Leczenie zaćmy – jakie są metody operacyjne?

31.03.2022

Zaćma to choroba oczu, na którą cierpi ok. 20 mln ludzi na całym świecie i która jest najczęstszą przyczyną odwracalnej utraty wzroku. Najlepsze efekty w leczeniu zaćmy przynosi leczenie operacyjne, polegające na usunięciu mętnej soczewki i wymianie jej na nową. Oprócz zabiegów wykonywanych tradycyjną metodą lekarze coraz częściej decydują się na przeprowadzenie operacji fakoemulsyfikacji w towarzystwie lasera. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne metody!

Leczenie zaćmy.jpeg

Spis treści

Jakie są metody leczenia zaćmy?
Jak długo trwa proces gojenia się oka po operacji zaćmy?

Jakie są metody leczenia zaćmy?

Do najczęściej stosowanych metod leczenia zaćmy należą: leczenie zachowawcze (tylko we wczesnym stadium choroby), leczenie operacyjne oraz operacyjne wspomagane laserem.

Zachowawcze leczenie zaćmy

We wczesnym stadium choroby zazwyczaj proponuje się leczenie zachowawcze z wykorzystaniem okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, które poprawiają ostrość widzenia. Zalecane są również specjalne krople, które mają spowolnić proces mętnienia soczewki, oraz kontrole okulistyczne co pół roku. Jednak zaćma – mimo wdrożenia dobrych praktyk – nadal postępuje. Z tego powodu Pacjentom proponuje się operacyjne leczenie zaćmy metodą tradycyjną lub laserową.

Operacja zaćmy

Operacja zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie i stanowi bardzo skuteczny sposób leczenia. Po wykonaniu wielu badań kwalifikujących do zabiegu i wykluczeniu przeciwwskazań wykonuje się zabieg w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Procedura zazwyczaj trwa około 15–30 minut. Zabieg obejmuje 4 etapy. Są to:

Umów się na zabieg usunięcia zaćmy w CM Mavit

  1. Znieczulenie i przygotowanie – przed rozpoczęciem operacji pacjent zostaje miejscowo znieczulony poprzez podanie specjalnych kropli do oczu. Dzięki temu odczuwa jedynie dotyk.
  2. Usunięcie soczewki – lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w rogówce, aby uzyskać dostęp do soczewki oka. Następnie za pomocą specjalnego narzędzia – fakoemulsyfikatora – soczewka jest rozbijana na mniejsze fragmenty i usuwana z oka.
  3. Wstawienie sztucznej soczewki – po usunięciu zmętniałej soczewki lekarz umieszcza sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Soczewka jest specjalnie dobrana do potrzeb pacjenta i ma na celu przywrócenie ostrości widzenia. Wyboru konkretnego rodzaju dokonuje się przed operacją.
  4. Zakończenie operacji – po wstawieniu sztucznej soczewki podawane są miejscowo antybiotyki, a nacięcie w rogówce jest uszczelniane i zamykane za pomocą mikronitów lub innych specjalnych technik szycia. Procedura jest zazwyczaj bezbolesna i pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.

Przeczytaj też: Jak wygląda usunięcie zaćmy? Informacje dla Pacjenta

Operacja usunięcia zaćmy wspomagana laserem

Metoda łączenia fakoemulsyfikacji z laserem to innowacyjne leczenie tego schorzenia. Do przeprowadzenia zabiegu lekarz wykorzystuje femtosekundowy laser, którym precyzyjnie rozbija zmętniałą soczewkę. Narzędzie emituje pulsujące fale świetlne, które dzielą soczewkę na mniejsze fragmenty. Soczewka jest usuwana za pomocą fakoemulsyfikatora, podobnie jak w przypadku tradycyjnej operacji zaćmy.

Nowoczesne metody leczenia zaćmy mają wiele korzyści, takich jak: większa precyzja, szybszy czas gojenia się rany i mniejsze ryzyko powikłań. Przed podjęciem decyzji o metodzie leczenia konieczna jest kwalifikacja Pacjenta na podstawie badań zleconych przez lekarza okulistę.

Sprawdź również, jak leczyć zwyrodnienie plamki żółtej i na czym polega laseroterapia siatkówki oka.

Jak długo trwa proces gojenia się oka po operacji zaćmy?

Podczas wykonywania operacji zaćmy lekarze korzystają z nowoczesnych systemów, takich jak Verion System, mające za zadanie zautomatyzować elementy procedury, które – jeśli wykonuje się je ręcznie – są obarczone większym ryzykiem błędu.

Dzięki nowoczesnym metodom zabiegi są coraz mniej inwazyjne, a rany goją się szybciej. W przypadku operacji zaćmy Pacjenci zauważają znaczną poprawę widzenia w ciągu kilku dni po zabiegu. Jednak pełne gojenie oka – które od początku do końca powinno być monitorowane przez lekarza okulistę – może zająć kilka tygodni lub nawet miesięcy.

Po usunięciu zaćmy nie należy uciskać ani trzeć oka. Trzeba zachować szczególną ostrożność przy myciu twarzy. Przez mniej więcej 2 miesiące po operacji wskazane jest unikanie wysiłku fizycznego, gwałtownych wstrząsów oraz pochylania się.

Przeczytaj też: Soczewki przy zaćmie – jakie są rodzaje? Jakie wybrać?

Podobne usługi:

operacja-powieki.jpg
Operacja powiek
leczenie-barku.jpg
Leczenie chorób barku
Pracownia Badań Psychotechnicznych w Katowicach.jpg
Badania psychotechniczne
okulistyka.jpg
Optometrysta
chirurgia-plastyczna.jpg
Chirurg plastyk
ORTOPTYKA.png
Ortoptyka
okulista.jpg
Okulista
tarczyca.jpg
Operacja tarczycy
lekarka tłumaczy kobiecie szczegóły zabiegu w gabinecie lekarskim
Operacja zmniejszania piersi
hemoroidy.jpg
Leczenie hemoroidów
Chirurg
Chirurg

Zobacz także

laser_baner.jpg
OkulistykaSzpital Mavit

Nowoczesny laser mikropulsowy w Centrum Medycznym MAVIT w Warszawie

W Centrum Medycznym MAVIT na warszawskich bielanach przy ul. Podleśnej 61 pojawił się nowoczesny laser mikropulsowy służący do fotokoagulacji siatkówki.

Na-czym-polega-usuwanie-metow-z-oka.jpg
OkulistykaSzpital Mavit

Na czym polega usuwanie mętów z oka?

Usuwanie mętów z ciała szklistego oka to zabieg znacznie poprawiający komfort życia pacjentów z tym problemem okulistycznym. Są to zwykle osoby, które uskarżają się na trwałe, ruchome cienie obecne w polu ich widzenia. Nieinwazyjne i bezbolesne leczenie witreolizą laserową przynosi trwałe efekty i jest realizowane w pełni profesjonalnie w specjalistycznych placówkach.

Mavit105904905-1.jpg
Szpital MavitLaryngologiaZdrowie na co dzień

Diagnostyka bezdechu sennego

W Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach zapewniamy kompleksową diagnostykę bezdechu sennego. Na początku ważne jest określenie, czy występuje bezdech oraz jaki jest jego stopień nasilenia. W CM MAVIT korzystamy z nowoczesnej aparatury, która na wielu etapach umożliwia stały monitoring snu pacjenta przez lekarza prowadzącego.