Ból z tyłu pleców na wysokości płuc – jakie badania wykonać?
Ból pleców to bardzo częsta przypadłość. Zazwyczaj Pacjenci skarżą się na dolegliwości w dolnej części kręgosłupa (w odcinku lędźwiowym), za których powstanie odpowiadają z reguły zmiany zwyrodnieniowe. A co może być przyczyną bólu pleców na wysokości płuc? Przeczytaj w artykule przygotowanym przez naszych ekspertów.
Spis treści
Ból pleców na wysokości płuc związany jest przeważnie z problemami ze strony kręgosłupa. Jednak przyczyn tej dolegliwości jest znacznie więcej, w tym m.in.: choroby płuc i serca, półpasiec czy nerwica. Dowiedz się, na podstawie jakich badań lekarz rozpoznaje przyczynę bólu pleców między łopatkami.
Co może powodować ból pleców na wysokości płuc?
Ból między łopatkami, na wysokości płuc, towarzyszy wielu schorzeniom. Zazwyczaj jego pojawienie się związane jest z problemami ze strony układu ruchu. Ból między łopatkami może wskazywać na choroby w odcinku piersiowym kręgosłupa. Mogą to być m.in.:
- spondyloza piersiowa (uogólnione zmiany zwyrodnieniowe),
- dyskopatia jedno- lub wielopoziomowa z przepuklinami dysków,
- stenoza (zwężenie) otworów międzykręgowych,
- stenoza kanału kręgowego z uciskiem rdzenia kręgowego.
Z reguły podłożem tych schorzeń są: przeciążenia, wady postawy, urazy mechaniczne, częste spędzanie czasu w wymuszonej i tej samej pozycji, mikrourazy.
Za ból na wysokości płuc odpowiadać może neuralgia międzyżebrowa, zwana też neuropatią międzyżebrową. Charakteryzuje się ona uciążliwym bólem w klatce piersiowej, który promieniuje do pleców. Ból odczuwany jest z jednej strony ciała. Neuralgia ta wywoływana jest przez uszkodzenia nerwów międzyżebrowych w związku z urazem mechanicznym, zakażeniem, uciskiem (np. przez guz nowotworowy). Może być też powikłaniem po zabiegach chirurgicznych czy konsekwencją nadmiernego napięcia mięśni klatki piersiowej.
Ból pleców na wysokości płuc może być związany z innymi częściami ciała, w tym z narządami wewnętrznymi, znajdującymi się w okolicy. Eksperci zwracają uwagę zwłaszcza na problemy z płucami czy z sercem. Do mniej typowych czynników mogących wywoływać ból w tej lokalizacji należą m.in.: choroba refluksowa, półpasiec, chłoniaki, rak wątroby, fibromialgia, rak przełyku, nerwica, kamienie w przewodzie żółciowym, rak piersi.
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Nie bagatelizuj bólu między łopatkami na wysokości płuc. Objaw ten wymaga konsultacji lekarskiej, gdyż za jego powstanie odpowiadać może wiele rozmaitych zaburzeń. W pierwszej kolejności zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Przeprowadzi on wstępne rozpoznanie, na podstawie którego będzie mógł skierować Cię do odpowiedniego specjalisty, w zależności od podejrzewanej przyczyny dolegliwości.
Są sytuacje, w których ból pleców między łopatkami wymaga pilnej pomocy medycznej. Zaniepokoić powinno pojawienie się dodatkowych objawów:
- duszność,
- zawroty głowy,
- uczucie silnego niepokoju,
- zasłabnięcie,
- zbladnięcie twarzy i zasinienie ust,
- obfity, zimny pot.
Zadzwoń wówczas pod numer 112 lub 999. Objawy te mogą wskazywać na stany zagrożenia zdrowia i życia, takie jak: zawał serca, rozwarstwiający tętniak aorty czy zator płucny.
Zobacz także: Ból pod lewym żebrem – możliwe przyczyny i rozpoznanie
Rozpoznanie przyczyny bólu między łopatkami
Diagnostyka bólu pleców między łopatkami rozpoczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu lekarskiego. Pacjentowi zadane zostaną pytania dotyczące przede wszystkim: charakteru, intensywności, czasu trwania i częstotliwości pojawiania się bólu, objawów towarzyszących, czynników nasilających i łagodzących ból. Dodatkowo istotne są czynniki, takie jak: prowadzony styl życia, stosowane leki, historia zdrowia, współwystępujące problemy zdrowotne.
Następnie lekarz przechodzi do badania przedmiotowego. Tzw. badanie fizykalne polega na zbieraniu informacji o stanie zdrowia Pacjenta za pomocą takich metod, jak: badanie dotykiem (tzw. palpacja), oglądanie i opukiwanie. Lekarz skupia się na kręgosłupie i klatce piersiowej. Ważnym uzupełnieniem badania przedmiotowego jest ocena neurologiczna.
Pacjent kierowany jest na podstawowe badania laboratoryjne. W razie potrzeby lekarz rozszerza zakres diagnostyki laboratoryjnej. Cennych informacji dostarczają badania obrazowe. Zazwyczaj w pierwszej kolejności przeprowadzane jest badanie RTG czy USG. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości Pacjent kierowany jest na tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Diagnostyka bólu pleców między łopatkami uzupełniona może być o badanie elektrokardiograficzne (EKG).
W zależności od podejrzewanej przyczyny bólu pleców między łopatkami Pacjent kierowany jest na dalszą diagnostykę, ustalaną indywidualnie do jego potrzeb.