Zaćma (cataracta) to najczęściej występująca na świecie choroba oczu, związana z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Polega na zmętnieniu soczewki oka. Wraz z postępem choroby zmętnienie może się pogłębiać, prowadząc nawet do ślepoty.
Jak leczy się zaćmę?
Zaćma (cataracta) to najczęściej występująca na świecie choroba oczu, związana z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Polega na zmętnieniu soczewki oka. Wraz z postępem choroby zmętnienie może się pogłębiać, prowadząc nawet do ślepoty.
Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwa się zmętniałą, naturalną soczewkę i zastępuje ją soczewką sztuczną.
Decyzję o tym, kiedy operować zaćmę podejmuje pacjent wraz z lekarzem. Obecnie przyjmuje się, że zaćmę należy usunąć, gdy zaczyna przeszkadzać pacjentowi w dobrym widzeniu i zmniejsza jego komfort funkcjonowania.
Nie należy czekać aż zaćma dojrzeje, ponieważ usuwanie twardej, zmętniałej soczewki obarczone jest dłuższą rekonwalescencją oraz zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych.
Właściwości soczewek wewnątrzgałkowych
- Jednoogniskowe – soczewki posiadające jedno ognisko pozwalają na dobre widzenie tylko na jedną odległość – zazwyczaj do dali. Aby widzieć do bliży i na odległości pośrednie, pacjent musi używać okularów.
- Toryczne – za pomocą tych soczewek koryguje się astygmatyzm.
- Z filtrem światła niebieskiego – zapewniają dodatkową ochronę plamki żółtej i siatkówki przed widmem światła długości 400-500 nm.
- Wieloogniskowe – soczewki te pozwalają pacjentowi dobrze widzieć na wszystkie odległości: do bliży, na odległości pośrednie (ok. 50-70 cm jest to np. odległość do monitora komputera) oraz do dali. Za pomocą tych soczewek można korygować wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, presbiopię.
- EDoF – soczewki o wydłużonej ogniskowej zapewniają bardzo dobre widzenie w dal, na odległości pośrednie oraz do bliży funkcjonalnej (ok. 40 cm), a dodatkowo niwelują rozbłyski, olśnienia i efekt halo.
Jest to zabieg fakoemulsyfikacji polegający na rozbiciu naturalnej soczewki przy użyciu ultradźwięków i usunięciu jej, a w jej miejsce wszczepieniu soczewki sztucznej, jedno- lub wieloogniskowej. Soczewki wieloogniskowe zapewniają dobre widzenie na wszystkie odległości: do bliży, na odległości pośrednie (ok. 50-70 cm – to np. odległość pracy przy komputerze) oraz do dali. Soczewki występują również w wersji torycznej, tzn. korygują astygmatyzm (cylindry).
Jak przebiega operacyjne leczenie zaćmy?
Operację usunięcia zaćmy wykonuje się w znieczuleniu miejscowym przy użyciu kropli do oczu, cała procedura trwa ok. 15 minut. W LUX MED Szpital MAVIT podczas każdego zabiegu zapewniona jest opieka anestezjologiczna.
Leczenie zaćmy na NFZ
Ponieważ zaćma dotyka blisko połowę osób po 65 roku życia (po 75 roku życia – nawet 70%), na leczenie tej powszechnie występującej choroby przeznacza się środki z budżetu państwa. Operacje zaćmy na NFZ wykonywane są także w LUX MED Szpital MAVIT. Takim zabiegom można poddać się zarówno w naszej placówce w Warszawie (na Bielanach), jak i w Katowicach. Refundacji podlega:
- kwalifikacja do operacji,
- usunięcie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji,
- implantacja standardowej soczewki zwijalnej.
Usuwanie zaćmy na NFZ daje możliwość nieodpłatnego wykonania szeregu badań, które pozwalają nie tylko potwierdzić zasadność operacji, ale też dokładnie określić parametry oka i na tej podstawie dobrać soczewki o odpowiedniej mocy. W przygotowaniu do zabiegu wykonuje się m.in.
- komputerowe badanie wady refrakcji,
- badanie stanu rogówki (w szczególności – komórek śródbłonka),
- badanie dna oka (z użyciem środka rozszerzającego źrenice),
- ocenę ciśnienia wewnątrzgałkowego (metodą bezdotykową).
W ramach kwalifikacji do operacji zaćmy na NFZ Pacjent ma okazję do rozmowy ze specjalistą, który może udzielić szczegółowych informacji na temat przebiegu zabiegu i dalszego procesu leczenia.
Operacje zaćmy na NFZ wykonuje się taką samą metodą, jak zabiegi komercyjne. Osobom ubezpieczonym przysługuje nieodpłatne znieczulenie miejscowe specjalnymi kroplami, rozbicie naturalnej soczewki falami ultradźwiękowymi, oczyszczenie torebki oka, a następnie implantacja sztucznej soczewki w miejsce usuniętej. Leczenie zaćmy na NFZ wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Refundowane są wyłącznie soczewki jednoogniskowe – znakomitej jakości, ale umożliwiające ostre widzenie w ograniczonym zakresie odległości. Oznacza to, że po operacji zaćmy na NFZ Pacjent potrzebuje dodatkowej korekcji wzroku (najczęściej – okularów do bliży). Osoby zainteresowane wszczepieniem bardziej zaawansowanych soczewek (wieloogniskowych, asferycznych czy z filtrem światła niebieskiego) mogą skorzystać z zabiegu komercyjnego.