W placówce
Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca, nazywana inaczej pedodoncją, to dziedzina stomatologii zajmująca się zdrowiem jamy ustnej dzieci i młodzieży. Dowiedz się, kiedy wskazana jest wizyta u stomatologa dziecięcego. Przeczytaj, dlaczego ważne jest odwiedzanie tego specjalisty już od najmłodszych lat.

Przejdź do:

Czym jest stomatologia dziecięca?
Zakres usług stomatologii dziecięcej
Wskazania do wizyty u stomatologa dziecięcego

Czym jest stomatologia dziecięca?

Stomatolog dziecięcy specjalizuje się w profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób jamy ustnej u dzieci i młodzieży do osiągnięcia pełnoletności.

Zakres usług stomatologii dziecięcej

Zakres usług realizowanych w placówkach stomatologicznych LUX MED jest bardzo szeroki. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • wizyty adaptacyjne, których celem jest przyzwyczajenie małego pacjenta do gabinetu stomatologicznego i zbudowanie zaufania do dentysty;
  • profilaktykę próchnicy, czyli zabiegi profesjonalnej higienizacji zębów, takie jak:
    • lakowanie – zabieg polega na nałożeniu laku (półpłynnej substancji na bazie żywic) na powierzchnię żującą zębów. W ten sposób spłyca się bruzdy i szczeliny w zębach, tym samym eliminując miejsca trudne do oczyszczenia,
    • lakierowanie – jedna z metod fluoryzacji zębów, polega na pokryciu szkliwa specjalnym preparatem ze związkami fluoru, który wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą,
  • wizyty kontrolne – przegląd stanu jamy ustnej, który powinien się odbywać co 6 miesięcy lub częsciej wg wskazań lekarza;
  • leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej;
  • leczenie zachowawcze zębów mlecznych i zębów stałych;
  • ekstrakcję, czyli usunięcie zęba,
  • kontrolę procesu ząbkowania;
  • naukę prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci.

Wskazania do wizyty u stomatologa dziecięcego

Pierwsza wizyta u pedodonty powinna się odbyć około 6. miesiąca życia. To czas, w którym u większości dzieci pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Lekarz dokona wówczas oceny stanu jamy ustnej, przekaże informacje o tym, jak zapobiec pojawieniu się u dziecka problemów stomatologicznych i jak dbać o zęby. Zapozna rodziców z techniką mycia zębów na poszczególnych etapach rozwoju dziecka.

Rodzice powinni obserwować proces pojawiania się zębów mlecznych u dziecka i zgłosić się z nim do pedodonty, jeśli podejrzewają zaburzenia ząbkowania. Wskazaniem do wizyty u stomatologa dziecięcego są afty w jamie ustnej czy zajady, które mogą stanowić dla dziecka źródło dyskomfortu, a nawet utrudniać jedzenie czy mówienie.

Do pedodonty należy zgłosić się, gdy zaobserwuje się przebarwienia szkliwa i zmiany próchnicowe. Wizyta wskazana jest, gdy podejrzewa się u dziecka wady zgryzu. Konsultacja jest konieczna, gdy doszło do urazu mechanicznego, w wyniku którego ząb został uszkodzony . Wskazaniem do wizyty u dentysty dziecięcego są również: stany zapalne dziąseł, ból zęba.

Dowiedz się, kiedy wykonuje się RTG zęba – podstawowe badanie obrazowe w stomatologii.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.