Drętwienie palców u rąk – jakie badania wykonać, żeby znaleźć przyczynę?

25.06.2024

Drętwienie palców u rąk może być objawem różnych schorzeń. Wśród częstszych przyczyn tego stanu wymieniane są: ucisk na nerw, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego czy niedobory witamin i składników mineralnych.

0320-dretwienie-palcow.jpg

Spis treści

Drętwiejące palce u rąk – badanie podmiotowe
Drętwiejące palce u rąk – badanie przedmiotowe
Jak umówić wizytę
Drętwienie palców u rąk – badania laboratoryjne
Sztywnienie palców u rąk – dodatkowe badania

Drętwienie palców u rąk może być odbierane w różny sposób – jako cierpnięcie, mrowienie, wrażenie wbijania igieł czy bolesne skurcze. Drętwienie i mrowienie są zaliczane do parestezji, czyli nieprawidłowych doznań czuciowych, niespowodowanych działaniem bodźca zewnętrznego. To efekt zaburzenia przepływu impulsów nerwowych w obrębie kończyny. Sprawdź, w jaki sposób lekarz rozpoznaje przyczynę drętwienia palców u rąk.

Drętwiejące palce u rąk – badanie podmiotowe


Diagnostyka drętwienia palców rąk rozpoczyna się od dokładnie przeprowadzonego badania podmiotowego, czyli wywiadu. W ramach rozmowy z pacjentem lekarz stara się uzyskać jak najwięcej informacji o historii jego choroby. Zadaje pytania o przebyte lub trwające schorzenia, prowadzony styl życia, przebyte zabiegi. Dokonuje analizy przyjmowanych leków, z uwzględnieniem leków wydawanych bez recepty oraz ekspozycji na czynniki środowiskowe. Szczegółowo pyta o doświadczane przez pacjenta drętwienie palców u rąk – jak często się pojawia, jak długo trwa, jak bardzo jest intensywne, w jakich sytuacjach nasila się, a jakie czynniki je łagodzą.

Dodatkowo zadaje pytania o ewentualne objawy towarzyszące drętwiejącym palcom u rąk, co może nasunąć obraz kliniczny prawdopodobnej przyczyny. Uzyskane informacje pozwolą zdecydować, do jakiego specjalisty skierować pacjenta w celu wykonania pogłębionej diagnostyki.

Drętwiejące palce u rąk – badanie przedmiotowe


W badaniu przedmiotowym dokładnej ocenie podlega stan ortopedyczny i neurologiczny, to właśnie tego typu schorzenia najczęściej odpowiadają za powstanie drętwienia palców u rąk. W przypadku podejrzenia ortopedycznego podłoża problemu lekarz skupia się na obejrzeniu kończyny, z którą pacjent zgłasza problemy. Wzrokowo i palpacyjnie ocenia ewentualne zmiany zwyrodnieniowe lub urazowe, sprawdza ruchomość stawów, przewodnictwo nerwowe czy siłę mięśni. Z kolei w ramach badania neurologicznego lekarz ocenia zwłaszcza:

  • sztywność mięśni karku (czy pacjent leżący na wznak może dotknąć podbródkiem swojej klatki piersiowej),
  • napięcie mięśniowe poszczególnych części ciała
  • ruchomość bierną i czynną kończyn (unoszenie, zginanie i wyprostowywanie rąk),
  • odruchy ścięgniste, odruchy powierzchniowe,
  • badanie czucia (czy pacjent czuje dotyk, temperaturę, wibrację itp.).

Ponadto może sprawdzić postawę pacjenta, jego sposób chodzenia oraz prawidłowość porozumienia się.

Zobacz także: Choroba Alzheimera – na czym polega jej rozpoznanie?

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Drętwienie palców u rąk – badania laboratoryjne


Jeśli badania przedmiotowe nie wykazały nieprawidłowości, można podejrzewać, że za drętwienie palców u rąk odpowiadają niedobory składników mineralnych oraz witamin, które mogą wynikać z niewystarczającej ich podaży w diecie lub z niedostatecznego wchłaniania. Wśród składników, których niedobór najczęściej objawia się drętwieniem kończyn, wymieniane są:

  • witaminy z grupy B (zwłaszcza witamina B6),
  • potas,
  • wapń,
  • magnez.

Lekarz zlecić może oznaczenie poziomu poszczególnych składników mineralnych i witamin w organizmie. Bez względu na przyczynę drętwiejących palców u rąk może też zlecić wykonanie podstawowych badań krwi, OB i CRP, aby ocenić ogólny stan zdrowia i wykluczyć ewentualne choroby ogólnoustrojowe.

Zobacz także: Co to jest dystonia?

Sztywnienie palców u rąk – dodatkowe badania


Częstą przyczyną drętwienia palców u rąk jest ucisk wywierany na nerw obwodowy, który unerwia kończynę górną. Jego powstanie związane może być z urazem mechanicznym, obecnością guza, wyrośli kostnej czy przerośnięciem mięśnia. Przyczyną drętwienia palców u rąk mogą być zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa, które wywołują ucisk na korzenie nerwowe, wychodzące z rdzenia kręgowego. Mrowienie i sztywnienie palców u rąk to także objawy chorób ortopedycznych. W rozpoznaniu tych schorzeń kluczową rolę odgrywają badania obrazowe.

Diagnostyka obrazowa rozpoczyna się z reguły od badania ultrasonograficznego nerwu, które pozwala na ocenę jego przebiegu w obrębie kończyny górnej. Przed USG lekarz określa, z którego nerwu pochodzą objawy. Dla przykładu: drętwienie dłoniowej strony kciuka, palca trzeciego, palca wskazującego, połowy palca czwartego może świadczyć o ucisku nerwu pośrodkowego, mrowienie i sztywnienie IV i V palca jest zaś związane z uciskiem nerwu łokciowego.

W przypadku niejednoznacznego wyniku USG lekarz rozważa poszerzenie diagnostyki o rezonans magnetyczny (RM). Badanie to jest szczególnie pomocne, gdy zachodzi podejrzenie, że drętwienie palców u rąk wynika z ucisku korzeni nerwowych – RM odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeśli mrowienie palców u rąk pojawiło się w wyniku urazu, a w RM nie stwierdza się istotnych zmian pourazowych, niezbędne jest wykonanie radiogramów czynnościowych kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Częstą przyczyną mrowienia palców u rąk jest zespół cieśni nadgarstka, w którego rozpoznaniu pomocna jest elektromiografia (EMG). To badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena funkcji mięśni i nerwów. W przypadku niepewności diagnostycznej lekarz zlecić może elektroencefalografię (EEG). To nieinwazyjna metoda diagnostyczna, pozwalająca zbadać bioelektryczną czynność mózgu.

Dalsze postępowanie zależy od uzyskanych wyników badań i jest jednostkowo traktowane przez lekarza.

Zobacz także: Choroba de Quervaina – przyczyny, objawy, diagnostyka

Źródła
  1.  R. Bochyński, A. Gładysiak, Diagnostyka różnicowa neuropatii nerwu łokciowego, radikulopatii C8 oraz uszkodzenia dolnej części splotu ramiennego. Online: https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/diagnostyka-roznicowa-neuropatii-nerwu-lokciowego-radikulopatii-c8-oraz-uszkodzenia-dolnej-czesci-splotu-ramiennego-1 [dostęp: 05.03.2023].
  2.  M. Krasucki, Urazy kręgosłupa w odcinku szyjnym. Online: https://podyplomie.pl/medical-tribune/22402,urazy-kregoslupa-w-odcinku-szyjnym [dostęp: 05.03.2023].
  3. . A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2021.

Zobacz także

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie
Diagnostyka

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.