Artroskopia to popularna, małoinwazyjna metoda leczenia stawów. Blizny po zabiegu są mniej widoczne,
niż w przypadki tradycyjnej operacji a ryzyko infekcji jest mniejsze. Metoda ta mniej obciąża stawy i wymaga krótszej rekonwalescencji. Pozwala na chirurgiczne zajrzenie do wnętrza stawu kolanowego (najczęściej wykonywane badania), barkowego, biodrowego, skokowego ale także do łokcia, nadgarstków, jak i do stawów rąk. Zabieg służy do znalezienia przyczyny problemów takich, jak ból, obrzęk, zapalenie, a także wykonuje się go w przypadku uszkodzeń więzadeł lub chrząstki.
Artroskopia kolana polega na wprowadzaniu urządzenia zwanego artroskopem (jest to kamera wysokiej rozdzielczości z własnym źródłem światła) poprzez dwa niewielkie nacięcia w okolicy stawu. Chirurg na monitorze śledzi obraz wysyłany z urządzenia. Za pomocą specjalnych, miniaturowych narzędzi, możliwa jest naprawa uszkodzonych obszarów. Czasem, w celu złagodzenia objawów choroby, stosuje się płukanie stawów.
Po zabiegu pacjent zwykle wraca do domu w ciągu tego samego dnia lub w dniu następnym. Same nacięcia i zabieg artroskopii kolana (lub innego stawu) są bezbolesne, natomiast w obrębie stawu przez parę tygodni może występować obrzęk i dyskomfort. Po zabiegu lekarz zaleci pacjentowi odpowiednie postępowanie. W zależności od operowanego stawu, może być też niezbędne krótkotrwałe unieruchomienie stawu.
Zalety zabiegu: mała inwazyjność, niewielkie nacięcia - niewielkie blizny, krótki czas pobytu w szpitalu szybki powrót do aktywności, duża dokładność dzięki temu, że obraz oglądany przez chirurga jest powiększony mozliwość oceny funkvjonowania stawu podczas ruchu.