Soczewki przy zaćmie – jakie są rodzaje? Jakie wybrać?

22.05.2024

Chirurgiczna operacja zaćmy polega na wymianie soczewki w oku Pacjenta na nową. Zabieg ten może być przeprowadzony tylko raz w życiu, dlatego tak ważny jest wybór soczewki, która ma zostać wszczepiona. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rodzaje i czym się charakteryzują?

Soczewki przy zaćmie.jpeg

Spis treści

Jak przebiega operacja zaćmy?
Kto decyduje o wyborze soczewek do zaćmy?
Jakie są rodzaje soczewek przy zaćmie?
Jakie soczewki przy zaćmie wybrać?

Jak przebiega operacja zaćmy?

Zaćma to – obok jaskry – jedna z najczęściej występujących chorób oczu, która polega na stopniowym mętnieniu soczewki oka i pogorszeniu ostrości widzenia. Bez odpowiedniego leczenia może prowadzić do utraty wzroku. Najskuteczniejsza w leczeniu zaćmy jest operacja, którą przeprowadza okulista. Dzięki nowoczesnym metodom zabieg jest małoinwazyjny, stosunkowo bezpieczny dla zdrowia – o ile u Pacjenta nie występują przeciwwskazania – i bardzo skuteczny.

Fakoemulsyfikację w celu wyeliminowania zaćmy przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a cały proces trwa zaledwie kilkanaście minut. Podczas operacji chirurg wykonuje niewielkie – o szerokości ok. 1,5–3 mm – nacięcie w rogówce, a następnie usuwa zmętniałą soczewkę. Po jej usunięciu do oka wszczepia się sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową (IOL). Ma ona na celu zastąpienie naturalnej soczewki i przywrócenie ostrości widzenia. Operację zaćmy można wykonać tylko raz w życiu, dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem soczewek.

Zobacz także, na czym polega laseroterapia siatkówki oka.

Kto decyduje o wyborze soczewek do zaćmy?

Wybór soczewek do zaćmy jest decyzją, którą podejmuje lekarz okulista, bazując na indywidualnych potrzebach i preferencjach Pacjenta. Do czynników, które wpływają na wybór soczewek, należą m.in.: wiek pacjenta, obecne wady wzroku, aktywność fizyczna i styl życia.

Jakie są rodzaje soczewek przy zaćmie?

Istnieje kilka rodzajów soczewek, które można wybrać przed operacją zaćmy. Wśród nich są m.in. jednoogniskowe (monofokalne), wieloogniskowe (multifokalne), toryczne i EDOF.

Soczewki jednoogniskowe (monofokalne)

Soczewki jednoogniskowe (monofokalne) to jedne z najczęściej stosowanych soczewek podczas operacji zaćmy. Pozwalają na dobre widzenie tylko z jednej odległości, zazwyczaj z daleka. W praktyce oznacza to, że Pacjenci, którzy je wybiorą, będą potrzebowali okularów do czytania/widzenia z bliska.

Soczewki wieloogniskowe (multifokalne)

Soczewki wieloogniskowe (multifokalne) poprawiają ostrość widzenia dla wszystkich odległości: do dali, do bliży (ok. 30 cm) i na odległości pośrednie (ok. 50–70 cm). Dzięki temu Pacjenci, którzy je wybiorą, mogą uniknąć konieczności noszenia okularów zarówno do czytania, jak i na co dzień. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą używać okularów.

Soczewki toryczne

Soczewki toryczne są szczególnie polecane dla Pacjentów z astygmatyzmem, czyli z wadą wzroku, która przez nieregularną budowę naszej rogówki powoduje niewyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Dzięki nim po operacji jakość widzenia poprawia się kompleksowo – obraz staje się ostry i wyraźny, a noszenie dodatkowych okularów nie jest już konieczne.

Soczewki EDOF

To soczewki o wydłużonej głębi ostrości z bliska. Mają zapewnić Pacjentom bardzo dobrą ostrość widzenia do dali i komputera oraz funkcjonalną do bliży. Przy tym nie powinny dawać negatywnych efektów świetlnych podczas prowadzenia auta w nocy.

Dodatkowe funkcje soczewek wewnątrzgałkowych

Skonsultuj swoje problemy z okulistą

Soczewki mogą mieć różną budowę oraz zapewniać dodatkowe elementy układu optycznego oka. Wybierając soczewkę IOL, warto zwrócić uwagę na:

  • soczewki asferyczne – zapewniają lepszy kontrast widzenia i doskonale sprawdzają się w godzinach nocnych, np. podczas prowadzenia samochodu;
  • soczewki z filtrem światła niebieskiego – chronią plamkę żółtą i siatkówkę oka przed widmem światła długości 400–500 nm.

Sprawdź również ofertę innych zabiegów na poprawę wzroku i dowiedz się, na czym polega korekta opadających powiek.

Jakie soczewki przy zaćmie wybrać?

Soczewki wewnątrzgałkowe są trwale umieszczone wewnątrz oka i nie powodują dyskomfortu ani uczucia obecności obcego ciała czy świądu, który towarzyszy np. zapaleniu spojówek. Każdy z proponowanych rodzajów soczewek ma zapewnić Pacjentowi maksymalną wygodę i dostosować się do specyficznych uwarunkowań.

Wybór najlepszych soczewek do zaćmy zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji Pacjenta. Np. osoba, która cierpi na astygmatyzm, najlepiej będzie się czuła w soczewkach torycznych, a manager sklepu, który jednocześnie wykonuje pracę biurową i pracuje w terenie, doceni zalety soczewek wieloogniskowych. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem okulistą, który pomoże dobrać odpowiedni rodzaj na podstawie stanu oczu, wad wzroku czy prowadzonego stylu życia.

Podobne usługi:

operacja-powieki.jpg
Operacja powiek
leczenie-barku.jpg
Leczenie chorób barku
Pracownia Badań Psychotechnicznych w Katowicach.jpg
Badania psychotechniczne
okulistyka.jpg
Optometrysta
chirurgia-plastyczna.jpg
Chirurg plastyk
ORTOPTYKA.png
Ortoptyka
okulista.jpg
Okulista
tarczyca.jpg
Operacja tarczycy
lekarka tłumaczy kobiecie szczegóły zabiegu w gabinecie lekarskim
Operacja zmniejszania piersi
hemoroidy.jpg
Leczenie hemoroidów
Chirurg
Chirurg
Źródła
  1. K.Z. Malewicz, M. Musialska, Opieka pielęgniarska nad pacjentem z zaćmą – studium przypadku, „Pielęgniarstwo Polskie” 2021, t. 81, nr 3, s. 131–136.
  2. R.J. Olson, R. Braga-Mele, S.H. Chen i wsp., Cataract in the Adult Eye Preferred Practice Pattern, „Ophthalmology” 2017, t. 124, nr 2, s. 1–119.

Zobacz także

laser_baner.jpg
OkulistykaSzpital Mavit

Nowoczesny laser mikropulsowy w LUX MED Szpital MAVIT w Warszawie

W LUX MED Szpital MAVIT na warszawskich bielanach przy ul. Podleśnej 61 pojawił się nowoczesny laser mikropulsowy służący do fotokoagulacji siatkówki.

Mavit313533314-1.jpg
Szpital MavitZdrowie na co dzieńOkulistyka

Leczenie wysiękowej postaci AMD

Najlepsze wyniki leczenia uzyskuje się, stosując dogałkowe iniekcje leków hamujących rozwój AMD.

Na-czym-polega-usuwanie-metow-z-oka.jpg
OkulistykaSzpital Mavit

Na czym polega usuwanie mętów z oka?

Usuwanie mętów z ciała szklistego oka to zabieg znacznie poprawiający komfort życia pacjentów z tym problemem okulistycznym. Są to zwykle osoby, które uskarżają się na trwałe, ruchome cienie obecne w polu ich widzenia. Nieinwazyjne i bezbolesne leczenie witreolizą laserową przynosi trwałe efekty i jest realizowane w pełni profesjonalnie w specjalistycznych placówkach.