Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, odpowiedzialnym za przemianę materii i bardzo ważnym w organizmie każdego człowieka. Większość schorzeń tarczycy polega na nadmiernym lub niedostatecznym wydzielaniu hormonów. Tymi schorzeniami zajmują się endokrynolodzy. Mają możliwość wyleczyć chorego farmakologicznie lub izotopem J 131.
Jednak pewna część Pacjentów choruje na wole guzowate lub nowotwory tarczycy. Wówczas konieczne jest leczenie operacyjne.
Operacja tarczycy polega na wycięciu płata tarczycy lub całej tarczycy zmienionej guzowato. Zabieg jest wykonywany w warunkach dobrze wyposażonej sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym. Cięcie na skórze u podstawy szyi ma długość około 4 5 cm. Szew jest plastyczny, a po kilku tygodniach staje się niewidoczny. Ze względu na możliwość powikłań-uszkodzenie nerwów krtaniowych odpowiedzialnych za ruchomość strun głosowych oraz uszkodzenie przytarczyc odpowiedzialnych za gospodarkę wapniową- operacja powinna być wykonywana przez doświadczonego w tej dziedzinie chirurga.
Wskazania do leczenia operacyjnego tarczycy: objawy uciskowe ze strony przełyku lub tchawicy związane z rozmiarem wola, defekt kosmetyczny: duży guz deformujący szyję; rak tarczycy lub guz podejrzany o przemianę złośliwą, nowotwór pęcherzykowy lub oksyfilny.
Miejsca, w których zrealizujesz usługę
Najnowsze artykuły i poradniki
Erytrocyty w moczu – skąd się biorą? Co oznacza ich obecność?
Erytrocyty – czyli czerwone krwinki – transportują tlen do komórek i usuwają jednocześnie dwutlenek węgla. Są one niezbędnym elementem krwi człowieka, ale ich obecność w moczu (erytrocyturia) może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych. Sprawdź, co oznaczają erytrocyty w moczu, jakie są normy i na czym polega leczenie tej nieprawidłowości.
Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.
Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.