Nowoczesny laser mikropulsowy w LUX MED Szpital MAVIT w Warszawie
W LUX MED Szpital MAVIT na warszawskich bielanach przy ul. Podleśnej 61 pojawił się nowoczesny laser mikropulsowy służący do fotokoagulacji siatkówki.
Spis treści
Jak działa laser mikropulsowy i w leczeniu jakich schorzeń jest wykorzystywany?
Laser mikropulsowy wykorzystuje światło żółte o długości fali 577nm. Może działać w trybie ciągłym i wykonywać zabiegi fotokoagulacji, wykorzystywane w terapii chorób naczyniowych siatkówki tj. retinopatia cukrzycowa i zakrzepy żylne.
Unowocześnieniem jest możliwość programowania zabiegu, wykonania wielu naświetleń jednoczasowo, w bardzo krótkim czasie, co znacznie skraca czas zabiegu i znacząco zmniejsza doznania bólowe Pacjentów.
Zalety laseroterapii mikropulsowej w okulistyce
W metodzie mikropulsowej nie obserwuje się uszkodzeń siatkówki w miejscu naświetlenia.
Takie zabiegi całościowego naświetlania dużych obszarów siatkówki są bardzo skuteczne w leczeniu różnych form zwyrodnienia plamki, w centralnej surowiczej chorioretinopatii i schorzeniach laserowych, a więc we wszystkich najczęstszych schorzeniach siatkówki – podkreśla dr n.med. Marcin Śwituła – lekarz okulista Mavit.
Jak się przygotować do zabiegu laserem mikropulsowym?
Przygotowanie do zabiegu laserem mikropulsowym przebiega w taki sam sposób, jak do standardowego zabiegu laserowego. Jedyny problem to rozszerzenie źrenic do zabiegu – Pacjent nie może przyjeżdżać autem. Powinien przyjechać z osobą towarzyszącą.
Zabieg można zrobić bezkontaktowo, ale często jest potrzebne założenie na oko specjalnej soczewki kontaktowej. Po zabiegu oko może być lekko podrażnione i olśnione światłem. Są to normalne objawy.
Jak przebiega zabieg, ile czasu trwa, jakie są zalecenia po zabiegu?
Zabieg fotokoagulacji siatkówki laserem mikropulsowym trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od rozległości laseroterapii i wskazań. Jest niebolesny dla Pacjenta.
Często wymaga założenia na oko specjalnej soczewki kontaktowej. Po zabiegu nie trzeba wpuszczać do oka żadnych leków, ewentualnie krople nawilżające wg zaleceń lekarza.