Sen i odpoczynek w ciąży

21.05.2023

Odpoczynek i relaks w ciągu dnia jest równie ważny jak sen.

sen i odpoczynek w ciąży.jpg

W I trymestrze ciąży pojawia się nadmierna senność, wynikająca z reakcji na zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Jest to naturalne i może zmieniać się w trakcie ciąży. W zaawansowanej ciąży mogą pojawić się problemy z zasypianiem oraz znalezieniem wygodnej pozycji do snu i odpoczynku. Dodatkowo zmiany pozycji w trakcie snu stają się coraz trudniejsze ze względu na powiększający się brzuch i uczucie zmęczenia.

Na początku ciąży, spanie na brzuchu lub na plecach jest bezpieczne, ale wraz ze wzrostem ciąży i powiększającym się brzuszkiem, wskazana jest pozycja na boku. Pozycja na wznak dodatkowo utrudnia oddychanie i może być przyczyną bólu kręgosłupa. Leżenie na boku poprawia krążenie krwi, pracę nerek oraz ułatwia oddychanie. Aby odciążyć kręgosłup można podłożyć poduszkę pod brzuch lub między kolana.


Na zdrowy i spokojny sen zaleca się:

• przewietrzyć dobrze sypialnię,

• ograniczenie czasu drzemki w ciągu dnia,

• nie spożywanie ciężkich i obfitych posiłków tuż przed snem (najlepiej 2-3 godziny wcześniej),

• wziąć ciepły prysznic lub kąpiel,

• poczytać książkę lub posłuchać muzyki.


Kobieta w ciąży nie może zażywać środków nasennych.

Odpoczynek i relaks w ciągu dnia jest równie ważny jak sen. Zaleca się kilka krótkich odpoczynków w pozycji leżącej z uniesionymi nogami (pod nogi można podłożyć poduszkę lub zwinięty koc). Warto korzystać ze spacerów na świeżym powietrzu.

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta w ciąży leży na łóżku i trzyma się za brzuch
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Patau? Przyczyny, objawy, rozpoznanie

Zespół Patau to jedna z trzech najczęściej występujących aberracji chromosomowych, obok zespołu Downa i zespołu Edwardsa. Przyczyną tego schorzenia jest obecność dodatkowego chromosomu 13 (trisomia chromosomu 13). Dowiedz się więcej o tym zespole wad wrodzonych.