Gluten – co to jest? Kto powinien go wykluczyć?

19.05.2022

Gluten to mieszanina białek, na temat której w ostatnim czasie było bardzo głośno. Okazuje się, że jest on u niektórych osób odpowiedzialny za powstanie wielu nieprzyjemnych dolegliwości pokarmowych, zmian skórnych i zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych.  Wiąże się to z koniecznością stosowania diety bezglutenowej. Sprawdź, kiedy się ją wprowadza.

Gluten.jpg

Spis treści

Gluten – co to jest?
Dieta bezglutenowa – kiedy jest konieczna?
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?
Czy „moda” na dietę bezglutenową jest zdrowa?
Gluten w jedzeniu – jak sprawdzić, czy jest obecny?
Gluten – gdzie go nie ma?
Gluten – w jakich produktach jest obecny?

Eliminacja glutenu z jadłospisu to rozwiązanie, które powinny stosować osoby nietolerujące tego białka. Panujący trend na żywność bezglutenową w przypadku osób zdrowych może być szkodliwy. Dowiedz się, w jakich produktach jest obecny gluten i których powinny unikać osoby na niego nadwrażliwe.

Gluten – co to jest?

Gluten to mieszanina gluteniny i gliadyny, czyli białek roślinnych obecnych w ziarnach niektórych zbóż. Najbardziej znany jest gluten pszenny, lecz jego obecność stwierdzono również w jęczmieniu, orkiszu, owsie czy życie. Gluten to jeden z częściej stosowanych składników spożywczych w przemyśle. Ma on bowiem unikatowe właściwości oraz wiele zastosowań. Jest wykorzystywany jako substancja wiążąca wodę, nośnik przypraw i aromatów oraz stabilizator. Dzięki niemu ciasto ma kleistą i lepką konsystencję, co pozwala na jego łatwe formowanie.

Dieta bezglutenowa – kiedy jest konieczna?

Są choroby wymagające stosowania tzw. diety bezglutenowej, która polega na eliminacji z jadłospisu produktów spożywczych zawierających gluten. Najczęstszym z tych schorzeń jest celiakia. To choroba autoimmunologiczna, w której dochodzi do nieprawidłowej odpowiedzi limfocytów (rodzaj białych krwinek odpowiadających za odporność) przeciwko białkom glutenu i własnym tkankom (enzymowi transglutaminazie tkankowej). W celiakii rozwija się przewlekły stan zapalny w błonie śluzowej jelita i dochodzi do uszkodzenia kosmków jelitowych (w prawidłowych warunkach odpowiadających za wchłanianie substancji odżywczych z przewodu pokarmowego), co prowadzi do zaburzeń wchłaniana pokarmów. Do objawów celiakii należą m.in. bóle brzucha, biegunki, niezamierzona utrata masy ciała, zmiany skórne, niedobory witamin i składników mineralnych, a u dzieci również zaburzenia wzrastania. Celiakia inaczej jest określana jako choroba trzewna. Szacuje się, że dotyczy ona około 1% populacji. Zmagające się z nią osoby muszą przez całe życie stosować się do zasad diety bezglutenowej.

Inną jednostką chorobową, niezwiązaną z celiakią, jest alergia na gluten. To jedna z częściej występujących alergii pokarmowych. Za jej objawy odpowiada przede wszystkim gliadyna będąca składową glutenu. W wyniku jej oddziaływania w organizmie dochodzi do powstania przeciwciał IgE (immunoglobulin klasy E odpowiadających za reakcje alergiczne), które aktywują komórki tuczne i bazofile pobudzające odpowiedź alergiczna organizmu. Szacuje się, że alergia na gluten dotyczy 0,5–3% osób dorosłych i 2–9% dzieci. W jej przypadku wskazane jest wyeliminowanie z diety glutenu.

Gluten należy również wykluczyć w przypadku osób ze stwierdzoną nieceliakalną nadwrażliwością na to białko. To kolejna jednostka choronowa (poza celiakią i alergią na gluten), która jest związana z nieprawidłową reakcją organizmu na gluten. Na chwilę obecną nie do końca wiadomo, jaka jest przyczyna tego schorzenia. Podejrzewa się, że jest ono wywołane przez reakcje niezależne od przeciwciał IgE. W jego przebiegu nie dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz zaniku kosmków jelitowych tak jak to ma miejsce w przypadku celiakii. Nieceliakalna nietolerancja glutenu występuje u 0,16–13% społeczeństwa.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Skonsultuj swoje objawy z gastroenterologiem

W przypadku występowania objawów z przewodu pokarmowego takich jak wzdęcia, biegunka, bóle brzucha, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu – internisty lub lekarza rodzinnego. Zbada on pacjenta, zbierze wywiad i wykluczy inne przyczyny dolegliwości. Jeśli istnieją wskazania, dalszą diagnostyką chorób układu pokarmowego zajmuje się gastroenterolog. Diagnostykę alergii pokarmowych może przeprowadzić również alergolog. W przypadku stwierdzenia przez specjalistę konieczności stosowania produktów bezglutenowych warto zgłosić się do dietetyka celem ułożenia odpowiedniej diety.

Czy „moda” na dietę bezglutenową jest zdrowa?

Dieta bezglutenowa, poza wymienionymi wyżej schorzeniami, może być również zalecona przez lekarza w przebiegu choroby Hashimoto (autoimmunologicznego schorzenia prowadzącego do niedoczynności tarczycy), zespołu jelita drażliwego, cukrzycy typu 1, reumatoidalnego zapalenia stawów. Osoby wykazujące objawy nietolerancji glutenu lub cierpiące na określone schorzenia nie powinny wdrażać diety bezglutenowej bez odpowiedniej diagnozy i konsultacji z lekarzem. W przypadku osób zdrowych nie ma zasadności eliminacji produktów zawierających gluten z jadłospisu. Może to doprowadzić do niedoborów pokarmowych. Co więcej, nie ma dowodów potwierdzających wpływ diety bezglutenowej na spadek masy ciała – jeżeli spadek występuje wynikać może z prostego faktu zaprzestania spożywania bardzo wielu produktów, w tym np. wysokokalorycznych ciast.

Gluten w jedzeniu – jak sprawdzić, czy jest obecny?

Istnieje kilka sposobów, aby sprawdzić, czy gluten znajduje się w jedzeniu. Najprostszą i najczęściej wykorzystywaną metodą jest sprawdzenie, czy producent zapewnił na opakowaniu, że dany produkt nie zawiera glutenu – możemy znaleźć odpowiedni zapis przy składnikach produktu lub znak przekreślonego kłosa zboża. Jeśli chcesz jednak sam sprawdzić, czy w jedzeniu obecny jest gluten, możesz wykonać prosty test z nalewką gwajakową – specjalnym roztworem, pod  wpływem którego gluten barwi się na niebiesko.

Gluten – gdzie go nie ma?

Wśród produktów spożywczych, które nie zawierają glutenu, znajdują się m.in.:

  • miód, przyprawy, cukier,
  • jaja,
  • kawa, herbata, kakao,
  • ryż i produkty z ziaren ryżu, np.: płatki, makaron, wafle, mąka,
  • produkty z ziaren kukurydzy, np.: mąka, płatki, kasza,
  • mleko i przetwory mleczne,
  • mąka ziemniaczana,
  • tapioka, komosa ryżowa, soja, sorgo,
  • owoce, warzywa,
  • kasza gryczana, płatki gryczane, mąka gryczana,
  • mięso, podroby, tłuszcze,
  • kasza jaglana, płatki jaglane, mąka jaglana.

Gluten – w jakich produktach jest obecny?

Wśród produktów spożywczych, które mają w składzie gluten, znajdują się m.in.:

  • kawa zbożowa,
  • makarony (pszenne i razowe),
  • produkty z żyta lub zawierające jego dodatki,
  • produkty z pszenicy lub zawierające jej dodatki, np. mąka, otręby, kasza manna,
  • pieczywo i produkty piekarnicze,
  • ciasta i słodycze zawierające mąkę pszenną,
  • produkty z jęczmienia lub zawierające jego dodatki, np. kasza, płatki, mąka,
  • kaszanka, salceson, pasztetowa.

Gluten jest bardzo powszechny, dlatego całkowite wyeliminowanie go z diety wymaga sporego wysiłku. Aby być pewnym, że dany produkt go nie zawiera, najlepiej wybierać te ze znakiem przekreślonego kłosa.


Podobne usługi:

Źródła
  1. B. Cabanillas, Gluten-related disorders: Celiac disease, wheat allergy, and non celiac gluten sensitivity, „Critical Reviews in Food Science and Nutrition” 2019, nr 12, s. 1–16.
  2. J. Michałowska, K. Pastusiak, P. Bogdański, Kontrowersje wokół glutenu, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2017, t. 8, nr 3, s. 103–111.
  3. A. Orkusz, A, Garaszczuk, Gluten w żywności – korzyści i zagrożenia, „Engineering Sciences And Technologies” 2018, t. 4, nr 31, s. 52–64.
  4. D. Wnęk, Gluten, „Medycyna praktyczna dla pacjentów” 2016, online: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/133862,gluten [15.05.2022].

Zobacz także

Zaparcia – co warto o nich wiedzieć? Przyczyny, dieta, leczenie
GastrologiaDietetykaZdrowie na co dzień

Zaparcia – co warto o nich wiedzieć? Przyczyny, dieta, leczenie

Zaparcia to dokuczliwy problem, z którym boryka się wiele osób. Choć często postrzega się je jako niegroźne, mogą one znacząco wpływać na jakość życia i ogólne samopoczucie.  Istnieje wiele skutecznych sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością. Sprawdź, jakie są przyczyny zaparć, poznaj sprawdzone metody łagodzenia nieprzyjemnych objawów, a także główne zasady diety przy tej dolegliwości.

Kobieta ogląda wysypkę na ręce
DermatologiaAlergologiaDietetyka

Nietolerancja histaminy – przyczyny, objawy i diagnostyka

Specjaliści szacują, że nietolerancja histaminy dotyczy około 1% społeczeństwa, przy czym zaznaczają, że wartość ta może być nieco większa. Istnieją liczne możliwe przyczyny jej powstania oraz bardzo szeroki zakres objawów. Dowiedz się więcej na temat nietolerancji histaminy.

Kobieta mierzy sobie poziom cukru
Dietetyka

Dieta cukrzycowa – ogólne zalecenia dla cukrzyków

Dieta przy cukrzycy to podstawowy element leczenia. Sposób żywienia powinien być indywidualnie dopasowany do pacjenta. Istnieją jednak pewne ogólne zasady diety w cukrzycy, które powinny być przestrzegane przez osoby zmagające się z tą chorobą. Poznaj je.