Choroba Wilsona – przyczyny, objawy, rozpoznanie

16.06.2024

Choroba Wilsona, zwana również zwyrodnieniem soczewkowo-wątrobowym, to uwarunkowane genetycznie zaburzenie metabolizmu miedzi. Nadmiar tego pierwiastka gromadzi się początkowo w wątrobie, a z czasem w innych tkankach. Stąd wynika złożony obraz kliniczny choroby Wilsona.

0618-choroba-wilsona.jpg

Spis treści

Co to jest choroba Wilsona?
Objawy choroby Wilsona
Jak umówić wizytę
Na czym polega diagnostyka choroby Wilsona?
Choroba Wilsona – leczenie

Pierwszy opis choroby Wilsona pochodzi z 1912 r. Został przedstawiony przez Samuela Alexandra Kinniera Wilsona – brytyjskiego neurologa, któremu schorzenie to zawdzięcza swoją nazwę. Dowiedz się, jakie objawy towarzyszą chorobie Wilsona i jakie badania pozwalają na jej zdiagnozowanie.

Co to jest choroba Wilsona?

Choroba Wilsona to rzadko występująca dziedziczona autosomalnie recesywnie choroba genetyczna. Jest ona spowodowana mutacją w genie ATP7B, która prowadzi do zaburzeń wydalania miedzi z organizmu.

Do tej pory opisano ponad 300 mutacji w genie ATP7B. Gen ten jest zlokalizowany na chromosomie 13 (13q14.3), koduje białko odpowiedzialne za transport miedzi w komórkach wątrobowych (tzw. hepatocyty). W konsekwencji tej mutacji dochodzi do upośledzenia wydzielania miedzi z żółcią. Następuje gromadzenie się tego pierwiastka początkowo w wątrobie. Na tym etapie zazwyczaj nie stwierdza się objawów chorobowych. Kiedy dojdzie do przekroczenia zdolności tego narządu do magazynowania miedzi, razem z krwią dociera ona do innych tkanek, w tym m.in. do nerek, oczu, serca, mózgu.

Objawy choroby Wilsona

 

Pierwsze objawy choroby Wilsona pojawiają się przeważnie w 2.–3. dekadzie życia. Są to zaburzenia funkcji wątroby i uszkodzenia układu nerwowego. Uszkodzenia komórek wątrobowych prowadzą do stłuszczenia wątroby, a w miarę postępu choroby do procesu zapalnego, powiększenia wątroby i/lub powiększenia śledziony, anemii hemolitycznej, a w ostateczności do marskości wątroby z nadciśnieniem wrotnym.

W przebiegu choroby Wilsona rozwinąć się mogą zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia pracy nerek czy zmiany kostno-stawowe. Charakterystycznym objawem jest widoczny w rogówce oka pierścień Kaysera-Fleischera.

Mogą pojawiać się również zaburzenia psychiczne. Zazwyczaj są to: zaburzenia osobowości i zachowania, wzmożona agresja, uzależnienia, zaburzenia afektu (labilność emocjonalna, nadmierna drażliwość, zaburzenia afektywne – depresja i mania). U chorych można zaobserwować trudności szkolne i zawodowe.


Uszkodzenie układu nerwowego, a dokładnie jąder podstawy, wzgórza, pnia mózgu i móżdżku, wiąże się z powstaniem takich objawów, jak:

  • zaburzenie napięcia mięśniowego,
  • drżenie spoczynkowe kończyn,
  • bradykinezja (spowolnienie ruchowe),
  • dystonia (mimowolne ruchy powodujące wyginanie i skręcanie różnych części ciała) i inne ruchy mimowolne,
  • dyzartria (mowa niewyraźna, powolna),
  • ataksja (niezborność ruchowa),
  • zaburzenie dowolnych sakadycznych ruchów gałek ocznych,
  • dysfagia (zaburzenie połykania),
  • ślinotok.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 880 90 80 

Na czym polega diagnostyka choroby Wilsona?

 

Diagnostyka choroby Wilsona rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, w którym lekarz skupia się zwłaszcza na przedstawianych przez chorego objawach oraz historii zdrowia, w tym obciążonego wywiadu rodzinnego w kierunku choroby Wilsona.

Następnie przeprowadzane jest badanie przedmiotowe, w tym zwłaszcza badanie neurologiczne. W dalszej kolejności diagnostyka choroby Wilsona opiera się na badaniu metabolizmu miedzi. Jednym z badań jest oznaczenie poziomu ceruloplazminy. To białko odpowiedzialne za magazynowanie miedzi. U chorych stwierdza się obniżenie jego zawartości. Przeprowadza się badanie stężenia miedzi w surowicy, które również okazuje się obniżone. Wykonuje się także badanie wydalania miedzi w dobowej zbiórce moczu – parametry są podwyższone.

W przypadku niepewności diagnostycznej zleca się test z zastosowaniem miedzi radioaktywnej. Wskazana jest diagnostyka genetyczna. W diagnostyce choroby Wilsona ważną rolę odgrywają też badania obrazowe – tomografia komputerowa, a przede wszystkim rezonans magnetyczny. W obrazie rezonansu stwierdza się obrzęk, zmiany o typie zwyrodnienia wodniczkowego i rozplem gleju. Często występują zmiany zanikowe mózgu i móżdżku.

Diagnostyka choroby Wilsona obejmuje również badania obrazowe narządów jamy brzusznej, przy czym zazwyczaj jest to USG. Wykonana może zostać biopsja wątroby i badanie histopatologiczne pobranego materiału z oceną zawartość miedzi w wątrobie oraz testy wątrobowe – ocena stężenia enzymów wątrobowych.

Zobacz także: Zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, diagnostyka

 

Choroba Wilsona – leczenie

Leczenie choroby Wilsona obejmuje farmakoterapię – do podstawowych leków należą środki chelatujące miedź (np. d-penicylamina), które są zdolne do tworzenia nierozpuszczalnych związków z miedzią, co zwiększa jej wydalanie z moczem i zmniejsza wchłanianie z przewodu pokarmowego (sole cynku – siarczan lub octan).

Chorzy powinni wykluczyć z diety pokarmy o dużej zawartości miedzi (m.in. orzechy, soję, małże, czekoladę, grzyby, podroby). Wskazana jest abstynencja alkoholowa.

W ciężkich przypadkach rozważana jest transplantacja wątroby. Wskazaniami do zabiegu są zwłaszcza piorunujące uszkodzenie wątroby i powikłania marskości wątroby niepoddające się leczeniu farmakologicznemu przez 2 miesiące od rozpoznania.


Źródła

Bibliografia

1. A. Antos, T. Litwin, M. Skowrońska i wsp., Perspektywy leczenia choroby Wilsona, „Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii”, 2021, t. 2, nr 37, s. 151–163.

2. A. Członkowska, T. Litwin, P. Dusek i wsp., Wilson disease, „Nature Reviews. Disease Primers”, 2018, t. 4, nr 1, s. 21.

3. K. Poniewierski, K. Dzieżyc, A. Turek i wsp., Neuropsychiatryczny obraz choroby Wilsona – opis przypadku, „Neuropsychiatria i Neuropsychologia” 2018, t. 13, nr 1, s. 31–42.

Zobacz także

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.

Badania w sedacji – przygotowanie i wskazania
Diagnostyka

Badania w sedacji – przygotowanie i wskazania

Badania w sedacji polegają na przeprowadzaniu procedur diagnostycznych lub terapeutycznych u Pacjenta, który jest w stanie obniżonej świadomości, ale nadal przytomny i zdolny do odpowiedzi na proste pytania i polecenia. Sedacja ma na celu złagodzenie lęku, zmniejszenie dyskomfortu i bólu oraz ułatwienie przeprowadzenia badania.

Jak działa środek kontrastowy? Kiedy jest podawany?
Diagnostyka

Jak działa środek kontrastowy? Kiedy jest podawany?

Środek kontrastowy to substancja wykorzystywana w diagnostyce obrazowej w celu poprawy widoczności struktur i procesów zachodzących wewnątrz ciała. Działa poprzez zwiększenie kontrastu między różnymi tkankami, co ułatwia lekarzom ocenę i diagnozowanie różnych schorzeń. Przeczytaj, na czym polega działanie kontrastu, czy każdemu można go podać i w jaki sposób organizm go eliminuje. Te i znacznie więcej informacji znajdziesz w poniższym artykule.