Ból biodra – możliwe przyczyny i sposoby leczenia

12.09.2022

Ból biodra jest dość powszechną przypadłością. Sprzyja powstaniu zaburzeń wzorca chodu i wadom postawy. Za jego powstanie odpowiada wiele schorzeń, w tym złamanie, zapalenie, zwyrodnienie stawów. Leczeniem bólu biodra zajmuje się ortopeda.

Ból biodra.jpg

Spis treści

O czym świadczy ból biodra? Przyczyny bólu w biodrze
Jakie objawy występują przy bólu biodra?
Jakie badania wykonać przy bólu biodra?
Jak leczyć ból w stawie biodrowym?

O czym świadczy ból biodra? Przyczyny bólu w biodrze

Ból biodra może być objawem różnych stanów chorobowych lub urazów. Do najczęstszych przyczyn bólu biodra należą choroby zwyrodnieniowe. Artroza to najczęstsza przyczyna bólu biodra u osób w wieku podeszłym. Powoduje degradację chrząstki stawowej, co prowadzi do bólu, sztywności i ograniczenia ruchomości. Inną dość częstą przyczyną bólu w biodrze jest reumatoidalne zapalenie stawów. To choroba autoimmunologiczna powodująca zapalenie stawów, co może prowadzić do bólu i uszkodzenia stawu biodrowego.

Powszechną przyczyną bólu biodra są urazy i przeciążenia, takie jak złamania szyjki kości udowej, często związane z osteoporozą, naderwania mięśni i więzadeł w okolicy biodra czy zapalenie kaletek maziowych. Ból biodra może pochodzić od kręgosłupa. Przykładem jest rwa kulszowa, w której ucisk nerwu kulszowego w kręgosłupie lędźwiowym może powodować ból promieniujący do biodra, czy stenoza kanału kręgowego, czyli zwężenie kanału kręgowego, które może prowadzić do bólu promieniującego do biodra.

Na liście przyczyn bólu w biodrze znajdują się choroby zapalne, takie jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (choroba Bechterewa), która może powodować ból i sztywność stawów biodrowych. Stan zapalny będący źródłem bólu może wynikać też z infekcji toczącej się w stawie biodrowym. Ból w biodrze może towarzyszyć chorobom metabolicznym, takim jak wspomniana już osteoporoza. Na ból w biodrze wpływać mogą także czynniki biomechaniczne i posturalne, jak nierówność długości nóg, co prowadzi do przeciążeń i bólu biodra, czy niewłaściwa postawa ciała.

Przyczyną bólu biodra mogą być problemy mięśniowe i nerwowe, takie jak zespół mięśnia gruszkowatego, czyli ucisk nerwu kulszowego przez mięsień gruszkowaty, czy syndrom pasma biodrowo-piszczelowego, czyli zapalenie lub przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego, struktury biegnącej od biodra do kolana. Okazuje się, że ból w biodrze może dotyczyć także dzieci. Martwica aseptyczna (jałowa) kości dotyczy szczególnie osób młodych i wiąże się z dolegliwościami bólowymi w obrębie stawu biodrowego.

Zobacz także: Artroskopia

Jakie objawy występują przy bólu biodra?

Objawy bólu biodra, czyli konkretne symptomy, które mogą towarzyszyć bólowi biodra, mogą różnić się w zależności od przyczyny bólu. Najczęstsze to:

  • sztywność stawu biodrowego – zwykle rano lub po dłuższym okresie bezruchu, często związana z chorobą zwyrodnieniową stawów;
  • ograniczenie zakresu ruchu – trudności w poruszaniu biodrem, problem z unoszeniem nogi, siadaniem lub wstawaniem;
  • obrzęk wokół stawu, zaczerwienienie i wzmożone ucieplenie skóry w okolicy biodra;
  • osłabienie mięśni otaczających biodro, utrudniające wykonywanie codziennych czynności;
  • atrofia mięśni – zmniejszenie masy mięśniowej wokół stawu biodrowego;
  • trudności w chodzeniu i utrzymaniu równowagi.

Jakie badania wykonać przy bólu biodra?

W przypadku bólu biodra lekarz może zlecić różne badania diagnostyczne w celu ustalenia przyczyny dolegliwości i zaplanowania odpowiedniego leczenia. Diagnostykę rozpoczyna wywiad medyczny. Lekarz zada pytania dotyczące charakteru bólu, jego lokalizacji, czasu trwania, czynników zaostrzających i łagodzących ból, historii medycznej oraz stylu życia pacjenta. Następnie przeprowadzi badanie fizykalne, na które składają się: ocena zakresu ruchu, palpacja stawu biodrowego, testy funkcjonalne oraz ocena postawy ciała.

Sprawdź, na czym polega rezonans magnetyczny stawów krzyżowo-biodrowych

Wiele cennych informacji diagnostycznych dostarczają badania obrazowe:

Pacjent jest kierowany na badania laboratoryjne. Badania krwi (np. morfologia krwi, OB, CRP, testy reumatologiczne) mogą pomóc w wykryciu stanu zapalnego, infekcji, chorób reumatycznych lub innych schorzeń, które mogą być przyczyną bólu biodra. Jeśli istnieje podejrzenie zakażenia w obrębie stawu, lekarz może zdecydować się na pobranie płynu stawowego do analizy.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, lekarz zleca badania elektrofizjologiczne. Elektromiografia (EMG) pozwala na ocenę funkcji mięśni i nerwów, przydatna jest w diagnostyce ucisku nerwów lub neuropatii. W razie konieczności wykonywane są testy funkcjonalne i biomechaniczne – testy oceniające postawę ciała i biomechanikę ruchu, które mogą pomóc zidentyfikować problemy z postawą, chód czy sposób wykonywania codziennych czynności, które mogą przyczyniać się do bólu biodra.

Dobór odpowiednich badań zależy od wstępnej oceny klinicznej przeprowadzonej przez lekarza. Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego lekarz podejmie decyzję o konieczności wykonania dalszych badań diagnostycznych w celu dokładnej identyfikacji przyczyny bólu biodra.

Jak leczyć ból w stawie biodrowym?

Leczenie bólu w stawie biodrowym zależy od przyczyny bólu, jego nasilenia i indywidualnych potrzeb pacjenta. Lekarz może zaproponować:

Skonsultuj swoje problemy z ortopedą

  1. Farmakoterapię:
  • leki przeciwbólowe i/lub przeciwzapalne – paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, naproksen czy diklofenak;
  • leki rozluźniające mięśnie – mogą pomóc w przypadku bólu związanego z napięciem mięśniowym;
  • inne leki przeciwzapalne – kortykosteroidy doustne lub w postaci zastrzyków, w przypadku silnego stanu zapalnego;
  • leki przeciwreumatyczne – w przypadku chorób reumatycznych.
  1. Fizjoterapię i rehabilitację, w tym zwłaszcza:
  • ćwiczenia wzmacniające i rozciągające – pomocne w poprawie elastyczności i siły mięśni wokół stawu biodrowego;
  • terapię manualną – masaż, mobilizację, manipulację stawów;
  • techniki rozciągające – joga, pilates, stretching mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego;
  • zabiegi fizykalne – krioterapię, ultradźwięki, elektroterapię.
  1. Zmianę stylu życia:
  • utrzymanie prawidłowej masy ciała zmniejsza obciążenie stawu biodrowego;
  • prawidłowe ustawienie ciała podczas siedzenia, stania i podnoszenia ciężarów;
  • regularny ruch.
  1. Zabiegi inwazyjne, jeśli metody zachowawcze nie przyniosą efektu:
  • blokady nerwów;
  • operacje chirurgiczne – artroskopię, endoprotezoplastykę stawu biodrowego, czyli wymianę stawu biodrowego na sztuczny staw w przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej.

Zobacz także: Rehabilitacja po endoprotezie biodra


Podobne usługi:

Źródła
  1. K. Briggs, M. Philippon, C. Ho i wsp., Prevalence of acetabular labral tears in asymptomatic young athletes, „British Journal of Sports Medicine” 2017, nr 5, s. 303.
  2. P. Kościelna, A.M. Pogorzała, Badanie funkcjonalne stawu biodrowego w przypadku zmian zwyrodnieniowych, „Innowacyjność i tradycja w fizjoterapii” 2020, nr 6, s. 51–70.
  3. A. Nalazek, E. Kamińska, U. Kaźmierczak i wsp., Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, „Journal of Health Sciences” 2014, t. 4, nr 1, s. 333–338.

Zobacz także

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Zdrowie na co dzień

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to złożona grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które wynikają z defektów w strukturze i funkcjonowaniu kolagenu. Ta rzadka choroba – po raz pierwszy opisana w XIX wieku – charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, od nadmiernej elastyczności skóry po komplikacje naczyniowe zagrażające życiu. Sprawdź, jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć!

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.