Kinesiotaping, zwany również plastrowaniem dynamicznym, stosuje się w fizjoterapii sportowej, jak również w innych dziedzinach medycyny, takich jak ortopedia, neurologia, pediatria, ginekologia i położnictwo. W ten sposób można złagodzić ból, rozluźnić mięśnie i wspomóc powrót do sprawności fizycznej po urazach. Taping odciąża mięśnie, stabilizuje stawy, dzięki czemu pozwala zmniejszyć ryzyko kontuzji podczas treningów i zawodów. Sprawdź, jak działają plastry i kto może je stosować!
Czym jest kinesiotaping?
Plastrowanie dynamiczne polega na oklejaniu wybranych partii ciała cienkimi, elastycznymi taśmami, zazwyczaj wykonanymi z bawełny. Pokryte są one klejem akrylowym. Plastry cechują się rozciągliwością do 130–140%, dzięki czemu nie ograniczają ruchomości.
Pod względem właściwości fizycznych taśmy kinezjologiczne przypominają naszą skórę. Nie są one nasączone lekiem, a ich działanie polega na stymulowaniu wrzecionek nerwowo-mięśniowych, czyli receptorów czułych na rozciąganie. Plastry zwykle nakłada się w kształcie wachlarza lub litery – I, X, V lub Y. Występują w różnych kolorach, ale nie jest to związane z ich właściwościami.
Kinesiotaping stosowany jest zarówno u dzieci, jak i dorosłych, w tym osób w podeszłym wieku, a także kobiet w ciąży.
Na co pomaga kinesiotaping?
Plastrowanie dynamiczne nie tylko reguluje napięcie mięśniowe, ale także poprawia zakres ruchu. Taping unosi skórę, dzięki czemu zwiększa przestrzeń między skórą a powięzią. W efekcie pobudza krążenie krwi i chłonki, co pozwala zniwelować zastoje limfatyczne. Kinesiotaping nie zastąpi ćwiczeń i standardowej terapii manualnej, ale może wesprzeć proces leczenia lub rehabilitacji.
Plastry działają przeciwbólowo, zmniejszają obrzęk, rozluźniają zbyt napięte mięśnie, a także wspierają gojenie blizn. Można je również stosować, żeby poprawić propriocepcję, czyli czucie głębokie. W ten sposób określamy zdolność do odczuwania położenia poszczególnych części ciała względem siebie i przestrzeni. Kinesiotaping oddziałuje na organizm przez całą dobę, a nie tylko podczas wizyty u fizjoterapeuty. Dzięki temu pozwala on osiągnąć doskonałe efekty.
W placówkach Grupy LUX MED skorzystać można z pakietu usług - konsultacja fizjoterapeutyczna z kinesiotapingiem - Pakiet Twój Fizjoterapeuta START.
Wskazania do kinesiotapingu
Plastrowanie dynamiczne można stosować w leczeniu wielu dolegliwości, m.in.:
- zespołu bólowego kręgosłupa i kończyn;
- wad postawy, przykurczów stawów, urazów żeber;
- obrzęków limfatycznych;
- zapalenia ścięgna Achillesa i ostrogi piętowej;
- siniaków, blizn (szczególnie pooperacyjnych), opuchlizny, wysięków i stłuczeń;
- łokcia golfisty lub tenisisty, kolana skoczka, zespołu bolesnego barku;
- skręceń i zwichnięć kostki lub stawu kolanowego;
- nerwobóli, bóli reumatycznych i pourazowych;
- przeciążenia mięśni i więzadeł;
- bólu stawu skroniowo-żuchwowego;
- porażenia nerwu twarzowego;
- pourazowych niedowładów kończyn.
Plastry chronią przed bolesnymi skurczami, dlatego stosuje się je zarówno u sportowców, jak i osób, które zmagają się z tym problemem w nocy. Coraz częściej taping wykorzystuje się w medycynie estetycznej. Prawidłowo przyklejony plaster jest w stanie zredukować zmarszczki, zmniejszyć drugi podbródek, a także wyrównać koloryt skóry.
Warto przypomnieć, że kinesiotaping można też stosować w ciąży. Plastry zmniejszają dolegliwości bólowe i obrzęki, tonizują nadmiernie napięte mięśnie, a także korygują nieprawidłową postawę ciała. W ten sposób da się również zmniejszyć ryzyko rozstępów. Należy zaznaczyć, że taśmy nie ograniczają zakresu ruchu w stawach, za to usprawniają przepływ krwi i limfy. Często stosuje się je po ciąży, żeby szybciej wrócić do formy.
Przeciwwskazania do kinesiotapingu
Terapia plastrami uznawana jest za skuteczną i bezpieczną, należy jednak zaznaczyć, że istnieją pewne przeciwwskazania do jej wdrożenia. Nie powinno się jej stosować w przypadku:
- alergii na akryl;
- otwartych ran lub stanów zapalnych w miejscu aplikacji;
- świeżych tatuaży (aplikacja plastra może doprowadzić do przesunięcia się pigmentu);
- ostrej fazy reumatyzmu;
- zakrzepicy żył głębokich lub niewydolności krążenia;
- łuszczycy (w miejscu zajętym chorobowo);
- tętniaków;
- nowotworów złośliwych (terapia plastrami pobudza krążenie, co jest niebezpieczne przy guzach);
- niezrośniętych złamań;
- świeżych blizn pooperacyjnych;
- ostrej infekcji;
- cukrzycy;
- róży.
Aby zapobiec reakcji alergicznej po zastosowaniu kinesiotapingu, można przykleić niewielki kawałek plastra na wewnętrzną stronę przedramienia. Odkleja się go po 24 godzinach. Jeśli nie pojawi się świąd, zaczerwienienie, pieczenie lub wysypka, można wdrożyć tę metodę leczenia.
Jak przebiega zabieg kinesiotapingu?
Zabieg powinien być wykonywany przez fizjoterapeutę, który przeprowadzi wywiad z pacjentem i wykona badania fizykalne. Poinformuj go o wszystkich urazach, chorobach i przyjmowanych lekach, dzięki czemu specjalista dobierze metodę leczenia do Twoich potrzeb. Fizjoterapeuta wybierze odpowiedni kształt i długość taśmy, a następnie zastosuje najlepszą technikę tapowania.
Plastry można naklejać na różne części ciała, takie jak brzuch, nadgarstki, twarz czy klatka piersiowa. Często umieszcza się je na łydkach, łopatkach, barkach i kręgosłupie. Miejsce aplikacji plastra zależy od celu terapii i rodzaju schorzenia. Kiedy jego działanie słabnie, zaczynają się odklejać końcówki taśmy. W takiej sytuacji należy ponownie umówić się do fizjoterapeuty.
Nie wolno naklejać taśm kinezjologicznych bez konsultacji z fizjoterapeutą, ponieważ mogą one wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Nieodpowiednie stosowanie plastrów przyczynia się do osłabienia siły mięśniowej i usztywnienia oklejonych stawów. W niektórych przypadkach pacjent może samodzielnie naklejać taśmy w domu, ale dopiero wtedy, gdy pozna prawidłową technikę aplikacji.
Jak przygotować się do zabiegu kinesiotapingu?
Przed aplikacją plastra należy ogolić, oczyścić i osuszyć skórę. Nie nakładaj kremu, balsamu lub maści w miejscu aplikacji, bo plastry mogą się odkleić. Taśma powinna dobrze przylegać do ciała, nie ograniczając przy tym ruchu. Plaster jest wodoodporny, dlatego po wyjściu z wody wystarczy delikatnie osuszyć go ręcznikiem. Taśmy zostały wykonane z bawełny, dzięki czemu przepuszczają powietrze. Mogą pozostawać na skórze przez 2–7 dni, bez powodowania odparzeń i uczuleń.