Oferta
Stomatolog Warszawa Stomatolog Kraków Stomatolog Poznań Stomatolog Gdańsk Stomatolog Katowice Stomatolog Gliwice Stomatolog Toruń Stomatolog Wrocław Stomatolog Łódź Stomatolog Szczecin Stomatolog Sosnowiec W placówce

Twoim marzeniem są zdrowe i piękne zęby? Umów się na wizytę do gabinetu stomatologicznego LUX MED i zdecyduj się na metamorfozę uśmiechu. Sprawdź, jakie zabiegi można wykonać i jakie są wskazania do ich przeprowadzenia.
Przejdź do:
Czym jest stomatologia estetyczna?
Stomatologia estetyczna to połączenie leczenia zachowawczego, protetycznego i ortodoncji. Dzięki zabiegom z jej zakresu możliwa jest zmiana kształtu czy koloru zębów. Wybór metod jest bardzo duży, lecz dzięki indywidualnemu podejściu do pacjenta – jego potrzeb, możliwości, oczekiwań, stanu uzębienia – proces leczenia zostaje odpowiednio zaplanowany.
Sprawdź, czym jest periodontologia.
Zakres usług stomatologii estetycznej
Wśród zabiegów stomatologii estetycznej znajdują się m.in.:
- Wybielanie zębów lampą w gabinecie stomatologicznym lub nakładkowe w domu po uprzednim szczegółowym instruktażu. Lekarze dobierają metodę najbardziej odpowiednią dla pacjenta. W zależności od stanu wyjściowego przebarwień zębów i stopnia przestrzegania zaleceń lekarskich możliwe jest rozjaśnienie zębów o kilka odcieni.
- Bonding zębów – polega na pokrywaniu ich cienką warstwą światłoutwardzalnych żywic kompozytowych. Ta małoinwazyjna metoda skutecznie przywraca im estetyczny wygląd i redukuje niedoskonałości.
- Licówki – uzupełnienie protetyczne w postaci cienkiego płatka porcelany. Pozwalają na zmianę kształtu uzębienia, skutecznie maskują niedoskonałości czy przebarwienia, a wszystko to przy zachowaniu znacznej ilości tkanek zęba.
- Korekta linii dziąseł – zabieg z zakresu chirurgii periodontologicznej, który jest wskazany przy odsłoniętych szyjkach zębowych, uśmiechu dziąsłowym, zbyt krótkich koronach.
Wskazania do wykonania zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej
Problemy, z jakimi warto się zgłosić, to m.in.:
- niezadowalający kształt zębów,
- przebarwienia (np. fluoroza, zęby przebarwione po leczeniu endodontycznym),
- erozja tkanek twardych zęba,
- rozległe wypełnienia na powierzchniach wargowych,
- nieprawidłowe położenie zęba (nieznaczne przechylenia czy rotacje zęba),
- pęknięcia, ukruszenia, odłamania tkanek twardych zębów (np. brzegów siecznych),
- diastema czy szpary pomiędzy innymi zębami (tremy),
- genetyczne wady budowy tkanek zęba (np. hipoplazja szkliwa).
Część zabiegów, jak wybielanie czy bonding, można wykonać w czasie jednej wizyty, te, które będą wymagały bardziej zaawansowanych prac (np. licówki), mogą zająć kilka wizyt.
Dowiedz się więcej na temat nowoczesnej metody leczenia ortodontycznego – sprawdź, czym jest leczenie nakładkowe wad zgryzu.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej
Zabiegi stomatologii estetycznej, mimo licznych zalet, nie zawsze mogą być wykonane u każdego. Lekarz określa wszelkie przeciwwskazania na podstawie szczegółowo przeprowadzonego wywiadu medycznego, zewnątrz- i wewnątrzustnego badania i badań obrazowych. W ten sposób dobiera metodę leczenia najlepszą dla danego pacjenta, co zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań. Dla przykładu wybielanie zębów nie powinno być wykonywane u osób:
- poniżej 18 roku życia,
- zmagających się z ciężkimi chorobami układowymi,
- nałogowo palących tytoń,
- uczulonych na składniki preparatu wybielającego i inne produkty stosowane podczas wybielania,
- z nadwrażliwością zębiny znacznego stopnia,
- z uszkodzeniami mechanicznymi zębów, z pękniętym lub ze startym szkliwem,
- z chorobami dziąseł i przyzębia,
- z licznymi ubytkami próchnicowymi, uzupełnieniami protetycznymi, wypełnieniami,
- z zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych (w metodzie nakładkowej),
- przyjmujących niektóre leki (np. przeciwpadaczkowe).
Ponadto zabieg nie może być przeprowadzony u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Miejsca, w których zrealizujesz usługę
Placówki
Artykuły i poradniki na temat stomatologii

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki
Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?
Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?
Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.