Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

14.11.2024

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Spis treści

Przyczyny suchości śluzówki nosa
Jakie objawy mogą towarzyszyć „suchemu nosowi”?
Jakim chorobom może towarzyszyć suchość w nosie?
Na czym polega leczenie suchości nosa i samoopieka?

Przyczyny suchości śluzówki nosa

Jednym z najczęstszych powodów wysuszenia błony śluzowej nosa jest przebywanie w środowisku o zbyt niskiej wilgotności powietrza. Szczególnie narażeni na ten problem są ludzie przebywający w pomieszczeniach ogrzewanych lub klimatyzowanych. Często wilgotność spada tam poniżej zalecanego poziomu 40–60%. Takie suche powietrze wymusza na organizmie większe zużycie wody do nawilżenia wdychanego powietrza, co prowadzi do wysuszenia śluzówki.

Inną często spotykaną przyczyną suchości w nosie jest kontakt ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak kurz, pyłki, dym papierosowy czy opary chemiczne. Mogą one podrażniać delikatną błonę śluzową, zaburzając prawidłowe funkcjonowanie rzęsek odpowiedzialnych za oczyszczanie i nawilżanie nosa. W rezultacie dochodzi do przesuszenia śluzówki.

Równie niebezpieczne dla wilgotności nosa są ekstremalne temperatury – zarówno mroźne zimy, jak i upalne lata. Siarczyste mrozy i silne wiatry wysuszają śluzówkę, podobnie jak suchość powietrza w okresie letnim.

„Suchy nos” może być również efektem ubocznym stosowania niektórych leków, szczególnie kropli obkurczających naczynia krwionośne w jamie nosowej. Długotrwałe używanie takich preparatów może prowadzić do zjawiska zwanego polekowym nieżytem nosa.

Zobacz także: Infekcje górnych dróg oddechowych – wszystko, co musisz wiedzieć.

Jakie objawy mogą towarzyszyć „suchemu nosowi”?

Głównym objawem „suchego nosa” jest oczywiście uczucie suchości, drapania i swędzenia wewnątrz nosa. Często towarzyszą temu dodatkowe dolegliwości, takie jak:

  • zatkany nos, zwłaszcza po przebudzeniu;
  • trudności w oddychaniu przez nos;
  • obrzęk śluzówki nosa;
  • wydzielina formująca się w suche grudki;
  • napady kichania;
  • krwawienie z nosa.

Jeśli problem utrzymuje się dłużej i nie ustępuje po zastosowaniu prostych środków zaradczych, może prowadzić do poważniejszych powikłań. Wysuszona śluzówka traci swoje naturalne funkcje ochronne, co zwiększa ryzyko rozwoju stanów zapalnych zatok i gardła.

Konsultacja laryngologa

Jakim chorobom może towarzyszyć suchość w nosie?

Choć w większości przypadków sucha śluzówka nosa nie jest oznaką poważnej choroby, w niektórych sytuacjach może być symptomem poważniejszych problemów, takich jak m.in.: zespół Sjögrena, autoimmunologiczne schorzenie, w którego przebiegu dochodzi do upośledzenia funkcjonowania gruczołów błony śluzowej dróg oddechowych, zaburzenia hormonalne, np. niedobór estrogenów u kobiet lub niedoczynność tarczycy lub infekcje górnych dróg oddechowych.

Na czym polega leczenie suchości nosa i samoopieka?

Podstawę leczenia suchości nosa stanowi przede wszystkim identyfikacja i wyeliminowanie czynników, które ją powodują. Jeśli źródłem problemu jest przebywanie w suchym powietrzu, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie otoczenia, np. za pomocą nawilżaczy powietrza lub wieszania mokrych ręczników na grzejnikach. Ważne jest także regularne wietrzenie pomieszczeń i utrzymywanie temperatury na poziomie 18–20°C.

Jeżeli problem suchego nosa ma związek z kontaktem z substancjami drażniącymi, najważniejsze jest ograniczenie dostępu do tych czynników. W praktyce może to oznaczać rezygnację z palenia, stosowanie wysokiej klasy maseczek ochronnych lub przeniesienie się do mniej zanieczyszczonego środowiska.

W celu bezpośredniego nawilżenia i regeneracji wysuszonej śluzówki nosa można sięgnąć po specjalistyczne preparaty dostępne w aptekach. Znajdziemy tam m.in.:

  • żele i aerozole do nosa zawierające składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, glicerol, olejki roślinne;
  • maści do nosa, które tworzą ochronną warstwę na śluzówce;
  • sól fizjologiczną lub olejki eteryczne, które służą do inhalacji (np. tymiankowym, sosnowym).

Miejscowe nawilżenie to nie wszystko – ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, czyli picie minimum 2 litrów wody dziennie oraz unikanie nadmiernego spożywania napojów zawierających alkohol lub kofeinę, które mogą dodatkowo odwadniać organizm.

W przypadku, gdy suchość nosa jest objawem poważniejszej choroby, leczenie powinno być prowadzone pod nadzorem odpowiedniego specjalisty, np. laryngologa lub alergologa. Specjalista przeprowadzi dokładną diagnostykę i dobierze odpowiednią terapię, która może obejmować m.in. stosowanie leków przeciwhistaminowych.

Źródła
  1. T. Zatoński (red.), Choroby nosa i zatok przynosowych, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2022.
  2. J. Lehnen, Choroby dróg oddechowych, Wydawnictwo Medpharm, Wrocław 2016.
  3. T. Hausen, Choroby układu oddechowego w praktyce lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2019.

Zobacz także

przewlekle zapalenie blony sluzowej nosa.jpg
Laryngologia

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa, nazywane również przewlekłym katarem to dolegliwość, która objawia się długotrwałym zaleganiem wydzieliny w nosie lub spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Stanowi zapalnemu zazwyczaj towarzyszą osłabienie węchu, trudności w oddychaniu oraz suchość nosa. Aby mówić o przewlekłym zapaleniu błony śluzowej nosa objawy te muszą utrzymywać się powyżej 12 tygodni. Dowiedz się, jak leczyć tę chorobę.

 Ból głowy od kręgosłupa – leczenie i zalecane badania
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Przewlekłe zapalenie zatok – przyczyny i objawy. Czy jest wyleczalne?

Przewlekłe zapalenie zatok jest to długotrwały stan zapalny błony śluzowej zatok i nosa. Towarzyszą mu takie objawy jak: zatkany nos, gęsta wydzielina spływająca do gardła, czy ból głowy. Dolegliwości te utrzymują się dłużej niż 12 tygodni. Dowiedz się, jak postępować w przypadku przewlekłego zapalenia zatok.

Przewlekłe zapalenie gardła – objawy, przyczyny, leczenie
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Przewlekłe zapalenie gardła – objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie gardła to częsta przypadłość, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Może ono towarzyszyć infekcjom górnych dróg oddechowych lub występować samoistnie. Zazwyczaj nie powinno  trwać dłużej niż 5-10 dni,.Gdy objawy utrzymują się kilka tygodni , można mówić o przewlekłym zapaleniu gardła. Jak sobie z nim radzić?

Wszystkie artykuły i poradniki