Operacja zmniejszenia piersi – na czym polega?
Operacja zmniejszenia piersi to mammoplastyka. Kobiety decydują się na nią, kiedy ich piersi są niesymetryczne, utrudniają codziennie funkcjonowanie, są źródłem kompleksów czy problemów zdrowotnych. Mammoplastyki nie wykonuje się w przypadku niecałkowitego rozwinięcia piersi oraz u kobiet w ciąży.
Spis treści
Operacja zmniejszenia piersi ma na celu dostosowanie biustu do budowy ciała, z tym wiąże się nie tylko aspekt estetyczny, ale i zdrowotny. Duże piersi mogą powodować wady postawy – pogłębienie kifozy piersiowej, ból pleców i ramion czy zmiany skórne. Sprawdź, na czym polega zabieg redukcji piersi i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia.
Jakie problemy mogą być związane z posiadaniem zbyt dużych piersi?
Operacja zmniejszenia piersi specjalistycznie określana jest jako mammoplastyka. Zabieg ten polega na redukcji biustu przez usunięcie części gruczołu, jego przemodelowanie i usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej. To rozwiązanie dla kobiet posiadających duży i ciężki biust. Z powodu dużego rozmiaru piersi pacjentki mogą zmagać się z różnymi problemami zdrowotnymi. Narażone są na pojawienie się dolegliwości bólowych kręgosłupa, karku czy ramion. Obciążenie wywołane przez duży biust sprawia, że dochodzi do zaburzeń postawy – pogłębia się kifoza piersiowa (rozwija się garb).
Duże piersi mogą też przyczynić się do powstania zmian skórnych – wysypek, odparzeń pod piersiami, bruzd i blizn od ramiączek biustonosza. Obfity biust może powodować dyskomfort psychiczny – obniżyć pewność siebie i samoocenę, stać się źródłem skrępowania przed pokazaniem się nago. Niezadowolenie ze swojego wyglądu może powodować izolowanie się od społeczeństwa, a w ciężkich przypadkach nawet stać się podłożem depresji. Kobiety z dużym biustem mogą mieć trudności z dopasowaniem odzieży czy utrudnione uprawianie różnych sportów.
Wskazania do zabiegu zmniejszenia piersi
Operację zmniejszenia piersi przeprowadza się ze wskazań funkcjonalnych, choć wykonana może zostać również z powodów estetycznych. Wśród wskazań do zabiegu wymienia się:
- znaczną asymetrię wielkości piersi,
- wielkość biustu nieadekwatna do budowy reszty ciała,
- występowanie różnych objawów wywołanych przez duży biust,
- kompleksy wynikające z nadmiernego rozmiaru piersi,
- ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu.
Jakie są przeciwwskazania do operacji zmniejszenia piersi?
Operacji zmniejszenia piersi nie przeprowadza się u kobiet będących w ciąży i karmiących piersią. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest jeszcze nie w pełni wykształcony biust – mammoplastyce nie poddaje się zatem osób niepełnoletnich. Zabiegu nie wykonuje się również w przypadku ogólnego złego stanu zdrowia pacjentki, toczących się ogólnoustrojowych infekcji, niewyrównanej cukrzycy i niekontrolowanym nadciśnieniu tętniczym krwi, poważnych zaburzeniach krzepnięcia krwi, zaburzeniach psychicznych. Operacja zmniejszenia piersi nie powinna być przeprowadzana u kobiet, które obciążone są genetycznie ryzykiem rozwoju nowotworu piersi. Zaleca się odroczenie operacji do tego czasu, w którym pacjentka nie będzie już więcej planowała ciąży i będzie można usunąć gruczoł piersiowy w całości jednoczasowo przeprowadzając rekonstrukcję piersi z wykorzystaniem implantów.
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Zabiegami zmniejszającymi piersi zajmują się chirurdzy plastyczni. Aby ograniczyć ryzyko powikłań i móc cieszyć się z efektu, należy wybrać wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę.
Przygotowanie do zabiegu zmniejszenia piersi
Zabieg zmniejszenia biustu wymaga pewnego przygotowania. Podczas konsultacji z lekarzem pacjentka jest dokładnie badana – dokonuje się m.in. oceny wzrostu, masy ciała, budowy ciała, wielkości, umiejscowienia, kształtu gruczołów piersiowych, elastyczności skóry piersi. Zaleca się wykonanie m.in.: RTG klatki piersiowej, badania ogólnego moczu, morfologii, EKG, USG piersi (lub mammografii, w zależności od wieku pacjentki). Lekarz po zebraniu wywiadu, w tym informacji odnośnie stosowanych leków, określa czas, przez który należy zaprzestać przyjmowania określonych preparatów, w tym zwłaszcza zmniejszających krzepliwość krwi i leków hormonalnych.
Przygotowanie do zabiegu zmniejszenia biustu obejmuje również ustalenia co do pożądanego rozmiaru piersi i metod zabiegu, a także rozmowę z anestezjologiem. Na około 2 tygodnie przed zabiegiem pacjentka powinna zaprzestać palenia tytoniu, a co najmniej 6 godzin przed zabiegiem nie spożywać pokarmów.
Na czym polega zabieg zmniejszenia piersi?
Zabieg najkorzystniej jest przeprowadzać w ciągu tygodnia-dwóch po wystąpieniu krwawienia menstruacyjnego. Trwa 3-4 godziny. Lekarz wyznacza miejsce przesunięcia brodawki i otoczki brodawki sutkowej. Dokonuje tego u pacjentki w pozycji siedzącej z kończynami górnymi opuszczonymi wzdłuż ciała. Następnie pacjentka zostaje przewieziona na salę operacyjną i znieczulona przez anestezjologa. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu całkowitym. Lekarz wykonuje nacięcia, zazwyczaj cięcie pionowe i wokół brodawki lub w kształcie odwróconej litery T. Cięcia wykonywane są tak, aby były jak najmniej widoczne. Podczas zabiegu usuwana jest zarówno tkanka tłuszczowa, jak i gruczołowa piersi. Następnie przeprowadza repozycje brodawki i usuwa nadmiar skóry. W przypadku bardzo dużych piersi brodawka z sutkiem są wycinane i wszywane w odpowiednie miejsce. Po zszyciu cięć w ranach są pozostawione dreny (specjalne przewody w celu odprowadzania gromadzącej się krwi) i zakłada się opatrunek.
Pacjentka pozostaje na noc i dzień po zabiegu pod opieką medyczną. Mammoplastyka pozwala na podniesienie i zmniejszenie biustu. W sytuacji, gdy korekta rozmiaru biustu nie będzie znacząca i związana jest głównie z nadmiarem tkanki tłuszczowej, można dokonać ją w ramach liposukcji (odsysania tłuszczu). Wówczas wykorzystane może być zarówno znieczulenie ogólne, jak i miejscowe. Liposukcja trwa kilkadziesiąt minut i ma charakter ambulatoryjny. Pacjentka tego samego dnia może wrócić do domu.
Zmniejszenie biustu – możliwe powikłania
Jak każdy zabieg chirurgiczny, mammoplastyka jest również obciążona ryzykiem powikłań. Należą do nich: krwawienie, infekcja, zaburzenia czucia wokół brodawki, martwica brodawki (w wyniku nieprawidłowego ukrwienia po zabiegu), blizny przerosłe lub keloidy, a także niespełnienie oczekiwań pacjentki (nieprawidłowy kształt piersi, nierówne ułożenie brodawek sutkowych). Ważne jest, aby pacjentka dokładnie zapoznała się przed zabiegiem z możliwymi powikłaniami i zrozumiała ryzyko nieosiągnięcia zamierzonego efektu estetycznego.
Zmniejszenie biustu – rekonwalescencja
Rekonwalescencja po zmniejszeniu biustu powinna wynosić 3-4 tygodnie. Następnego dnia zmieniany jest opatrunek i wyjmowane są dreny. Przez tydzień nie powinno się moczyć okolicy operowanej. Po zabiegu występować mogą krwiaki, obrzęk i ból, który można zwalczać środkami przeciwbólowymi. Dolegliwości samoistnie ustępują w ciągu kilku dni od zabiegu. Na około miesiąc należy ograniczyć wysiłki fizyczne, a tydzień-dwa zrobić sobie wolne od pracy. W ciągu 10-20 dni od operacji usuwa się szwy. Przez 2-6 tygodni od mammoplastyki konieczne jest noszenie specjalnego stanika, który ma zmaksymalizować efekty i zredukować ryzyko ewentualnych urazów. W okresie 6 miesięcy po operacji należy chronić piersi przed promieniowaniem słonecznym.