W placówce
null

Chirurgia stomatologiczna to dział stomatologii obejmujący zabiegi operacyjne w obrębie jamy ustnej i w okolicach przyległych. To m.in. ekstrakcje zębów, w tym operacyjne usunięcie zatrzymanych „ósemek”, resekcje wierzchołków korzeni, plastyka wyrostka zębodołowego i tkanek miękkich (np. dziąseł, wędzidełek wargi i języka), a także bardzo zaawansowane technologicznie zabiegi sterowanej regeneracji tkanek (m.in. kości) i zabiegi podniesienia dna zatoki szczękowej.

Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Chirurdzy stomatologiczni przeprowadzają ekstrakcje zębów w sytuacjach, gdy nie ma szans na wyleczenie zęba lub gdy plan leczenia przewiduje usunięcie zęba lub zębów (np. usunięcie zatrzymanych trzecich zębów trzonowych przed leczeniem ortdontycznym). Leczenie chirurgiczne obejmuje także wszczepianie implantów, które są stosowane jako trwałe rozwiązania dla pacjentów z brakami zębowymi. To zabieg, który wymaga umieszczenia implantu w kości szczęki lub żuchwy, a następnie zamocowania na nim uzupełnienia protetycznego (np. korony, mostu).

W niektórych przypadkach także leczenie kanałowe może wymagać bardziej zaawansowanej procedury chirurgicznej, zwanej mikrochirurgia endodontyczną.

Jakie są wskazania do zabiegów chirurgii stomatologicznej?

Jednym z najczęstszych zabiegów chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zębów, a w szczególności ósemek (zębów mądrości). Usunięcie może być konieczne w przypadku zęba zatrzymanego, zniszczonego przez próchnicę, bądź w celu przygotowania miejsca do leczenia ortodontycznego.

Chirurg stomatolog może też przeprowadzić zabieg usunięcia torbieli, czyli patologicznych zmian w tkankach jamy ustnej. Torbiele mogą powodować ból, obrzęk i inne problemy, dlatego ich usunięcie często okazuje się konieczne.

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się również leczeniem urazów jamy ustnej, takich jak wybicia zębów, a także rekonstrukcją tkanek miękkich jamy ustnej, np. dziąseł czy błony śluzowej. Zabiegi te mogą być niezbędne w przypadku urazów, chorób lub w celu poprawy estetyki uśmiechu. Jeśli dojdzie do rozwoju zaawansowanego zapalenia przyzębia (tzw. periodontopatii), konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna, aby przywrócić zdrowie dziąseł i kości. Czasami pacjenci wymagają chirurgicznego przygotowania do założenia protez, np. poprzez dostosowanie kształtu kości czy plastyka tkanek miękkich.

Przeciwwskazania do wykonywania chirurgicznych zabiegów stomatologicznych

Kwalifikacja do zabiegów chirurgii stomatologicznej odbywa się na podstawie ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Przeciwwskazania mogą stanowić m.in.:

  • nieustabilizowane choroby przewlekłe, takie jak choroby serca, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze;
  • choroby układu krwiotwórczego z zaburzeniami krzepnięcia wysokie ryzyko zakażenia, np. ze względu na obniżoną odporność;
  • zawał serca, udar mózgu lub inny poważny incydent zdrowotny przebyty w ostatnim czasie.

Jak przebiegają zabiegi chirurgii stomatologicznej?

Zabiegi chirurgii stomatologicznej wykonywane są na ogół w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne może być wskazane w szczególnych sytuacjach, np. u dzieci i dorosłych, którzy nie współpracują z lekarzem ze względu na dentofobię czy z powodu niepełnosprawności.

Pierwszy etap stanowi konsultacja z lekarzemspecjalistą , podczas której ocenia on stan jamy ustnej pacjenta. Może zlecić również badania dodatkowe, jeśli okaże się to konieczne.

Przed samym zabiegiem pacjent może zostać poproszony o powstrzymanie się od jedzenia i picia przez określony czas oraz o przygotowanie się do zabiegu zgodnie z instrukcjami lekarza. Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent zostaje znieczulony, aby zminimalizować dyskomfort i ból. Sam zabieg chirurgiczny może obejmować różne procedury, takie jak usuwanie zębów mądrości, wszczepianie implantów czy chirurgiczne leczenie chorób przyzębia.

Po zabiegu pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące opieki pooperacyjnej, np. stosowanie zimnych okładów, unikanie spożywania określonych pokarmów czy przyjmowanie leków przeciwbólowych, jeśli okaże się to konieczne. Zalecane są również pozabiegowe wizyty kontrolne w celu monitorowania procesu gojenia.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Informacje przydatne przed wizytą

Informacje przydatne przed wizytą







Podobne usługi:

Chirurg
Chirurg

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.