Sezon wiosenny sprzyja występowaniu różnego rodzaju alergii. Wykrycie czynnika alergizującego jest możliwe dzięki specjalistycznym testom. Na czym one polegają? Kto i kiedy powinien je wykonać? Sprawdź.
Testy alergiczne z krwi – dla kogo?
Testy alergiczne są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które borykają się z różnymi niepokojącymi objawami. Należą do nich m.in.: kaszel, łzawienie oczu, świąd skóry, pokrzywka, ból brzucha, biegunki. Symptomy te nasilają się zwłaszcza w okresie wiosennym, gdy dochodzi do pylenia drzew i roślin. Nie jest to jednak regułą. Mogą bowiem wywoływać je różne czynniki – nie tylko pyłki, ale również roztocza, sierść, produkty spożywcze oraz substancje chemiczne, występujące w najbliższym otoczeniu, np. składniki środków czyszczących czy proszków do prania.
Wskazania do wykonania testów alergicznych z krwi
Testy alergiczne z krwi sprawdzają się w tych przypadkach, gdy zidentyfikowanie alergii za pomocą innych metod jest niemożliwe lub utrudnione, np. z uwagi na ciążę, choroby skóry lub silny lęk przed igłami. Warto przypomnieć, że badania skórne wymagają na ogół dużej liczby nakłuć, co może powodować u Pacjentów spory dyskomfort, zwłaszcza tych najmłodszych. Dlatego w wielu sytuacjach testy alergiczne z krwi są znacznie lepszym rozwiązaniem.
Należy pamiętać o jednej bardzo istotnej kwestii – nadrzędnym wskazaniem do wykonania testów na alergię zawsze powinno być samopoczucie Pacjenta. Nie wolno lekceważyć objawów uczulenia. Trzeba mieć na uwadze, że nadwrażliwość organizmu na alergen może mieć bardzo poważne konsekwencje i doprowadzić do tzw. wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu. Im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza i wdrożone odpowiednie leczenie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań.
Jak przebiegają testy alergiczne z krwi?
Cała procedura składa się z dwóch etapów. Najpierw pobiera się od Pacjenta próbkę krwi, zwykle z żyły łokciowej, a potem bada się ją w laboratorium pod kątem występowania przeciwciał IgE dla konkretnych czynników alergizujących, a także leukocytów (białych krwinek). Im wyższe jest stężenie wspomnianych „składników” we krwi, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji uczuleniowej w odpowiedzi na dany czynnik. Jedno badanie obejmuje zazwyczaj analizę około 20–30 różnych alergenów.
Z pobranej próbki krwi wydziela się osocze, a następnie dodaje się do niego odpowiednie alergeny. Końcowym etapem procedury jest tzw. test paskowy. Polega on na zanurzeniu specjalnego paska w przygotowanym wcześniej materiale biologicznym. Punktem odniesienia w dalszych analizach jest zabarwienie paska.
Testy alergiczne z krwi – wyniki
Pobranie próbki krwi do testów alergicznych trwa kilka minut. Późniejsza analiza materiału biologicznego wymaga natomiast nieco więcej czasu. Zazwyczaj Pacjent musi poczekać na wynik kilka do kilkunastu dni. Wiele zależy również od ilości analizowanych czynników alergizujących. Warto też wspomnieć, że wykonanie laboratoryjnej analizy nie wystarcza do postawienia diagnozy. Jej efekty musi bowiem zinterpretować lekarz.
Jak przygotować się do testów alergicznych z krwi?
Testy alergiczne z krwi nie wymagają specjalnego przygotowania. Co ważne, Pacjent nie musi być na czczo w dniu badania. Jedzenie nie wpływa na uzyskiwane wyniki, podobnie jak przyjmowanie leków. Osoby, które przechodzą farmakoterapię, powinny jednak skonsultować z lekarzem – jeszcze zanim przejdą testy alergiczne z krwi – czy trzeba odstawić leki.
Testy alergiczne z krwi u dzieci – co warto wiedzieć?
Od kiedy wykonuje się alergiczne testy z krwi u dzieci? Nie ma żadnych wiekowych ograniczeń. Wspomniane badania wykonuje się już nawet u niemowląt (poczynając od 6. miesiąca życia). Trzeba jednak zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną kwestię – testy alergiczne z krwi u dzieci mają ograniczoną wartość diagnostyczną. Dzieje się tak ze względu na fakt, że układ odpornościowy młodego człowieka jest niedojrzały i ciągle się kształtuje.
Wielu rodziców zastanawia się, co będzie lepsze dla dziecka – testy alergiczne z krwi czy testy alergiczne skórne. Specjaliści częściej zalecają pierwsze z nich. Dlaczego? Powód jest prosty. Wśród małych Pacjentów dominuje nadwrażliwość na pokarmy, a testy skórne są mniej wrażliwe na tego typu alergie. Poza tym – jak wspomniano wcześniej – testy serologiczne wiążą się z mniejszym dyskomfortem, co w przypadku dzieci ma szczególnie duże znaczenie.
Jakie alergie wykrywają testy z krwi?
Testy z krwi doskonale sprawdzają się w diagnostyce praktycznie wszystkich rodzajów alergii – zarówno sezonowych, jak i całorocznych. Służą do wykrywania uczulenia na pyłki roślin, substancje i związki zawarte w antybiotykach czy składniki pokarmowe. Można je również wykorzystać do potwierdzenia nadwrażliwości na roztocza kurzu i sierść zwierząt domowych, na przykład psów lub kotów.