Ból kręgosłupa – przyczyny, leczenie, operacje
Kręgosłup pełni kilka istotnych funkcji: utrzymuje ciało w pionowej pozycji, umożliwia ruch oraz chroni rdzeń kręgowy. Nie dziwi zatem fakt, że poddany tak wielu obciążeniom jest podatny na choroby i uszkodzenia. Ból kręgosłupa często pojawia się nagle i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Istnieje jednak małoinwazyjna metoda leczenia, która zwalcza dolegliwości w przebiegu wielu chorób kręgosłupa i pozwala na szybki powrót do formy. Dowiedz się więcej o bólu kręgosłupa i możliwościach leczenia.
Jak zbudowany jest kręgosłup?
Kręgosłup stanowi część szkieletu. Zbudowany jest z różnych segmentów – odcinków szyjnego, piersiowego, lędźwiowego oraz kości krzyżowej i ogonowej. Tworzą go kręgi oraz znajdujące się między nimi krążki międzykręgowe (dyski). Człowiek ma zwykle 33 kręgi, chociaż u niektórych mogą to być 32 lub 34, ponieważ liczba kręgów guzicznych jest zmienna. Są one połączone za pomocą więzadeł oraz małych stawów, co umożliwia ruch jednego kręgu względem sąsiednich.
Kręgosłup pełni rolę ochronną dla rdzenia kręgowego. Można go porównać do ruchomego stelaża, do którego przyczepiają się mięśnie. Zdrowy kręgosłup nie powinien sprawiać bólu.
Kiedy pojawia się ból kręgosłupa?
Układ ruchu, podobnie jak cały organizm ulega starzeniu i zużyciu. Wraz z upływem lat chrząstka stawowa staje się coraz cieńsza i
ulega degenracji. W przypadku braku ochrony kości zaczynają ocierać się o siebie, co prowadzi do bólu. Pojawiają się także wyrośla chrzęstne i kostne, które ograniczają zakres ruchu.
Niestety problemy te dotykają obecnie coraz młodsze osoby. Związane jest to z małą aktywnością fizyczną, większym stresem, nieodpowiednią dietą oraz nałogami. Ponadwymiarowe kilogramy stanowią dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa, natomiast brak ruchu sprawia, że chrząstka nie jest w stanie pobierać wystarczającej ilości składników odżywczych z mazi stawowej. W rezultacie dyski międzykręgowe mogą przemieszczać się z przestrzeni międzykręgowej i uciskać okoliczne struktury, włączając w to korzenie nerwowe. W takich przypadkach pojawiają się nieprzyjemne objawy, takie jak ból pleców, ból kulszowy, zaburzenia czucia, osłabienie mięśni oraz silny ból kręgosłupa.
Przy jakich chorobach boli kręgosłup?
Bolące plecy to często efekt zmian zwyrodnieniowych kręgów, chorób zapalnych czy reumatycznych kręgosłupa. Ból pojawia się także jako objaw niektórych chorób nowotworowych, w przypadkach schorzeń onkologicznych dolegliwościom towarzyszy zwykle utrata masy ciała I inne objawy ogólne (stany podgorączkowe, osłabienie, itp.).
Zobacz także: Ból kręgosłupa - samoopieka.