W placówce
null

Regularne szczotkowanie zębów to podstawa higieny jamy ustnej. Kiedy na zębach zaczyna się gromadzić osad i kamień nazębny, nawet najbardziej zaawansowana technologicznie szczoteczka nie będzie w stanie sobie z tym poradzić. Doskonałym rozwiązaniem jest profesjonalna higienizacja zębów w gabinecie dentystycznym. Sprawdź, z jakich etapów składa się ten zabieg i ile trwa.

Co to jest higienizacja zębów?

W trakcie zabiegu higienizacji usuwany jest osad, przebarwienia oraz kamień nazębny, który sprzyja rozwojowi chorób jamy ustnej takich jak próchnica czy zapalenie dziąseł. Kompleksowe czyszczenie wykonuje zazwyczaj higienistka stomatologiczna za pomocą specjalnych narzędzi, m.in. ultradźwiękowego skalera. Higienizacja zębów to – obok regularnych przeglądów – ważna część profilaktyki, dzięki której można zapobiec rozwojowi próchnicy, chorób działaseł i przyzebia. Zabieg powinien być wykonywany co 6–12 miesięcy.

Jak przebiega higienizacja zębów?

Higienizacja zębów powinna być poprzedzona wywiadem – najczęściej ma on formę ankiety – którego celem jest poznanie stanu zdrowia pacjenta i określenie ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Składa się on z 4 etapów:

  1. Skaling – usuwanie kamienia nazębnego za pomocą skalera emitującego ultradźwięki (lub innych narzędzi ręcznych).
  2. Piaskowanie – oczyszczanie zębów z nagromadzonych osadów za pomocą piaskarki, czyli urządzenia, które pozwala oczyścić osady nazebne za pomocą sprężonego strumienia specjalnego piasku i wody
  3. Polerowanie – wygładzanie powierzchni zębów.
  4. Fluoryzacja – nałożenie preparatów z fluorem, który wzmacnia szkliwo.

Wielu pacjentów zastanawia się, czy profesjonalne czyszczenie zębów jest bolesne. Jego pierwszy etap, czyli skaling, może wywołać dyskomfort u osób, które cierpią na nadwrażliwość zębów i dziąseł. W niektórych przypadkach można jednak zastosować znieczulenie. Pozostałe etapy zazwyczaj nie powodują dolegliwości bólowych.

Ile trwa higienizacja zębów?

Higienizacja zębów trwa zazwyczaj 40–60 minut. Długość zabiegu zależy od ilości nagromadzonego osadu i kamienia nazębnego.

Sprawdź również, co zawiera pakiet stomatologiczny i dlaczego warto go mieć.

Higienizacja zębów – przeciwwskazania

Lista przeciwwskazań do wykonania higienizacji zębów jest dość długa, znajdują się na niej m.in.:

  • odklejenie siatkówki oka;
  • rozrusznik serca – ultradźwięki mogą zakłócić jego pracę;
  • opryszczka;
  • pierwszy i trzeci trymestr ciąży;
  • owrzodzenia i rany w jamie ustnej;
  • choroby płuc (np. pylica, astma);
  • uczulenie na substancje, których używa się podczas higienizacji (np. proszek czyszczący lub składnik pasty do fluoryzacji).

Sprawdź także, jakie zabiegi można wykonać w ramach stomatologii estetycznej.

Jak postępować po higienizacji zębów?

Aby zoptymalizować efekty higienizacji, Pacjent musi przestrzegać kilku zasad:

  • Nie można jeść przez 1 godzinę po zabiegu – dozwolone jest jedynie picie wody mineralnej.
  • Przez 24 godziny po zabiegu należy stosować tzw. białą dietę, czyli wykluczyć z jadłospisu pokarmy i napoje, które mogą powodować przebarwienia. Zalicza się do nich m.in. kawa, czarna herbata, czerwone wino, buraki, żurawina, wiśnie, jagody, borówki, marchew, pomidory, papryka, przyprawa curry i coca-cola.
  • Przez 24 godziny trzeba powstrzymać się od palenia papierosów.
  • Po zabiegu zęby i dziąsła mogą być nadwrażliwe, dlatego zaleca się stosowanie szczoteczki z miękkim włosiem i specjalnych płynów zaleconych przez stomatologa.

Czy higienizacja i piaskowanie to to samo?

Piaskowanie to element higienizacji, który wykonuje się bezpośrednio po skalingu. Jego celem jest usunięcie nagromadzonego osadu za pomocą mieszaniny specjalnego proszku, który przypomina piasek i wody.

Czy po higienizacji zęby są bielsze?

Po zabiegu higienizacji zęby są pozbawione zewnętrznych przebarwień i sprawiają wrażenie bielszych. Ich powierzchnia staje się gładsza. Nie należy się jednak spodziewać efektu śnieżnobiałego uśmiechu, który można osiągnąć tylko podczas zabiegu profesjonalnego wybielania zębów. W tym celu dentyści używają specjalnego preparatu, którą nakładają na zęby pacjenta, a następnie naświetlają za pomocą specjalnej lampy. Profesjonalne wybielanie pozwala pozbyć się głębszych i utrwalonych przebarwień, czego nie da się osiągnąć podczas rutynowej higienizacji.

Co oprócz higienizacji zębów?

Działania profilaktyczne powinny obejmować nie tylko odpowiednią higienizację jamy ustnej, lecz również regularne przeglądy stomatologiczne.. Ważną rolę odgrywa również codzienna higiena jamy ustnej oraz dieta bogata w witaminy i składniki mineralne, a uboga w cukry proste.


Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.