Ubiór w ciąży

21.05.2023

Ciąża to czas niesamowitych zmian, również w wyglądzie zewnętrznym. Zmienia się sylwetka – zaokrąglają się biodra i uda, brzuszek wraz z rozwojem ciąży staje się bardziej widoczny, powiększa się biust, mogą pojawiać się również obrzęki nóg. Każda kobieta chce się czuć komfortowo i wyglądać atrakcyjnie, dlatego w tym okresie dobór odpowiedniej garderoby staje się ważną kwestią. Ubrania powinny być wygodne, przewiewne, nie krępujące ruchów i wykonane z tkanin naturalnych: bawełny, lnu, ewentualnie z dodatkiem wiskozy lub elastanu.

ubiór w ciąży.jpg

Spis treści

Bielizna
Obuwie
Modnie i wygodnie
Sukienki ciążowe

Bielizna

Bieliznę osobistą wybieraj w odpowiednim dla siebie rozmiarze, nie uciskającą, najlepiej bawełnianą, która nie powoduje odparzeń i podrażnień. Ze szczególną starannością wybieraj biustonosz, który powinien być w dopasowanym rozmiarze i dobrze podtrzymywać piersi. Nie powinien być ani zbyt ciasny, ani za luźny, z szerokimi i niezbyt elastycznymi ramiączkami. Wybierając biustonosz z fiszbinami zwróć uwagę, aby nie uciskały i nie zniekształcały piersi. Piersi powiększają się przez cały okres ciąży, więc pamiętaj o zmianie rozmiaru biustonosza na większy. Na okres karmienia możesz kupić niezwykle praktyczny i wygodny biustonosz z odpinanymi klapkami z przodu. W ciąży unikaj noszenia obcisłych pończoch i rajstop, które mogą sprzyjać powstawaniu obrzęków i żylaków. Dostępne są rajstopy dla ciężarnych z powiększonym pasem na brzuch.


Obuwie

Obuwie powinno być wygodne i luźne, stabilne, dobrze wyprofilowane, na niezbyt wysokim obcasie (ok. 2 cm). Buty na wysokim obcasie są niewskazane, ponieważ wymuszają nienaturalną postawę ciała i powodują przeciążenia kręgosłupa. Nie zaleca się również noszenia obuwia na płaskiej podeszwie, np. baleriny, klapki. Mają zbyt cienkie podeszwy i dość niestabilnie utrzymują stopy, co może narażać na kontuzje, odparzenia lub odciski. Decydując się na buty na płaskim obcasie, najlepiej wybieraj te z grubszą i elastyczną podeszwą oraz stabilną cholewką.


Modnie i wygodnie

Dla kobiet w ciąży wygodne i praktyczne są ubrania w specjalnych krojach. Wygodne są spodnie i spódnice ze specjalnym bawełnianym pasem okalającym brzuch (i rosnącym wraz z nim) lub o obniżonej talii biegnącej pod brzuchem. Bawełniany pas jest często wyposażony dodatkowo w gumkę zapobiegającą zsuwaniu się spodni z brzuszka. Część spodni ma dodatkową regulację w postaci paska lub szlufki. Bawełniany pas można nosić wysoko na brzuchu, składać na pół i wywijać na biodra albo dowolnie drapować. Zimą taka bawełniana wstawka zapewnia dodatkową ochronę przed chłodem. W okresie letnim praktyczne są spodnie i spódnice biodrówki lub z krótkim ściągaczem.


Sukienki ciążowe

Sukienki ciążowe dają wiele możliwości korygowania sylwetki. Kopertowy fason lub odcięcie lub marszczenie pod biustem, nadaje sylwetce zgrabny wygląd. Najczęściej uszyte są z elastycznej dzianiny, która dobrze dopasowuje się do figury. Godne polecenia są również tuniki, które pasują idealnie do spodni tuszując zaokrąglone biodra. Bluzki i topy ciążowe są odpowiednio dłuższe z przodu, co zapobiega ich podnoszeniu się na brzuchu.


Dobrze jest wybierać rzeczy o fasonach wysmuklających i zgrane kolorystycznie, co pozwala na tworzenie różnych zestawów ubrań. Harmonijne zestawienia najlepiej tworzyć w jednej tonacji ciepłej lub zimnej oraz w kolorach neutralnych, czyli bieli, czerni i wszelkich odcieniach szarości. Dopełnieniem efektownej stylizacji może być apaszka, szal lub komplet biżuterii.

Sklepy z odzieżą ciążową proponują wiele fasonów ubrań i bielizny dla kobiet w ciąży, łączących ze sobą funkcjonalność, wygodę i nowoczesny styl. Oferują również pomoc w doborze rozmiaru i fasonu ubrania, a niekiedy wykonują niewielkie poprawki krawieckie.

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta trzyma małe dziecko na rękach
PediatriaOpieka nad dzieckiemCiąża

Trądzik noworodkowy – jak wygląda i co go powoduje?

Trądzik noworodkowy to stosunkowo często występująca choroba wieku dziecięcego. Z reguły ma łagodny przebieg, ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny trądziku noworodkowego i w jaki sposób złagodzić towarzyszące mu objawy.