covid-19.jpg

Zgodnie z zapowiedzią Rady Ministrów, 4 maja 2021 planowane jest uruchomienie rejestracji dla pracodawców zainteresowanych przeprowadzeniem akcji szczepień przeciwko COVID-19 w zakładach pracy. Zostały również określone wytyczne, które powinien spełnić pracodawca, aby zrealizować szczepienia: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/szczepienia-zakladow-pracy

Dowiedz się więcej

Szczegóły

Poniżej przedstawiamy sposób realizacji zgłoszenia dotyczącego podjęcia współpracy w ramach szczepień w zakładach pracy:

  • Pracodawca zgłasza do LUX MED chęć rozpoczęcia współpracy w ramach Szczepień w Zakładach Pracy, wypełniając ankietę
  • LUX MED weryfikuje zgłoszenie pod kątem zgodności z wytycznymi programu: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/szczepienia-zakladow-pracy i potwierdza gotowość do realizacji usługi.
  • Po otrzymaniu potwierdzenia z LUX MED, pracodawca zgłasza się przez formularz udostępniony na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa https://rcb.gov.pl. Zgodnie z zapowiedzią formularz będzie dostępny od 4 maja. Należy wskazać w nim liczbę chętnych do zaszczepienia pracowników bez podawania ich danych osobowych. Zakład pracy może wystawić w tym samym czasie maksymalnie 1 zgłoszenie, które powinno spełniać następujące kryteria: zawierać dane współpracującego Podmiotu Wykonującego Działalność Leczniczą (PWDL) - zakład pracy musi uzyskać jego zgodę, liczba zgłoszonych osób: min. 300, bez górnego limitu (w przypadku dużych zgłoszeń, pow. 10 tys. osób, należy liczyć się z możliwym etapowaniem dostaw szczepionek), pracodawca, we współpracy ze zgłoszonymi PWDL, powinien być w stanie zaszczepić wszystkie zgłoszone osoby w ciągu maksymalnie 5 dni (należy odpowiednio dobrać liczbę zgłaszanych osób i podmiotów medycznych).
  • Pracodawca wysyła na adres: szczepienia_covid@luxmed.pl potwierdzenie zgłoszenia LUX MED jako Podmiotu Wykonującego Działalność Leczniczą (PWDL) w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.
  • Następuje podpisanie umowy na realizację szczepień pomiędzy Pracodawcą a LUX MED.
  • Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy zależy od dostępności szczepionek. O kolejności zadecyduje moment prawidłowego wypełnienia formularza przez pracodawcę oraz dostępność szczepionek. Terminy rozpoczęcia szczepień w danym zakładzie będą wskazywane przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, poprzez zwiększenie oferty w Systemie Dystrybucji Szczepionek (SDS) dla obsługującego PWDL.

Dowiedz się więcej

Najnowsze artykuły i poradniki

blonica szczepienie doroslych.png
Szczepienie i profilaktyka

Błonica szczepienie dorosłych – kiedy warto się szczepić?

To ciężka choroba zakaźna, dlatego szczepienie dorosłych na błonicę jest również zalecane. Kiedy w wieku dorosłym warto doszczepić się na błonicę i kto może być narażony na ciężki przebieg choroby? Wyjaśniamy. 

Błonica to choroba zakaźna o ciężkim przebiegu wywoływana przez bakterie maczugowca błonicy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a także przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub nosicielem, a pierwsze objawy błonicy pojawiają się zazwyczaj po 2-5 dniach od zakażenia.

Mimo że choroba najczęściej pojawia się krajach Afryki, Azji czy na Bliskim Wschodzie, również w Polsce w ostatnich dniach odnotowano dwa nowe przypadki błonicy – u dziecka i osoby dorosłej. 

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
CiążaPsychologia

Depresja poporodowa – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

BMI.jpg
DietetykaUroda i sportZdrowie na co dzień

Czym jest wskaźnik BMI? Jak interpretować wyniki?

W ciągu ostatnich lat w polskim społeczeństwie – i nie tylko – wzrósł problem nadwagi i otyłości. Szacuje się, że w naszym kraju na otyłość cierpi ok. 9 mln osób. Statystyki na ten temat bazują na międzynarodowej skali BMI (ang. Body Mass Index), która pozwala oszacować, czy aktualna waga jest prawidłowa, zbyt wysoka lub za niska. Sprawdź, czym jest ten wskaźnik, jak dokonywać obliczeń i interpretować wyniki.