Powiększanie piersi – czy to zabieg dla Ciebie? Poznaj jego przebieg i możliwe rezultaty

Powiększanie piersi zajmuje wysokie miejsce na podium wśród najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. W ostatnich latach coraz więcej kobiet niezadowolonych z rozmiaru swojego biustu decyduje się na tę operację. Na czym polega zabieg powiększania piersi? Jakich efektów możesz się spodziewać? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.

Powiększanie piersi – na czym polega?

Spis treści

Powiększanie piersi – dla kogo?
Przeciwwskazania do zabiegu powięszkania piersi
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Jak przygotować się do zabiegu powiększania piersi?
Przebieg operacji powiększania piersi
Możliwe powikłania po zabiegu
Zalecenia po operacji powiększania piersi

Powiększanie piersi jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Polega na wszczepieniu implantów, dzięki którym pierś nabiera pełności i pożądanego kształtu. Cały zabieg trwa około 2 godzin i przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Po operacji najczęściej pojawia się ból i obrzęk piersi, które jednak mijają po kilku dniach od zabiegu. Rekonwalescencja trwa 4 tygodnie, w tym czasie należy nosić specjalny biustonosz kompresujący i unikać nadmiernej aktywności fizycznej.

Powiększanie piersi – dla kogo?

Zbyt małe czy zniekształcone piersi potrafią bardzo negatywnie wpływać na postrzeganie siebie u każdej kobiety. Mogą wywoływać kompleksy, a także być przyczyną braku pewności siebie i obniżonej samooceny. Operacja oprócz powiększenia piersi pozwala poprawić ich kształt, zmieniony po ciąży, karmieniu piersią, dużej utracie masy ciała czy pod wpływem zmian zachodzących wraz z wiekiem. Należy jednak pamiętać, że podczas operacji nie zaleca się powiększania piersi o więcej niż dwa rozmiary, dlatego ważne jest, aby pacjentka decydująca się na zabieg miała realistyczne oczekiwania co do jego efektu. Powiększenie biustu można przeprowadzić u zdrowych kobiet, które są niezadowolone z wyglądu swojego biustu i chciałyby poczuć się lepiej we własnej skórze.

Przeciwwskazania do zabiegu powięszkania piersi

Do przeciwwskazań, które uniemożliwiają pacjentce wykonanie zabiegu powiększenia piersi, należą: ciąża, karmienie piersią, ciężkie zaburzenia krzepliwości krwi, nieprawidłowo kontrolowana cukrzyca i nadciśnienie tętnicze krwi, infekcje ropne skóry, podejrzane zmiany w piersi, które wymagają dalszej diagnostyki (np. biopsji).

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Zabiegami rekonstrukcji i powiększania piersi zajmują się chirurdzy plastyczni. Aby ograniczyć ryzyko powikłań i móc cieszyć się z efektu, należy wybrać wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę, który ma dostęp do wysokiej jakości materiałów uzupełniających.

Jak przygotować się do zabiegu powiększania piersi?

Przed przeprowadzeniem operacji konieczne jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych takich jak:

  • Morfologia krwi obwodowej,
  • Badanie ogólne moczu,
  • Poziom glukozy we krwi,
  • Parametry układu krzepnięcia (APTT, INR),
  • EKG,
  • Pomiar poziomu elektrolitów (sodu, potasu, chlorków, magnezu) w surowicy.

Przed operacją nie powinnaś również palić papierosów ani przyjmować niesteroidowych leków zapalnych (tzw. NLPZ – m.in. aspiryny) i obniżających krzepliwość krwi, ponieważ zwiększają one ryzyko śródoperacyjnego krwawienia. O ewentualnym odstawieniu leków zdecyduje twój lekarz prowadzący. Dodatkowo każda kobieta powyżej 35 roku życia powinna wykonać mammografię lub USG piersi, aby wykluczyć proces nowotworowy. Konieczne jest także przeprowadzenie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, tzw. WZW B (schemat 3-dawkowy, który powinno się zacząć 6 miesięcy przed planowanym zabiegiem).

Przebieg operacji powiększania piersi

Zabieg polega na wszczepieniu implantów piersi, które poprawiają ich kształt i powiększają biust. Rodzaj implantów i ich rozmiar dobiera się indywidualnie w zależności od potrzeb pacjentki i pierwotnej wielkości biustu. Dostępne są dwa główne rodzaje implantów – wypełnione solą fizjologiczną i implanty silikonowe zawierające żel silikonowy. Mogą mieć również powierzchnię gładką lub teksturowaną.

Powiększanie piersi przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Pierwszym krokiem jest nacięcie skóry, które jest wykonywane tak, aby blizna powstała po zabiegu była jak najmniej widoczna. Może ono przebiegać dookoła otoczki sutkowej, pod biustem w fałdzie podpiersiowym bądź też pod pachą. Typ nacięcia jest dobierany indywidualnie, uwzględniając rozmiar wszczepianych implantów i potrzeby pacjentki. Następny krok polega na umieszczeniu implantów. Po dostosowaniu ich położenia chirurg zamyka ranę za pomocą rozpuszczalnych szwów. Cały zabieg trwa około 2 godzin, a pacjentka pozostaje pod obserwacją w szpitalu przez kolejną dobę.

Możliwe powikłania po zabiegu

U znacznej większości kobiet efekty uboczne odczuwane po zabiegu są łagodne i mijają w ciągu kilku godzin do kilku dni po zabiegu. Przez pierwsze trzy dni piersi zazwyczaj są tkliwe i bolesne, możliwe jest również pojawienie się zasinienia skóry na piersiach czy obrzęk. Poważniejsze powikłania zdarzają się rzadko i zaliczamy do nich:

  • utrzymujący się ból piersi,
  • infekcje rany i krwawienia pooperacyjne,
  • zaburzenia gojenia się rany,
  • asymetria piersi, przemieszczenie się implantu,
  • zaburzenia czucia w obrębie skóry piersi,
  • nieprawidłowe gojenie się rany, powstanie nadmiernie rozwiniętej blizny.

Zalecenia po operacji powiększania piersi

Powrót do aktywności sprzed operacji trwa zazwyczaj około 4 tygodnie. W tym okresie należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i zaleca się noszenie specjalnego biustonosza pooperacyjnego. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej stabilizacji biustu i wspomaganie prawidłowego gojenie się rany. Należy go nosić przez 24 godziny na dobę przez około 3 tygodnie. Konieczne jest także stawianie się na regularne kontrole, których częstość jest ustalana indywidualnie z lekarzem przeprowadzającym zabieg.

Podobne usługi:

powiekszanie-pierssi.jpg
Powiększanie piersi
lekarka tłumaczy kobiecie szczegóły zabiegu w gabinecie lekarskim
Operacja zmniejszania piersi
lekarka tłumaczy kobiecie szczegóły zabiegu w gabinecie lekarskim
Chirurg plastyk
Chirurg
Chirurg
Źródła
  1. American Society of Plastic Surgeons, Breast Augmentation. https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/breast-augmentation dostęp: grudzień 2021.
  2. Mayo Clinic, Breast augmentation. https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/breast-augmentation/about/pac-20393178 dostęp: grudzień 2021.

Zobacz także

Żylaki na udach (1).jpg
Artykuły -Szpital PuławskaUroda i sport

Skąd biorą się żylaki na udach? Jakie są metody ich leczenia?

Żylaki na udach to powszechny problem zdrowotny, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Powiększone, skręcone żyły mogą powodować ból i dyskomfort oraz zwiększać ryzyko wystąpienia poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Dowiedz się, jakie są możliwe przyczyny żylaków i metody zapobiegania ich powstawaniu oraz sposoby leczenia.

bol-kregoslupa-szyjnego.jpg
RehabilitacjaPierwsze objawyUroda i sportDiagnostyka

Ból kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, badania i leczenie

Ból kręgosłupa jest jedną z częściej zgłaszanych dolegliwości. Przeczytaj, jakie są rodzaje bólu kręgosłupa i jakie stany mogą go powodować. Dowiedz się, jakie badania pozwalają określić przyczynę bólu kręgosłupa i jak się go leczy. Poznaj ćwiczenia, które możesz wykonywać, aby zapobiegać bólom kręgosłupa i wzmocnić mięśnie.

Lifting brwi.jpg
ChirurgiaUroda i sport

Lifting brwi – co to jest? Efekty zabiegu podniesienia brwi

Lifting brwi to zabieg trwałego podniesienia brwi. Przywraca twarzy pogodny wygląd, niweluje wrażenie zmęczonych oczu, sprawia, że stają się one bardziej „otwarte”. Lifting brwi może być przeprowadzony jako osobna procedura lub w połączeniu z innymi zabiegami w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów.