Dlaczego pękają naczynka w oku? Leczenie wylewów do oka

01.02.2023

Pęknięte naczynko w oku to bardzo często występujący objaw. W przeważającej większości przypadków wylew w oku nie wzbudza niepokoju i dość szybko ustępuje bez leczenia. Przypadłość ta towarzyszy jednak również licznym zaburzeniom.

Pęknięte naczynko w oku.jpg

Spis treści

Od czego pękają naczynka w oku?
Pękające naczynka w oku – przyczyny
Dlaczego pękają naczynka w oku? Przyczyny ogólnoustrojowe
Objawy pękających naczynek w oku
Do jakiego lekarza należy się zgłosić?
Pękające naczynka w oku – leczenie

Pęknięte naczynko w oku to wynik przerwania ciągłości delikatnych naczyń na powierzchni gałki ocznej, co prowadzi do wydostania się krwi do przestrzeni między twardówką a spojówką. Wylew podspojówkowy może być konsekwencją wielu różnych sytuacji. Sprawdź, kiedy dochodzi do pęknięcia naczynka w oku i jak wygląda postępowanie w przypadku tej przypadłości.

Od czego pękają naczynka w oku?

W znacznej części przypadków przyczyną pękniętych naczynek w oczach są stany powodujące chwilowy wzrostu ciśnienia żylnego. Należy do nich m.in.:

  • podnoszenie ciężkich przedmiotów;
  • intensywny wysiłek fizyczny;
  • konwulsje i wymioty;
  • kaszel;
  • zaparcia;
  • kichanie.

Pęknięcie naczynka w oku jest objawem zmęczenia tego narządu, związanego m.in. z długotrwałą pracą przed ekranem komputera czy telewizora, prowadzeniem pojazdów czy innymi czynnościami, które wymagają dużego skupienia wzroku.

Pękające naczynka w oku – przyczyny

Pękające naczynka w oku to powszechna dolegliwość prowadząca do tzw. wylewu podspojówkowego.  Do wylewów podspojówkowych dochodzi w wyniku urazu gałki ocznej i oczodołu. Może pojawić się na skutek częstego pocierania oka, obecności ciała obcego w oku, nieumiejętnego zakładania lub ściągania szkieł kontaktowych, jak i znacznie poważniejszych sytuacji, np. urazów penetrujących czy złamania kości oczodołu.

Pęknięte naczynko w oku może stanowić także objaw innych chorób takich jak ostre zapalenie spojówek, do którego prowadzą infekcje (np. zakażenie wirusem Coxsackie, enterowirusowe, adenowirusowe). Naczynka w oku mogą także zostać uszkodzone w przebiegu guzów spojówki, którymi są m.in. naczyniaki jamiste, łagodne naczyniaki limfatyczne, mięsak Kaposiego, a także guzów przydatków oka, takich jak rak anaplastyczny gruczołu łzowego. Pękające naczynka wpisują się w obraz kliniczny amyloidozy, zwanej też skrobiawicą, która charakteryzuje się odkładaniem nierozpuszczalnych białek (tzw. amyloidów). Do pękania naczynek dochodzi również w przebiegu zabiegów okulistycznych – m.in. chirurgii refrakcyjnej, operacji zaćmy, iniekcji okołogałkowej, zabiegów filtracyjnych w jaskrze.

Dlaczego pękają naczynka w oku? Przyczyny ogólnoustrojowe

Ostatnią grupą możliwych przyczyn pęknięcia naczynka w oku są choroby ogólnoustrojowe (tzw. układowe). Najczęściej do pękania naczynek dochodzi w przebiegu:

  • nadciśnienia tętniczego krwi;
  • cukrzycy (mikro- i makroangiopatia w przebiegu wieloletniej choroby);
  • miażdżycy;
  • zaburzeń krzepnięcia (małopłytkowość lub nieprawidłowa funkcja płytek krwi);
  • zaburzeń hematologicznych (np. niedokrwistość);
  • mocznicy;
  • ostrych chorób gorączkowych (np. grypa, odra, ospa, ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy, szkarlatyna, błonica).

Pęknięte naczynko w oku może być również skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Bywa wiązane ze stosowaniem m.in. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków przeciwkrzepliwych (np. acenokumarolu).

Objawy pękających naczynek w oku

Głównym objawem pękających naczynek w oku jest czerwona plamka obecna na tle białej twardówki. W zależności od stopnia uszkodzeń naczyń krwionośnych może mieć różną wielkość. Rzadkością są przypadki, w których krew zalewa cały obszar. Na skutek pęknięcia naczynka w oku może dojść do lekkiego uniesienia spojówki i uczucia obrzęku pod powieką. Ta przypadłość nie prowadzi do zaburzenia widzenia. Nierzadko zdarza się, że pacjent nie zdaje sobie sprawy z pęknięcia naczynka, dopóki nie zostanie o tym poinformowany przez inną osobę lub zauważy to, przeglądając się w lustrze.

Do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Samo pęknięte naczynko w oku nie wymaga leczenia u specjalisty. Zwykle ustępuje samoistnie w ciągu 1–2 tygodni, w zależności od ilości wynaczynionej krwi. Warto jednak zgłosić się na konsultację do okulisty, jeśli dochodzi do częstych i licznych pęknięć naczynek. Lekarz ustali wówczas ich przyczynę i wdroży leczenie choroby podstawowej lub skieruje pacjenta na dodatkowe badania. Należy jednak pamiętać, że w przypadku silnego bólu oka, zaburzeń widzenia (takich jak zamazane lub podwójne widzenie) oraz po urazach oka lub głowy wymagana jest pilna konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu – internisty lub lekarza rodzinnego.

Skonsultuj swoje problemy z okulistą

Pękające naczynka w oku – leczenie

W sytuacji, gdy za pęknięte naczynko odpowiadają choroby ogólnoustrojowe, postępowanie terapeutyczne również skupia się na ich leczeniu. Aby jednak odżywić i zregenerować tkanki oka, warto nawilżać jego powierzchnię odpowiednio dobranymi kroplami.

Krople na pęknięte naczynko w oku mają na celu wzmocnienie naczyń włosowatych i zmniejszenie tarcia spojówki o powiekę. W ich składzie znaleźć można najczęściej:

  • pochodne rutyny – zmniejsza przepuszczalność i wzmacnia ściany naczyń włosowatych, poprawia elastyczność i napięcie ścian naczyń żylnych, działa przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo;
  • kwas hialuronowy – zwiększa lepkość płynu łzowego, wiąże wodę na powierzchni spojówki, zapewnia długotrwałe nawilżenie i szybsze gojenie uszkodzonych naczynek;
  • ektoina – tworzy film pokrywający powierzchnię oka, prowadzi do stabilizacji warstwy lipidowej oraz chroni oko przed utratą wody i zanieczyszczeniami.

Wspomagającą rolę w leczeniu dolegliwości odgrywają leki doustne, które działają wzmacniająco na ścianki naczyń krwionośnych, a dzięki temu zmniejszają ryzyko pęknięcia naczynka w oku. Należą do nich preparaty z witaminą C, rutyną.


Podobne usługi:

Źródła
  1. A. Grzybowski, Okulistyka, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018.
  2. E. Langwińska-Wośko, Y. Avidzba, A. Awad, Zespół czerwonego oka w praktyce lekarza POZ, „Lekarz POZ” 2017, nr 3, s. 191–199.

Zobacz także

Jęczmień na oku – przyczyny, objawy, leczenie
OkulistykaZdrowie na co dzień

Jęczmień na oku – przyczyny, objawy, leczenie

Jęczmień na oku to dość powszechna i nieprzyjemna dolegliwość. Choć w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warto wiedzieć, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić. Sprawdź, jakie są przyczyny i główne symptomy tej przypadłości i poznaj skuteczne metody leczenia jęczmienia na oku, zarówno te domowe, jak i wymagające konsultacji lekarskiej.

laser_baner.jpg
OkulistykaSzpital Mavit

Nowoczesny laser mikropulsowy w LUX MED Szpital MAVIT w Warszawie

W LUX MED Szpital MAVIT na warszawskich bielanach przy ul. Podleśnej 61 pojawił się nowoczesny laser mikropulsowy służący do fotokoagulacji siatkówki.

Ptoza – dlaczego powieka opada i jakie może to mieć konsekwencje?
Okulistyka

Ptoza – dlaczego powieka opada i jakie może to mieć konsekwencje?

Opadanie powieki, znane też jako ptoza, to zaburzenie charakteryzujące się obniżeniem pozycji górnej powieki oka. To widoczny defekt estetyczny, który może również prowadzić do poważnych problemów z widzeniem i wymaga kompleksowej diagnozy oraz leczenia. Sprawdź, jakie są przyczyny tego schorzenia i skuteczne metody terapii.