W placówce
Konsultacja telefoniczna
Stomatologia zachowawcza

Regularne wizyty u stomatologa oraz świadome dbanie o higienę jamy ustnej są kluczowe zarówno dla zdrowia jamy ustnej jak I zdrowia ogólnego. Sprawdź, kiedy warto udać się do stomatologa i jak przebiega wizyta.

Przejdź do:

Zakres porad stomatologicznych – czym zajmuje się lekarz dentysta?
Kiedy wskazana jest wizyta u stomatologa?
Przebieg wizyty u lekarza stomatologa
Co leczy stomatolog? Najczęściej wykonywane zabiegi

Zakres porad stomatologicznych – czym zajmuje się lekarz dentysta?

Stomatologia zachowawcza koncentruje się na profilaktyce próchnicy i leczeniu zmienionych chorobowo tkanek zęba (m.in. na zakładaniu wypełnień). Ponadto lekarz stomatolog wykonuje zabiegi z zakresu endodoncji, czyli leczenia kanałowego, które polega na leczeniu miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych.

W niektórych przypadkach, np. urazów, brakach zębowych, stomatolog może skierować pacjenta do specjalisty, np. chirurga szczękowo-twarzowego, ortodonty czy protetyka.

Kiedy wskazana jest wizyta u stomatologa?

Porady stomatologiczne są przeznaczone dla osób w każdym wieku – od dzieci aż po osoby starsze. Wizyta u stomatologa jest ważna zarówno dla zdrowia jamy ustnej, jak i ogólnego stanu całego organizmu. W przypadku bólu zęba lub urazu konsultacja stomatologiczna jest niezbędna. Czas ma kluczowe znaczenie – im szybciej rozpocznie się leczenie, tym są większe szanse powodzenia.

W trosce o zdrowie jamy ustnej należy pamiętać także o regularnych wizytach kontrolnych, raz na pół roku. Taki harmonogram spotkań ze stomatologiem umożliwi systematyczne monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej oraz wczesne wykrywanie ewentualnych ubytków czy schorzeń.

Przebieg wizyty u lekarza stomatologa

Wizyta rozpoczyna się od zebrania wywiadu medycznego, oceny stanu uzębienia i dziąseł, a także błon śluzowych. Następnie stomatolog stawia diagnozę i proponuje plan leczenia. Może być również wymagane wykonanie zdjęć rentgenowskich lub w skomplikowanych przypadkach dodatkowo innych badań, np. tomografii.

Co leczy stomatolog? Najczęściej wykonywane zabiegi

Lekarz stomatolog leczy choroby zębów, błony śluzowej i przyzębia. Do standardowych zabiegów stomatologicznych należą m.in.: zakładanie wypełnień i leczenie kanałowe zębów, nieskomplikowane chirurgiczne ekstrakcje zębów.

Sprawdź nasz pakiet stomatologiczny.

Umów się na konsultację:

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Informacje przydatne przed wizytą

Informacje przydatne przed wizytą







Podobne usługi:

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.