaktuj się z ortodontą.
- Unikaj jedzenia, które może uszkodzić aparat – podczas noszenia aparatu ortodontycznego unikaj twardych, lepkich lub gumowatych produktów, które mogą uszkodzić druty i zamki. Takie jedzenie może również utrudniać czyszczenie jamy ustnej.
- Wymieniaj szczoteczkę do zębów regularnie – szczoteczka do zębów powinna być wymieniana co około trzy miesiące, ponieważ z czasem włosie szczoteczki się zużywa, przez co może ona nie spełniać swojej funkcji.
W przypadku podrażnień dziąseł konieczna może być konsultacja periodontologiczna.
Jak dbać o nakładki ortodontyczne?
Coraz więcej osób decyduje się wyeliminować wady zgryzu za pomocą leczenia nakładkowego – funkcję aparatu pełnią tutaj przezroczyste nakładki ortodontyczne, które zdejmuje się na czas posiłku czy mycia zębów. Higiena jamy ustnej jest ułatwiona – można zachować dotychczasowe rytuały pielęgnacyjne, a więc szczotkować zęby, nitkować przestrzenie międzyzębowe i płukać usta płynem antybakteryjnym. Same nakładki – które również mogą stworzyć przestrzeń do rozwoju bakterii – należy myć przynajmniej 2 razy dziennie pod bieżącą wodą. W tym celu zaleca się używanie miękkiej szczoteczki oraz specjalnego środka do czyszczenia nakładek.
Leczenie ortodontyczne to czas, który wymaga cierpliwości w oczekiwaniu na efekt oraz szczególnej staranności w czyszczeniu zębów i aparatu – odpowiednia higiena to najlepszy sposób, aby uniknąć próchnicy i przebarwień!