Leki w okresie ciąży

21.05.2023

Większość leków nie jest wskazana do stosowania u kobiet w ciąży i matek karmiących. 

leki w okresie ciąży.jpg

Organizm kobiety w ciąży funkcjonuje inaczej i zmieniają się czynności niektórych narządów - może to powodować zupełnie inną reakcję na podawane substancje. Poza tym leki mogą skomplikować przebieg ciąży (np.: doprowadzić do wcześniejszej akcji porodowej), a przede wszystkim mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Najbardziej niebezpieczne jest podawanie leków w pierwszym trymestrze ciąży, szczególnie między 4 a 8 tygodniem, ponieważ powstają wtedy narządy i każda ingerencja w ten proces może spowodować zaburzenia. W II i III trymestrze ciąży rozwija się m.in. układ nerwowy, dlatego toksyczne efekty leków w tym okresie mogą wiązać się z zaburzeniami neurologicznymi u dziecka. Stosowanie leków w ciąży powinno być ograniczone do minimum. Nie zaleca się samodzielnego przyjmowania żadnych leków bez wiedzy i zgody ginekologa prowadzącego lub położnej. Jeżeli leczenie zaleca inny lekarz należy go poinformować o ciąży, tak aby mógł wskazać leczenie bezpieczne dla matki i dziecka.

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta trzyma małe dziecko na rękach
PediatriaOpieka nad dzieckiemCiąża

Trądzik noworodkowy – jak wygląda i co go powoduje?

Trądzik noworodkowy to stosunkowo często występująca choroba wieku dziecięcego. Z reguły ma łagodny przebieg, ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny trądziku noworodkowego i w jaki sposób złagodzić towarzyszące mu objawy.