W placówce
null

Odczuwasz silne i promieniujące bóle w okolicach barku? A może to miejsce uległo urazowi lub przeciążeniom? Towarzyszy Ci uczucie tarcia lub przeskakiwania w stawie? Zgłoś się na USG stawu barkowego, potocznie mówiąc ramiennego. Wskazaniem do wykonania badania jest również uczucie sztywności czy obrzęk. Badanie trwa kilka minut i jest całkowicie bezinwazyjne.

USG stawu barkowego – czym jest?

Staw barkowy u człowieka to przestrzeń pomiędzy tak zwaną głową kości ramiennej i wyrostkiem barkowym łopatki. Obszar samego w sobie wydrążenia jest wzmocniony. Staje się tak dzięki chrzęstno-więzadłowej krawędzi, nazywanej również obrąbkiem. Okazuje się, że jest to niezwykle ważny element stabilizujący. Co za tym idzie – staw barkowy jest bardzo istotny dla naszej sprawności oraz prawidłowego poruszania się.

To właśnie podczas badania USG stawu barkowego, inaczej nazywanego badaniem ultrasonograficznym, lekarz jest w stanie ocenić struktury w obrębie danego stawu. Mowa tutaj o:

  • chrząstkach,
  • torebce stawowej,
  • płynie stawowym,
  • ścięgnach,
  • więzadłach,
  • mięśniach.

Na podstawie uzyskanego w ten sposób obrazu lekarz specjalista jest w stanie postawić wstępną diagnozę i zalecić leczenie i rehabilitację, jeśli są konieczne. Przeprowadzenie badania ultrasonograficznego pozwala w prosty i bardzo szybki sposób zlokalizować źródło dolegliwości, z którymi zmaga się Pacjent.

Wskazania do wykonania USG stawu barkowego

Sygnałem, że mogło dojść do urazu stawu barkowego, są między innymi:

  • ból,
  • uczucie tarcia,
  • uczucie przeciążenia,
  • uczucie przeskakiwania w stawie,
  • obrzęk,
  • uczucie sztywności,
  • niestabilność barku,
  • podejrzenie występowania zwapnień, choroby reumatycznej, stanu zapalnego czy zmian zwyrodnieniowych.

Przeciwwskazania do wykonania USG stawu barkowego

Jedynym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia USG stawu barkowego są oparzenia lub świeże oraz niezagojone rany w miejscu, które ma zostać poddane badaniu. Wybierając się na USG stawu barkowego, warto mieć przy sobie wcześniejszą dokumentację medyczną, jeśli wcześniej byliśmy już leczeni z tego powodu.

Jak przebiega USG stawu barkowego?

Badanie USG stawu barkowego jest bezinwazyjne i podobnie jak wszystkie inne badania ultrasonograficzne – całkowicie bezbolesne. USG stawu barkowego wykonuje się za pomocą specjalistycznego sprzętu składającego się między innymi z głowicy i monitora, na którym lekarz ma podgląd na badaną część ciał. Głowica urządzenia jest prowadzona przez lekarza po danej części ciała, w tym przypadku po obrębie obszaru stawu barkowego. Przed badaniem lekarz smaruje dany fragment ciała specjalnym żelem, co ułatwia diagnoście prowadzenie głowicy oraz niweluje ewentualne zakłócenia na obrazie.

Badanie jest przeprowadzane przy użyciu fal akustycznych, inaczej mówiąc ultradźwiękowych. W trakcie badania oceniania jest między innymi echostruktura. To na jej podstawie diagnosta może określić rodzaj ewentualnej zmiany i zalecić dalsze leczenie. Na USG stawu barkowego kieruje nas zwykle ortopeda lub lekarz pierwszego kontaktu.

Pacjenci często pytają, czy USG stawu barkowego jest bezpieczne. Jak zapewniają specjaliści – jest to badanie całkowicie bezpieczne, bezinwazyjne i bezbolesne. Wnikanie fal akustycznych w ciało pacjenta nie uszkadza też badanych komórek. Badanie może być przeprowadzone zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Ze względu na brak jakiegokolwiek obarczenia powikłaniami badanie może być przeprowadzane również u kobiet w ciąży.

Jak przygotować się do badania USG stawu barkowego?

Przeprowadzenie badania USG stawu barkowego nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Badanie może być przeprowadzone w dowolnym momencie dnia, bez konieczności odstawiania przyjmowanych na co dzień leków. Pacjent nie musi być również na czczo, może być po posiłku. Do wykonania badania konieczne jest odsłonięcie ciała w obrębie stawu barkowego. Dlatego też warto pamiętać o założeniu wygodnej koszulki lub bluzy, łatwej i szybkiej do ściągnięcia.

Badanie USG stawu barkowego jest przeprowadzane szybko i bezinwazyjnie, dzięki czemu już po kilku lub kilkunastu minutach Pacjent może wrócić do domu. Po wykonaniu badania Pacjent otrzymuje od lekarza dokumentację w postaci zdjęć, opisu oraz ewentualnych zaleceń dotyczących dalszego leczenia i rehabilitacji, jeśli są one wskazane.

Co pokazuje USG stawu barkowego?

Podczas USG stawu barkowego lekarz specjalista może wykryć między innymi takie schorzenia i urazy jak:

  • zwichnięcie stawu,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • uszkodzenia całkowite i częściowe mięśni,
  • uszkodzenia całkowite i częściowe stawów,
  • uszkodzenia całkowite i częściowe więzadeł,
  • zwapnienia w obrębie stawu,
  • zespół cieśni podbarkowej,
  • uszkodzenia stożka rotatorów,
  • stany zapalne,
  • zmiany reumatyczne,
  • zmiany nowotworowe,
  • zarastające zapalenie torebki stawowej.

Ortopeda lub inny lekarz specjalista przy użyciu urządzenia do USG może w precyzyjny sposób określić przyczynę bólu i niedyspozycji stawu barkowego.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Gastrolog
Gastroenterolog
usg.png
USG
Chirurg
Chirurg

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat ortopedii

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?
Zdrowie na co dzieńNeurologiaOrtopedia

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?

Uczucie drętwienia nóg jest dość powszechnym doświadczeniem, które może wynikać z różnych przyczyn – od tych prostych, jak długie siedzenie w jednej pozycji, po poważne, np. schorzenia neurologiczne lub dotyczące układu krążenia. Choć w wielu przypadkach jest to objaw przejściowy, powtarzające się lub długotrwałe drętwienie nóg może świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny drętwienia nóg, na czym polegają diagnostyka i leczenie.

O czym świadczy ból okolicy lędźwiowej? Jak przebiega leczenie?
OrtopediaNeurologia

O czym świadczy ból okolicy lędźwiowej? Jak przebiega leczenie?

Ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa to problem, który może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Choć zwykle ma łagodny charakter i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, bywa, że dolegliwości stają się przewlekłe i uciążliwe, prowadząc do poważnych ograniczeń ruchowych. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tego rodzaju bólu, jakie są najważniejsze metody diagnostyczne i jak wygląda leczenie.

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie
KardiologiaOrtopediaRehabilitacja

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie

Zespół Marfana to rzadka, niezwykle złożona choroba genetyczna, która dotyczy tkanki łącznej w organizmie człowieka. Charakteryzuje się różnorodnością objawów – od nieproporcjonalnej budowy ciała po poważne problemy z układem sercowo-naczyniowym i narządem wzroku. Ponieważ jest schorzeniem dziedzicznym, jego wczesne zdiagnozowanie oraz kompleksowe podejście do leczenia odgrywają kluczową rolę w poprawie jakości i długości życia pacjentów. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka i na czym polega leczenie zespołu Marfana.